Porod je jako tlukot srdce. Když funguje, není třeba lékař

2. května 2023

archiv

České zdravotnictví pořád vidí v porodu především lékařský zákrok. Přitom když je všechno v pořádku a oba – matka i dítě – jsou zdraví, lékař není potřeba, vysvětluje Magdaléna Ezrová, která stojí v čele Unie porodních asistentek. „Naše tělo umí porodit, stejně jako umí dýchat nebo jako mu bije srdce,“ říká. Řešením by podle ní byla takzvaná porodní centra, kde by se ženou byla její porodní asistentka.

Výraz „přirozený porod“ řadě lidí evokuje představu, že žena chce rodit při svíčkách a ideálně doma. Kde se ta představa vzala?

Když žena rodí, je pro ni lepší, pokud je v přítmí. V místnosti musí být teplo a rodička se tam musí cítit dobře a v bezpečí. To pomáhá tomu, aby její tělo produkovalo hormony potřebné k porodu, tedy především oxytocin. Z toho možná vzešla představa přirozeného porodu jako něčeho, kdy jste doma při svíčkách. Možná se tu však ukazuje i nějaký náš strach z přirozenosti. Tedy z představy, že něco přirozeného, něco vymyšleného přírodou, je zároveň i to, co nemůžeme kontrolovat. Já proto raději používám sousloví fyziologický porod.

A kde se naopak vzala představa, že u porodu musí být lékař?

Historicky se to má tak, že je to jen asi sedmdesát let, kdy jsou porody takzvaně lékařsky vedené. Po revoluci měly české porodní asistentky možnost vyjet do zahraničí. Mezi nimi byla i známá jména jako Ivana Königsmarková, Zuzana Štromerová či Iva Konvalinová. Viděly tam, že se může rodit i jinak, a když se vrátily, začaly o tom mluvit.

Co konkrétně viděly?

Třeba pokoje, kde byly jen postele, nikoli porodní lůžka s takzvanými šauty neboli podpěrkami, kam si žena musí dát nohy a ležet na zádech. Ženy si tam mohly svobodně zvolit polohu k porodu.

Proč je to důležité?

Pokud dáte ženám na výběr, jaká poloha by jim vyhovovala, nejčastěji si vybírají pozici na čtyřech. Dává to smysl, protože v jiných pozicích než vleže je dle výzkumů až o třicet procent prostornější pánev. Bavíme se o milimetrech, ale při porodu je to znát. Důvodem je například kostrč, která je v této pozici pohyblivá.

A jak se tedy stalo, že se poloha na zádech prosadila a lékaři ji preferují?

Důvodem může být to, že když žena leží na zádech na porodním lůžku, doktor může stát, je to pro něj pohodlné. Dobře vidí, může zakročit, lehce udělá nástřih hráze, může použít například porodnické kleště. Tato poloha se bohužel natolik vžila, že dnes většina lékařů ani netuší, že žena může porodit v jiné poloze. Nemají s tím zkušenosti a nikdy takový porod neviděli.

Proč se vlastně během 20. století způsob vedení porodu proměnil a stal se lékařským zákrokem?

Podpořte Reportér sdílením článku