Nemáme odvahu podívat se nemocnému do očí
21. července 2023
Martina Kožíšek Ouřadová
Když dřív viděl ženu s šátkem na hlavě, raději se díval jinam. Před osmi lety se Vladimír Kožíšek sám ocitl v podobné situaci. Onemocněl rakovinou a najednou viděl, že ani jeho dlouholetí kamarádi nevědí, jak se k němu chovat a jak s ním mluvit. „Chtěl jsem změnit pohled na rakovinu. Aby nebyla vnímána jen jako něco děsivého, ale aby se o ní normálně mluvilo,“ vysvětluje plzeňský fotograf, proč vytvořil výstavu portrétů Tváří v tvář. Ta představuje dvanáct žen, které prodělaly nádor prsu.
Těžko se to popisuje, ale v těch očích se určitě odráží to, co prožily. A já jsem chtěl, aby lidé mohli přijít a těm ženám se podívat zblízka do tváře. Naživo to skoro nikdo nedokáže. Nemáme odvahu překročit komfortní zónu a podívat se někomu, kdo se léčí s rakovinou a má na hlavě šátek, do očí. A tak radši děláme, že nic, že koukáme jinam.
Od začátku jsme chtěli, aby lidé dostali s portrétem i další informace. Aby se dozvěděli příběh těch žen, to, co mají za sebou. V deníčku je kromě diagnózy a stručného průběhu léčby jejich životní motto nebo doplňková fotka, která je představuje v jiném světle. Já si hrozně vážím toho, že byly naše „modelky“, jak jim s veškerou úctou říkáme, ochotné se o to podělit, protože je to hrozně intimní. Co intimnějšího může být než lékařská diagnóza a ještě k tomu takhle blbá a tolik se dotýkající jejich ženskosti?
Všechny jsou silné a autentické, nedá se to takhle porovnávat. Mohu ale třeba zmínit příběh Mirky, která byla během focení v roce 2018 stále v léčbě a její diagnóza byla hodně komplikovaná. V lednu 2020 zemřela. Přitom právě z ní vyzařovala obrovská energie a vnitřní síla. I když jsme věděli, že je na tom špatně, říkali jsme si, že ona nemůže umřít. Byla úžasná, pomáhala ostatním pacientkám v organizaci Mamma HELP (na konci června 2020 ukončila svou činnost, navázala na ni organizace Maminy s rakovinou – pozn. red.). Byla to druhá nejmladší modelka, měla čtyřletou dceru. Že Mirka zemřela, jsme se dozvěděli na vernisáži výstavy v Jihlavě a byl to strašný šok. Celou dobu jsme věděli, že kdokoli z nás může zemřít, k té diagnóze tohle prostě patří, ale i tak nás to hodně zasáhlo.
Vlastně ne. Na začátku jsem oslovil právě organizaci Mamma HELP, která mi vytipovala asi polovinu žen. Některé z nich už měly po léčbě, některé ne, všechny už ale téma rakoviny v sobě měly nějak zpracované a všechny se v Mamma HELPu angažovaly. Další část jsem našel přes kamarády, některé jsem znal osobně. A dvě si nás našly samy, za což jsem hrozně rád. Dozvěděly se o projektu a chtěly se připojit. Vnesly do toho úžasnou energii.
Každý nemocný má v průběhu léčby nějakou krizi, takzvaně se hroutí. Takový moment zažily i tyhle dvě, Sabina a Simona, a pomohlo to k jejich seznámení. Potkaly se v průběhu léčby na onkologii na záchodě. Sabina, která je o deset let mladší, měla před dveřmi kočár s malým dítětem. A když to Simona viděla, sama sebe se ptala, co řeší. Uvědomila si, že jsou ženy, které jsou na tom mnohem hůř než ona. Staly se z nich veliké kamarádky, trvají i na tom, že na každé výstavě musí mít portréty vedle sebe.
Podpořte Reportér sdílením článku
Autorka je na volné noze a baví ji přinášet druhým pozitivní a inspirativní příběhy.