Čínská vláda nechápe, co Západu vadí na koncentrácích, říká americký sinolog

24. února 2021

Parks M. Coble

archiv

Čínský prezident věří, že Sovětský svaz se rozpadl, protože v něm přestal vládnout jeden člověk – a právě tomu je potřeba se vyhnout. Říši středu na druhé straně ovlivní, že mladí Číňané a Američané jsou si hodně podobní. To říká americký akademik Parks M. Coble z University of Lincoln Nebraska, jenž patří k jedněm z nejvýznamnějších badatelů, kteří přispěli k prohloubení amerických znalostí o Číně. V rozhovoru pro Reportér mluvil o tom, jak se změní vztahy mezi USA a Čínou, proč jsou tamní komunisté posedlí naprostou kontrolou, i o tom, proč je děsí Tchaj-wan a klimatické změny.

Je dnes Čína geopolitickým soupeřem Spojených států číslo jedna? Prezident Joe Biden opakovaně řekl, že největším problémem pro USA je Rusko.

Jistě můžete říct, že Čína je naším protivníkem číslo jedna. Rozdíl mezi naší rivalitou s Ruskem, která se táhne od dob studené války, ale spočívá v tom, že mezi Sovětským svazem a USA vlastně neexistovala žádná výměna zboží, kapitálu ani lidí a studentů. S Čínou to ale až do Trumpa a koronaviru bylo jiné. Je to náš důležitý obchodní partner, přijíždělo sem tisíce čínských studentů každý rok, mnoho Američanů zase jezdilo do Číny za byznysem i za školou.

Skotský historik Niall Ferguson vymyslel kdysi s jedním kolegou pojem „Chimerica“, který vystihoval zvláštnosti čínsko-amerického partnerství. Je tato symbióza teď mrtvá?

Ponechme nejprve politiku stranou – naše vztahy by se v prvé řadě proměnily tak jako tak kvůli koronaviru –, pandemie totiž představuje obrovskou ránu pro mezinárodní prestiž Číny. Navíc třeba já jako akademik jsem se do Číny nedostal už skoro dva roky, přičemž normálně jsem tam jezdil jednou až dvakrát ročně. Pak tu máte obchodní válku, kterou spustil Trump. A nakonec tu máte politiku prezidenta Si Ťin-pchinga vůči Hongkongu a Tchaj-wanu. Takže teď to může dopadnout dvojím způsobem. Buď čínsko-americké vztahy dál nebudou žádnou idylkou, ale obnoví se obchodní vztahy a bude se pracovat na zklidnění situace, nebo…

Nebo nastane studená válka?

Nebo. Ale jak už jsem zmínil, výrazný rozdíl je v tom, že oproti konfliktu se Sovětským svazem je Amerika i Čína ekonomicky a společensky velmi propojená.

Trump se pokusil Čínu na mezinárodním poli izolovat a oslabit. Podařilo se mu to?

V každém případě změnil dynamiku celého vztahu. Současně Trump tím, že stáhnul USA z různých mezinárodních obchodních dohod, otevřel na mnoha místech Číně dveře dokořán. Jeho přístup vůči Číně byl jednoduše chaotický, nešlo o žádný předem připravený plán. I když si na druhé straně nemůžeme myslet, že kdyby propracovaný plán existoval, tak by fungoval.

Co se změní s Bidenem v Bílém domě?

Je hrozně těžké tipovat, jak moc se věci změní. Biden každopádně pochází z části establishmentu, který ještě pořád spoléhá hodně na rady ze strany ministerstva zahraničí, což Trump nedělal. Určitě bude snaha vyřešit některé problémy za pomoci standardní diplomacie. Bude to ale fungovat? Netroufám si odhadnout.


Jak moc Čínu poznamenal koronavirus? Nakolik změnil tamní společnost? Oba víme, že čínským číslům ohledně nákazy se věřit nedá.

Podpořte Reportér sdílením článku