Jak se rozhádala expedice Tatra kolem světa 2

16. října 2020

Petr Holeček

Karolína Jírová

Měla to být jedna z největších cestovatelských expedic v české historii, ale za prvé má smůlu a za druhé řeší vnitřní problémy: Tatra kolem světa 2. Z Prahy vyrazila těsně před vypuknutím pandemie, koronavirus jí pak znemožnil svobodný pohyb. A k tomu se dvě hlavní postavy ocitly ve sporu. Ke společnému rozhovoru jsme pozvali obě, ale Marek Havlíček se omluvil (přičemž naše pozvání i nadále platí). Přišel jen Petr Holeček, který už se „svou“ expedicí nechce mít nic společného. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout pod heslem Host Reportéra na všech podcastových platformách nebo na konci tohoto textu.

Expedici Tatra kolem světa 2 jste připravili spolu s Markem Havlíčkem. Dokázali byste spolu dnes zajít na pivo?

Po všem, co se stalo, už ne.

Jak jste se vy dva poznali?

Možná je důležité říct, že jsem žil mezi lety 2003 a 2015 v Angole, kde jsme nejdřív zakládali střední zemědělskou školu, a později začali provozovat autodopravu – postupně jsme tam dostali šest vozů Tatra…

Přeruším vás: čím se živíte dnes?

Od doby, kdy jsem se vrátil, dělám investičního specialistu ve švýcarské finanční skupině.

A na to seznámení s Markem Havlíčkem vzpomínáte jak?

Marka, který je – čestně řečeno – duchovním otcem Tatry kolem světa 2 coby expedice, k níž se přidala spousta zájemců formou předplacené spolujízdy, jsem poznal roku 2009 právě v Angole, když byl na cestě Afrikou. Docela jsme se spřátelili, on poznal, že jsem nadšený tatrovák a že jsem s tímhle vozem zažil i krajní situace, takže po mém návratu do Česka přišel s nabídkou, jestli se na jeho expedičním nápadu nechci podílet.

Co jste mu řekl?

Ta představa mě nadchla, ale na druhou stranu jsem musel dodat, že mám dvě děti, manželku, v Praze dobrou práci, a tak jsem sice ochotný věnovat projektu hodně, ale fyzicky můžu být na palubě jenom dva měsíce z těch zhruba devíti, které měla Tatra každý rok ujet. Dopadlo to tak, že během příprav jsem se Tatře stejně věnoval víc než čemukoli jinému, ale nevadí, mě to bavilo.

Podpořte Reportér sdílením článku