Tati, neusínej mi u toho čtení

28. dubna 2023

archiv

Čtení dětem před spaním je jedna z nejhezčích, ale někdy i nejúnavnějších částí dne. Písmena se utahanému rodiči rozpíjejí před očima, víčka i jazyk těžknou... A právě v jedné takové chvíli slovenského vývojáře Jozefa Šimka napadlo, jak čtení oživit. Vymyslel aplikaci, která pozná, co čtete, a pustí vám k tomu zvuk. Když v pohádce jede rytíř na koni, z mobilu se ozve dusot kopyt. Když má drak hlad, mobilu kručí v břiše. A z aplikace Readmio je úspěšný mezinárodní startup s 350 tisíci staženími.

Četli vám rodiče, když jste byl malý?

Představte si, že nevím! Řekl bych, že ano, ale prostě si to nepamatuju, stejně jako si nepamatuju takové ty úplně dětské knížky. Co si naopak vybavuju přesně, je, že na střední škole mě chytlo sci-fi a fantasy a na tom jsem pak frčel. Dnes mé vlastní čtení vypadá tak, že si otevřu knížku, přečtu stránku a spím. Jako rodič už roky čtu hlavně dětem.

Jak jsou staré?

Nejmladší dceři je rok a půl, starší osm. A klukům jedenáct a třináct, ti už si čtou sami. Mají rádi třeba dětskou detektivní sérii Tři pátrači nebo Deník malého poseroutky. Osmiletá dcera jede hodně ve vílách, ale líbí se jí například i příběhy Opice Skořice. Za ty roky jsme prošli vším možným. Je zajímavé pozorovat, jak se dětem mění čtenářské preference.

A hodí se vám to i profesně, ne?

Rozhodně!

Koneckonců Readmio vzniklo právě díky vašim dětem, respektive skutečnosti, že jste jim po večerech četl…

To ano. A chtěl jsem to nějak oživit, nejen kvůli nim, ale i kvůli sobě. Však to znáte, děti, hlavně ty mladší, chtějí pořád dokola tu samou pohádku. Rodič je po celém dni unavený, má co dělat, aby sám neusnul. „Jak to jen udělat zajímavější?“ říkal jsem si. A jelikož jsem pracoval v technologické firmě, která vyvíjela mobilní aplikace, moje úvahy se ubíraly právě tímhle směrem. Napadlo mě zapojit zvuky, ale tak, aby neškodily. A poprosil jsem kamaráda, zda bychom neudělali prototyp.

Existovalo už někde něco podobného? Měli jste se kde inspirovat?

Existovalo, ale my o tom nevěděli. Tady je asi potřeba říct, že Readmio ze začátku vůbec nebyl byznysový nápad. Jen rodičovský, prostě zkusme čtení se zvuky. Vznikl pak prototyp a ten jsme vyzkoušeli na mých dětech, kterým se to líbilo. Udělali jsme i první pokus s technologií rozpoznávání řeči (na níž je Readmio nakonec postavené – pozn. red.). Takhle pomaličku se to začalo rodit. Že bychom mohli zkusit udělat startup, jsme si řekli až po nějaké době.

U zrodu Readmia jste nakonec stáli čtyři. Tři známí z IT sféry a jeden z knižního nakladatelství…

Podpořte Reportér sdílením článku