Home office za odměnu. Kdo se osvědčí, měl by ho dostat

9. března 2021

Michael Beňo žije v Rakousku, kde pracuje v oddělení exportu sportovní firmy Head Sport GmbH. Zároveň působí jako odborný asistent na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Zkoumá fenomén home office a v současné době působí na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Michael Beňo nemá s prací z domova jen akademickou zkušenost, nýbrž i osobní. V Rakousku pracuje pro sportovní firmu a před deseti lety si zde jako první vydobyl, že chce pracovat z domova. „Měla by to být třešnička na dortu. Když svou práci vykonáváte dobře a náplň práce je taková, že z domova pracovat můžete, nevidím důvod, proč to neumožnit,“ je přesvědčen Michael Beňo.

Říkáte o sobě, že jste hybridní telepracovník. Co to znamená?

„Tele“ pochází z řečtiny a je to vzdálenost. Hybridní znamená, že část pracovní doby trávím doma a část v práci. Před covidem to byly čtyři dny doma, jeden den v práci. V dnešní době máte digitalizovaných řadu věcí jako bankovní účty, e-learning ve škole, e-byznys, e-government, souhrnně e-working. Ten zahrnuje veškerou virtuální práci, kterou si můžete přenést z kanceláře domů.

Vy sám jste už deset let na home office. Pracujete pro rakouskou sportovní firmu, která vyváží sportovní vybavení do celého světa. Jste zodpovědný za export. Jaká byla cesta k vaší pozici telepracovníka?

Dlouho jsem žil ve Vídni, firma sídlí ve Schwechate (město v blízkosti Vídně). Mám rád přírodu, takže jsem byl vděčný, když se naskytla možnost přestěhovat se do Dolního Rakouska. Můj nový domov byl čtyřicet minut vzdálený od mé práce. V té době jsme s mým nadřízeným jeli na stáž do Česka, někdo mi tehdy volal a šéf pochopil, že řeším nabídku nové práce. Ptal se, zda si hledám novou práci, a já mu řekl, že ano, protože v jejich firmě mi neumožnili pracovat na dálku. Najednou se vše otočilo o sto osmdesát stupňů a šéf na moji žádost kývl.

Jaké to tehdy bylo pracovat doma?

Těžké, moderní technologie nebyla na té úrovni co nyní. Dnes máme chytré telefony, z nichž můžeme vyřizovat e-maily. Máme sociální sítě, přes něž můžeme komunikovat s kolegy. Máme telekonference, ale třeba i telerobotiku.

Telerobota jste prý před časem ve firmě zkoušeli?

Ano, podařilo se mi ho půjčit od jedné společnosti. Je to robot, který má místo obličeje displej. Vy jste online připojená a s pomocí robota se můžete pohybovat po firmě, jezdit z kanceláře do kanceláře a bavit se s kolegy.

Jak to vypadá u vás ve firmě nyní v době pandemie?

Já byl první vlaštovka na home office, později se ke mně připojily dvě další kolegyně. Ostatní byli v kanceláři, protože jim to tak vyhovovalo. Nyní během pandemie jsou na home office všichni ti, jejichž náplň práce umožňuje práci z domu. Kdo chce do práce, musí se otestovat, nosit roušku, dodržovat vzdálenost. V kancelářích se musí hodně větrat a nesmí se nás tam potkávat hodně, musíme se střídat. Výhoda je, že naše firma má veškerou technologii, ať už počítače, telefony, ale i software k dispozici pro ty, kteří jsou doma. To je důležité, pokud chce firma umožnit teleworking.

Co je ještě důležité, pokud se chce firma vydat touto cestou?

Podpořte Reportér sdílením článku