Pojď si zalézt. Nový olympijský sport láká stále víc lidí

2. července 2021

archiv JB

Lezení na skalách, ale i umělých stěnách získává na popularitě, a to jak mezi dospělými, tak i dětmi, říká v rozhovoru šéf Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek. Sport, kterým posilujeme rovnoměrně celé tělo, se letos poprvé stane v Tokiu novou olympijskou disciplínou a Česko má velké šance na medaili. Usilovat o ni bude několikanásobný mistra světa v lezení na obtížnost Adam Ondra.

Proč je podle vás lezení v posledních letech tak na vzestupu?

To je celosvětový trend. Dřív bylo horolezectví a lezení poměrně nebezpečný sport určený spíše zkušenějším dospělým. Oproti tomu nyní s nástupem umělých stěn se z toho stal sport dostupnější a bezpečnější. Samozřejmě rizika tam jsou stále, ale ta jsou i u jiných sportů. Benefitem lezení je určitě to, že jde o zdravý pohyb: lezením posilujete celé tělo, střed těla, záda, ruce.

Nutno dodat, že lezení je také dobré pro děti. Jelikož je to náš přirozený pohyb, dětem jde, takže je i baví. Zaznamenáváte větší zájem o lezení u dětí?

Určitě ano. Před dvanácti lety jsme měli jako Český horolezecký svaz (ČHS) velmi malý podíl dětí mezi našimi členy, něco kolem šesti až sedmi procent. V tuto chvíli je to třetina a tento trend zdaleka není u konce. U dětí je velmi důležité, aby se rozvíjely rovnoměrně, a z toho pohledu si troufnu tvrdit, že lezení, gymnastika a judo jsou sporty, které právě toto nabízí.

Přiznám se, že sama lezu, takže musím ještě dodat, že mně to přijde jako sport velmi zábavný. Primárně nepřemýšlíte o tom, co a jak a kde posilujete, ale v zásadě řešíte, jak danou cestu vylezete, což je občas oříšek.

Máte pravdu, není to čistě posilovací sport. Je tam i moment dobrodružství. Člověk překonává sám sebe, je tam v rovnováze fyzický výkon i psychický. Na umělých stěnách zároveň nyní vznikají zajímavé lezecké cesty. Vyrábějí se také zajímavé chyty dělané novými technologiemi.

I proto máme dnes mnoho lezců-amatérů, kteří v podstatě lezou jen na umělých stěnách, to dřív nebylo běžné, je to tak?

Ano, dříve to bylo dost jednotvárné, umělou stěnu brali skalní lezci na milost, když bylo špatné počasí nebo když chtěl člověk nabrat sílu. Další důležitý moment, proč je tento sport nyní na vzestupu, je určitě bouldering.

Vysvětlete čtenářům, co to je.

Bouldering vznikl jako venkovní sport, kdy lidé lezli venku na velkých kamenech. Bylo to takové destilované řešení lezeckých problémů na skalách, kdy si ty nejzáludnější kroky a pohyby můžete zkusit v nízké bezpečné výšce bez lana. Posléze se začal boulder lézt i na umělých stěnách. Lezení na laně chce víc dovedností a zkušeností, musíte umět jistit, potřebujete k tomu parťáka. Boulder můžete dělat sama, nevadí, když se bojíte výšek. Je to také společenský sport, protože mezi pokusy o vylezení musíte odpočívat a v mezičase si můžete povídat s ostatními lezci.

OLYMPIJSKÉ ŠANCE

Asi lze očekávat, že v popularitě pomohou i letošní letní olympijské hry, kam se lezení poprvé dostalo jako olympijská disciplína.

Podpořte Reportér sdílením článku