Báli jsme se, že Kábul bude nové Nagasaki

13. září 2021

613b7c97e4b0eb74cf51da08_Marzban

archiv OM

Omid Marzban, filmař a redaktor Rádia Svoboda, vzpomíná na Afghánistán svého dětství. Na to, jak v ulicích bojovali mudžahedíni, jak musel v osmi letech živit rodinu, i na to, jak v Kábulu čekali po 11. září na americký útok. „Mysleli jsme si, že po tom, co se stalo, srovnají Američané Kábul se zemí. Jako Nagasaki. Jako Berlín nebo Drážďany.“

Jak se během posledních měsíců a týdnů změnily životní plány vašich přátel a známých, kteří zůstali v Afghánistánu?

Pokud vím, tak mají teď jedinou starost, a to jak se dostat ven ze země. Každý, kdo má nějaké vzdělání, nějakou odbornost, teď dělá všechno proto, aby mohl opustit Afghánistán. Každý, kdo poznal normální život a chce mít nějakou budoucnost pro sebe a své děti, chce utéct z téhle pasti. Ty obrázky z letiště v Kábulu jsou přece jednoznačné: nikdo nebude viset z letadla, když mu nejde o všechno.

Kolik takových lidí, kteří více či méně přijali západní hodnoty a pro které je život pod dohledem Tálibánu těžko představitelný, v Afghánistánu je?

Těžko říct, můj názor se neopírá o žádné průzkumy, ale z generace mojí a z generace ještě mladší, která vyrůstala ve městech jako je Kábul, Kandahár, Kunduz nebo Mazár-e Šaríf, bych řekl tak osmdesát procent.

Vy jste tálibánský režim poznal v 90. letech ještě jako dítě. Jak se vám tehdy změnil život, když Afghánistán ovládlo hnutí Tálibán?

Můj život se příliš nezměnil. Když odešli Sověti, začali mudžahedíni bojovat mezi sebou, a to brutálně a těmi nejtěžšími zbraněmi, kterých bylo po konci války v zemi víc než dost: bojovými vrtulníky, kulomety. Násilí bylo všude. V každé chvíli se mohlo začít střílet před vaším domem.

Dotklo se násilí i vás konkrétně?

Pomáhal jsem tehdy v opravně motorek, pamatuji si, že se najednou zničehonic strhla těžká palba, vyrabovali nám obchod a zas odjeli. Nebylo kam se odvolat, nikdo tu situaci nekontroloval. Tak to bylo i se ženami. Mudžahedíni byli relativně umírnění, nenutili ženy, aby chodily po městě v burkách, ale ani jim negarantovali, že je někdo neznásilní nebo neunese. Když přišel do našeho města, do Kunduzu, Tálibán, byla to svým způsobem úleva, člověk měl o něco větší jistotu, že ho nikdo nezabije cestou domů.

Vy jste v tom chaosu vyrůstal jen s matkou.

Ano, můj otec, důstojník komunistické armády, padl, když mi bylo dva a půl roku. Zůstali jsme s matkou, já a sestra. Matka byla učitelka, měla vysokoškolské vzdělání, ale Tálibán jí nedovolil pracovat. Trochu nám vypomáhal strýc, který se kvůli tomu vrátil z Bulharska, kde vystudoval politologii, ale jak si dovedete představit, nenašel v tehdejším Afghánistánu uplatnění ve svém oboru. Prodával na ulici. Já, abychom vyžili, jsem si otevřel malý krámek u nemocniční mešity. Podával jsem tam snídaně a teplou vodu, aby se muži mohli připravit na ranní modlitbu.

Kolik vám bylo let?

Podpořte Reportér sdílením článku