Důležité je správně stanovit cenu, ne mít vlastní e-shop

19. ledna 2023

Hana Konečná

Hana Valentová

Pokud byste měli chuť začít vyrábět vlastní šperky nebo šít oblečení, Hana Konečná je přesně tím člověkem, který vám může poradit, jak výrobky prodat. V oboru rukodělného podnikání se pohybuje už víc než dekádu. „Tento typ byznysu není jednoduchý, a dokonce není povinnost vlastní výrobky prodávat. I kdyby vám okolí tisíckrát tvrdilo, že jste tak šikovní, že byste se tím mohli živit,“ říká autorka knihy Handmade Byznys.

Dokážete krátce vysvětlit, co to vlastně „handmade byznys“ je?

Ani po letech, co se tomuto oboru věnuji, nedokážu přesně definovat, co to je. A možná je to dobře. Handmade byznys, neboli rukodělné podnikání, může být cokoli od vyšívání krojů přes šití kabelek a tvoření šperků až po vyrábění produktů na 3D tiskárně. Dá se sem dokonce zahrnout i lecjaká řemeslná činnost, třeba umělecké kovářství. Nebo naopak design. Ten pojem je hodně široký a může se pod něj schovat každý, kdo se tak cítí.

Jak jste se k tomuto typu podnikání dostala vy?

Původně jsem programátorka, ale celý život jsem ráda tvořila. A když se mi narodily děti, tvoření bylo právě to, na co jsem si (na rozdíl od programování) dokázala krást čas, když děti spaly. Vyráběla jsem šperky, ale zároveň jsem prodávala přebytky komponent, které jsem nakoupila. Tehdy zažíval velký rozmach web Fler.cz a tvořiví lidé se tam scházeli, než jej později vyměnili za sociální sítě.

Po mnoha letech jste nakonec o handmade byznysu napsala knihu, vyšla vloni v září. Co bylo impulzem k jejímu sepsání?

Dlouho jsem žila v představě, že na handmade podnikání vlastně není nic složitého. Ze začátku jsem pořádala krátké kurzy na dvě hodiny. Ty se pak protáhly na celý den, pak na dva dny, a tak mi pomalu došlo, do jak širokého tématu jsem se to ponořila. Impulz k napsání knihy přišel od vydavatelství. Když mě oslovili, neváhala jsem a na nabídku sepsat své know-how do knihy jsem kývla.

Ráda používáte pojem „konikatelé“. Kdo jsou tito lidé a jak se takovým konikatelem nestat?

Termín „konikatel“ jsem vymyslela pro člověka, který nemá ani koníček, ani podnikání. Chce prodávat, ale vlastně nechce, aby to bylo drahé. Takže mu stačí, když se mu vrátí cena materiálu. Pro „konikatele“ je prodej a marketing sprosté slovo, a tím pádem se jeho zboží ani moc dobře neprodává. A jediné, co s tím konikatel umí udělat, je ještě víc snížit cenu. A když se mu zboží prodávat začne, to je pak teprve průšvih! Za ty ceny se může leda tak strhat, nic z toho nemá a je nešťastný. A to ani nemluvím o tom, jak kazí prostředí pro opravdové handmade podnikatele.

Jak?

Mému vlastnímu podnikání to úplně nepřeje, ale i přesto opakuji lidem, kteří se na mě obrací: Handmade byznys není jednoduchý, a pokud chcete hlavně vyrábět, mějte to jako koníček. Není povinnost svoje výrobky prodávat, i kdyby vám okolí tisíckrát tvrdilo, že jste tak šikovný, že byste se tím mohl živit. Když se ale rozhodnete na tuto náročnou cestu handmade byznysu dát, moc vám fandím, máte moji maximální podporu.

Umět být jedinečný

Píšete o sobě, že se věnujete poradenství a kurzům zaměřeným na cenotvorbu. Co si pod tím představit?

Podpořte Reportér sdílením článku