Muži se často brání spermiogramu. Ale vůbec nemají proč

1. března 2023

Alena Václavíková

archiv AV

Problémů s neplodností trvale přibývá. Zhruba u poloviny případů je problém u ženy, v druhé polovině na straně muže, někdy mají zdravotní komplikace dokonce oba partneři, upozorňuje lékařka Alena Václavíková z plzeňského centra reprodukční medicíny Natalart. A ač se medicína posunuje stále dopředu, pořád platí železné pravidlo: čím déle pár snahu o potomka odkládá, tím větší je riziko, že to nepůjde tak jednoduše.

Co by měl pár, který se neúspěšně snaží o potomka, udělat nejdříve?

Žena by v první řadě měla navštívit svého gynekologa, aby s ním konzultovala svůj zdravotní stav. Jejího partnera zároveň lékař odešle do specializovaného centra, kde podstoupí vyšetření spermiogramu. Hodně mužů se tomu brání, protože je to pro ně velmi choulostivé téma, ale už z tohoto jednoduchého vyšetření se toho mnoho ukáže, kolikrát se okamžitě odhalí příčina. Není třeba z toho mít obavy.

Dá se říct, v jaké části případů je problém u muže a v jaké u ženy?

Už je to téměř půl na půl a stává se, že problém mají oba partneři zároveň. V poslední době přibylo problémů s mužskou plodností. To je vidět i na tom, kolik potenciálních dárců spermatu vyhovuje našim kritériím. I když jsou muži přesvědčeni, že jsou v tomto ohledu naprosto v pořádku, počet a kvalita spermií tomu často neodpovídají. Darovat sperma kvůli tomu může jen jeden zájemce z deseti. Oproti tomu dárkyň vajíček odmítneme asi jen dvacet procent. Na vině může být životní styl, stres, sedavé zaměstnání.

Jak je tomu u žen? Kde nejčastěji vězí kámen úrazu?

U žen je hlavním důvodem odkládání rodičovství, s věkem bohužel klesá počet a kvalita vajíček, která jsou schopna oplodnění. Zároveň tím přibývá i dalších přidružených onemocnění, jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Hodně žen se léčí také se štítnou žlázou. Řada z nich má navíc nejrůznější gynekologická onemocnění, která brání normálnímu početí. Může se jednat například o neprůchodnost vejcovodů nebo o polycystické vaječníky. Problémy mohou způsobovat také různé operace, které žena v minulosti prodělala, nebo srůsty v oblasti malé pánve po prodělaných zánětech.

Předpokládám, že o některých takových diagnózách žena ani nemusí vědět.

Ano, často takové onemocnění ženu nikterak neomezuje a vůbec o něm neví. Výjimkou je třeba takzvaná endometrióza, což je velmi záludné onemocnění. Buňky sliznice dutiny děložní se vyskytují i mimo tuto dutinu, třeba přímo v její stěně, ve vejcovodech nebo vaječnících. To způsobuje závažné problémy, jako jsou velké bolesti při menstruaci, silné krvácení a zároveň poruchy cyklu. O tom žena samozřejmě ví a řeší to se svým gynekologem.

Jaký je u ženy optimální věk početí?

Jednoznačně platí, že čím je žena mladší, tím je její tělo připraveno lépe. Určitě je to tedy optimálně do třiceti let.

Stává se, že vyšetření nic neodhalí?

Podpořte Reportér sdílením článku