Rozplétáme spory, které lidé do koronaviru neřešili

1. února 2021

Mediátorka a lektorka Kateřina Bělková doprovází lidi v komunikaci a vztazích, firmy v podnikání, usnadňuje jejich dohody.

archiv

Když loni na jaře začala koronavirová opatření, výrazně narostl počet konfliktů v rodinách. „Hodně jsou znát obavy lidí z ekonomické budoucnosti,“ říká mediátorka Kateřina Bělková, která provází účastníky sporů mimosoudní cestou.

S jakými problémy lidé přicházejí za rodinnou mediátorkou?

Chtějí poradit při řešení sporů, konfliktů a neshod všech typů, které spolu mají v rodinách. Nejde jen o partnerské a vztahové záležitosti, ale třeba i dědictví či podílové spoluvlastnictví. Zaplaťbůh, že dnes už se snaží tato témata urovnávat i preventivně v jejich počátcích.

Už tedy nenechávají řešení problémů na poslední chvíli?

Dostávají se na mediaci mnohem dříve, než se vztahy dostanou do fáze klinické smrti. Mají ještě chuť je opravovat, přebudovat, předefinovat. Přesto si ale lidé v Česku ve srovnání se zahraničím říkají o intervenční pomoc pozdě.

Jak spolu partneři vycházejí v době koronavirové, kdy jsou spolu častěji doma?

Začali se přít o věci, které dosud neřešili. Často přemýšlejí nad smyslem života, pokud jim i ve vzdálenějších částech rodiny umřeli příbuzní s covidem. Bilancují, zda se současným partnerem chtějí dožít svůj jedinečný životní čas. Nebo se obávají o stárnoucí rodiče, zda se s nimi stýkat. Žena chce mermomocí na návštěvu, muž se jí v tom snaží zabránit, nebo obráceně. A navíc jsou ženy doma hodně uštvané, mají home office, ale ještě se starají o vaření, o děti, učí se s nimi. Všechno je těsnější a na povrch se dostává víc opravdovosti a skutečná kvalita vztahů.

Co těsnost ještě ukazuje?

Lidé ztrácejí schopnost být spolu hodně a blízko. Zároveň partneři nedodržují soukromí druhého, často si koukají do mobilů, do notebooků. Přijde nepracovní esemeska, která by jinak přišla v kanceláři v pracovní době…

A co muži na home office?

Většinou oproti ženám pracují někde zavření, jsou izolovanější. Jim zase chybí sociální kontakty a ještě přemýšlejí o budoucnosti. Mluví u mě o tom, že se bojí ztráty zaměstnání a pozice živitele rodiny. Chybí jim také vybití se ve sportu a vše ventilují doma.

Co může být základním pravidlem fungujícího vztahu?

Podpořte Reportér sdílením článku