Básně nemusíte pochopit, ale vcítit se do nich

2. listopadu 2021

Marie Zandálková

Básníci, zvlášť ti mladí, patří nejen u nás k ohroženému druhu. Poezie je řemeslo a umění, s nímž nepřijdete ke jmění, dalo by se říct. Aby se člověk stal básníkem, musí v sobě mít idealismus a – tak jako Jan Škrob – věřit, že verše dokážou změnit svět. „Spousta lidí poezii nemusí, protože ve škole byli odsouzeni k tomu básně pochopit. Ale důležitější je se do nich vcítit,“ říká básník, kterému nedávno vyšla sbírka Země slunce.

Jak se člověk v dnešní době stane básníkem?

Vždycky jsem měl velký vztah k literatuře. Jako dítě jsem chtěl být prozaik, zároveň moji rodiče dodnes mají v knihovně spoustu poezie. Poezie, kterou jsem znal a četl. Nakonec jsem se však k psaní básní dostal oklikou. Když jsem na gymplu založil kapelu a začal pro ni psát texty, postupem času jsem zjistil, že mě psaní jako takové baví. Takže jsem začal psát básnické texty, které už jsem neplánoval zhudebnit.

V tom je velký kus romantiky.

Určitě. Samozřejmě záleží na tom, co si pod slovem romantika představíme, ale bez ní poezie dělat nejde. Já mám navíc představu, že romantika je protiklad pragmatismu. A poezie je podle mě pro řadu lidí přitažlivá právě i proto, že je přirozeným protikladem pragmatismu naší doby.

Musí mít tedy člověk v sobě něco jako básnické srdce, aby se do psaní poezie pustil?

Poezii nejde dělat bez toho, aby k ní měl člověk silný vztah, což je pochopitelné. Nemůžu mluvit za ostatní, ale pro mě je důležité, že psaním básní člověk nemůže dosáhnout žádné skutečné slávy a už vůbec ne peněz. Aspoň u nás to tak je. Takže to, co vám zbude, je poezie samotná, která je pro vás jako autora niterně důležitá.

Říkáte, že u nás básník k penězům nepřijde. A co jinde na světě? Vydělá si básník na živobytí?

Myslím si, že na Západě asi ne. Nicméně bylo by zajímavé mluvit s někým informovaným o tom, jakou pozici má poezie na Blízkém východě. V některých blízkovýchodních zemích jsou dokonce básnické talentové soutěže zhruba typu SuperStar, kde už si člověk může přijít na slušné peníze.

Každopádně má poezie ve společnosti větší váhu.

Rozhodně. Zajímavé je, na což jsem narazil nedávno, že poezie je strašně důležitá třeba pro Islámský stát. Jeho bojovníci často píšou a čtou poezii. Snad dokonce prý i Usáma bin Ládin skládal verše. Tím nechci adorovat teroristy, chraň Bůh, jen ukázat, že v muslimském světě je silná tradice poezie.

Vztah k jazyku

Co je podle vás na psaní básní nejtěžší?

Podpořte Reportér sdílením článku