Koupili zámek a objevili poklad. Hudební poklad

15. června 2021

Ivana Leidlová

Jan Žirovnický

S manželem koupili zámek Liteň a zjistili, že původně patřil slavné operní pěvkyni Jarmile Novotné. Po setkání s jejím synem v New Yorku se pro něj rozhodli uspořádat koncert a pozvat ho zpátky do Litně, kde vyrůstal. U jednorázové akce ale nezůstalo. Po mateřské dovolené se už Ivana Leidlová nevrátila na manažerský post do banky, rozhodla se popularizovat jméno Jarmily Novotné a pečuje o obnovu kulturních památek v zámeckém areálu. Letos se v něm uskuteční již desátý ročník Festivalu Jarmily Novotné, jehož vrcholem bude open air představení Rusalky s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli.

Jak jste zjistila, že na zámku, který jste koupili, žila operní pěvkyně Jarmila Novotná?

Zámek Liteň jsme koupili, aniž bychom o tom věděli. Můj muž mě tam tehdy vzal a říkal mi, jakou má zámek skvělou atmosféru. Já se původně trochu vyděsila, co na mě zase hodil. Byla jsem tenkrát na mateřské dovolené se dvěma malými syny. Pak jsme ale začali zjišťovat, komu zámek patřil, co se v něm odehrávalo, a opravdu ta historie tam na vás dýchá z každého koutu. Jednou z prvních věcí, kterou jsme udělali, bylo, že jsme zkontaktovali pana George Daubka, syna Jarmily Novotné. Napsali jsme mu e-mail, jestli by se nechtěl potkat, že nás zajímá historie zámku, kde kdysi žil. Nejdřív několikrát nezareagoval, a pak najednou odpověděl: Prima, tak přijeďte na kafe. To ale znamenalo koupit si letenku do New Yorku a odletět tam.

Takže jste letěli?

Napojili jsme to na nějaké naše další aktivity a přijeli jsme. Mysleli jsme si, že si na hodinku sedneme na kávu a jen se poznáme. Stalo se z toho ale šest nebo osm hodin, kdy on nemohl přestat povídat. A nás to tak zasáhlo, že už při cestě zpátky z New Yorku jsme si řekli, že by stálo za to udělat pro něj v Litni setkání celé jeho rodiny po pětašedesáti letech a k tomu připravit malý koncertní program. Chtěl se do Litně přijet po letech podívat. Byl toho opravdu plný. Takže jsme mu do roka a do dne udělali 1. Festival Jarmily Novotné. Tehdy jsem si myslela, že to bude taková fajn zábava ke dvěma malým synům, na rok a konec. A vidíte, dělám to deset let. Jarmila Novotná se stala mým osudem.

A její příběh jste předtím znala? Věděla jste o ní něco?

Ten příběh jsem vůbec neznala. Jediné, co jsem zaregistrovala, bylo, že zemřela. Na gymnáziu jsme byly s kamarádkami členky Klubu mladých diváků a obrážely jsme různá divadla od alternativních scén až po operu. Zároveň jedna z mých kamarádek pracovala na brigádě na Bertramce v Mozartově muzeu a já jsem jí často pomáhala, takže jsem získala vztah k Mozartovi i k opeře a v roce 1994 jsem zachytila zprávu, že Jarmila Novotná zemřela. Ale víte, jak to v těch devadesátých letech bylo, ona zemřela velmi brzy, byla už dáma v letech, bylo jasné, že už tady na nějakých scénách nemůže vystupovat. Milovníci opery ji asi znali velmi dobře, ale jinak nebyla šance, aby se tady její jméno po revoluci nějak proslavilo.

Přátelství s Masarykem

Jak o odkaz Jarmily Novotné pečujete? Co všechno děláte?

Ono je to všechno taková koule, která se neustále nabaluje a vždycky se rozvine v něco nového. Nejprve jsem si myslela, že uděláme jeden koncert a tím to skončí, ale první ročník měl velký ohlas, i v rozhlase a televizi. Začaly se ozývat i známé osobnosti s tím, že ji znaly a že nám rády pomohou. A pak další lidé začali posílat předměty, které s ní nějakým způsobem souvisely, a rovněž i my jsme zjistili, že v českých muzeích se dá najít spousta podobných předmětů.

Co jste tedy vymysleli?

Zjistili jsme, že ta pozůstalost je rozesetá všude možně po světě, a proto je potřeba se tomu nějak uceleně věnovat. Takže jsme se dohodli se spisovatelem Pavlem Kosatíkem, který provedl osmnáctiměsíční výzkum, objížděl všechny možné archivy a dal to dohromady. Tak vznikla monografie o Jarmile Novotné. Když jsem se dozvěděla detaily jejího příběhu, neuvěřitelně mě zaujal.

Jaká tedy Jarmila Novotná byla?

Podpořte Reportér sdílením článku