Tramping měl kouzlo zakázaného ovoce. Každý režim se bál, že „kazí“ mládež

11. dubna 2023

Jan Randák

Michael Durčák

Osada, oheň, na něm kotlík, kytara, písně… Tramping, z něhož se postupem času stal fenomén, začal v Československu před více než stoletím. Za tu dobu prošel řadou proměn, ale podstata zůstala: motivace utéct města, být v přírodě, s kamarády, žít si po svém. „V podobě, v jaké vznikal u nás, je tramping světovým unikátem,“ říká historik Jan Randák, spoluautor knihy o dějinách trampingu.

Proč vás zaujaly dějiny trampingu?

Byla to náhoda. Původně mě tramping nezajímal osobně ani badatelsky a jen jsem chtěl pomoci kamarádům, kteří projekt k jeho dějinám chystali. Postupem času jsem se ale začal s tématem seznamovat a zjistil jsem, že tramping je neuvěřitelně barvitý a nejednoznačný fenomén, který byl v mých očích překryt řadou stereotypů a snad i mýtů.

Vy sám jste tramp?

Osobně se za trampa nepovažuji. Pravda, kamarád a tramp Honza Špringl, mimochodem spoluautor naší knihy Putování za obzor, mě několikrát vytáhl na vandr. Bylo to příjemné a hlavně poučné v tom, jak moc (ne)jsem schopný v přírodě pobývat. Být trampem ale především znamená cítit se jím. Je to sebeidentifikace, sounáležitost s hnutím či subkulturou. To já v sobě nemám, i přes veškerý respekt, který jsem k trampingu v průběhu práce na knize získal.

Jak se vlastně fenomén trampingu zrodil?

Tramping je dítětem své doby. Na sklonku první světové války a v prvních poválečných letech chtěli mladí lidé z různých důvodů odcházet z města do přírody. Ze skupiny několika prvních trampů mizejících za Prahu (nejen) do Svatojanských proudů se postupem doby stával stále populárnější fenomén šířící se napříč republikou, nejprve v Čechách, posléze i na Slovensku.

A jaké tyto počátky byly?

Traduje se, že úplně na začátku byla legendární osada Ztracená naděje (neboli Ztracenka, nedaleko Štěchovic. Založena byla dle osadní knihy v roce 1919 – pozn. aut.). Posléze se na březích českých a moravských řek a potoků a také v údolích či kaňonech začala objevovat osada za osadou. Tramping byl nový, neokoukaný, na rozdíl od skautingu neorganizovaný. Pro některé kluky a holky mohlo být lákavé, že má kouzlo zakázaného ovoce. Po pár letech se stal i komerčně zajímavým, o čemž mimo jiné svědčí množství vydávaných trampských písní.

Světový unikát

Jde tedy o čistě český, respektive československý fenomén?

Tramping vznikl v Čechách, odkud se během první republiky rozšířil na Slovensko, trampové jezdili i na Podkarpatskou Rus. Jde tedy o fenomén domácí a v té podobě, v jaké u nás vznikal, rovněž o světově ojedinělý. Na druhou stranu volnočasové pobyty v přírodě, návrat k přírodě, snahy o změnu životního stylu nebo táboření nebyly ryze českým jevem. Jednak tu byl skauting a jednak různá další hnutí, například německé Wandervogel, které s trampingem sdílí podobné motivace, onu cestu z města.

Zmiňujete motivaci. Jaké pohnutky tedy měli první čeští trampové?

Podpořte Reportér sdílením článku