Potkali jste v lese kočku? Napište vědcům, možná to byla naše nejvzácnější šelma

7. října 2020

Branislav Tám

archiv

Zoologové v Česku i na Slovensku odstartovali společný dvouletý projekt, jehož cílem je najít kočku. Jmenuje se „Hledáme kočku, pozor, divokou“. Tato vzácná šelma v minulosti na našem území zcela vyhynula, nyní se k nám vrací právě přes slovenské hranice. Odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, Národní zoologické zahrady Bojnice a Hnutí Duha Olomouc po ní budou dva roky pátrat a zjišťovat, zda, kde a jak vlastně žije. Přestože s její vyšlechtěnou formou sdílíme své domovy, o té divoké víme vlastně jen jedno. „Protože u vás, v České republice vyhynula už v 50. letech minulého století, víme, že je možné populaci úplně zlikvidovat,“ říká Branislav Tám z Národní zoologické zahrady Bojnice, který koordinuje projekt na slovenské straně.

U vás v zoo Bojnice má vzniknout největší rehabilitační stanice pro kočky divoké ve střední Evropě. Co bude jejím úkolem?

Bude to specializované zařízení určené pro záchranu kočky divoké. Pokud by někdo našel například kočku sraženou autem nebo jinak zraněnou, popřípadě sirotka, dopraví nám ji a my ji vyléčíme a vrátíme do přírody. Podobně už u nás funguje rehabilitační stanice pro rysa ostrovida. A je velmi úspěšná.

Kolik rysů jste takto vyléčili a vrátili do přírody?

Jsme zapojení do dvou projektů. Prvním je LIFE Luchs – Navrácení rysů do Biosférické rezervace Falcký les. Od roku 2016 bylo takto na německo-francouzské hranici vypuštěno celkem dvacet rysů, z nichž osm pocházelo ze Slovenska. Šest z nich byli sirotci, kteří se dostali právě k nám do Národní zoo Bojnice. A byla to právě také slovenská samice Kaja, která o rok později přivedla na svět mláďata, což byla první potvrzená úspěšná reprodukce na daném území po 200 letech.

Byl některý z nich zraněn?

Z těchto ne. Ale v rámci druhého projektu, LIFE Lynx, který vrací rysy do Slovinska a do Chorvatska, jsme letos v červnu vypouštěli samce Makse. Toho našli u nás v horách ve velmi špatném zdravotním stavu. Měl zlomenou přední končetinu. V Bojnicích se uzdravil a už dva dny po vypuštění v Dinárském pohoří úspěšně ulovil i spárkatou zvěř (obvykle sudokopytníci jako jelen či srnec – pozn. red.). Čímž prokázal, že se dobře adaptoval a také že se jeho zranění dobře zhojilo.

Žije hodně skrytě

V případě kočky divoké budete „jen“ zachraňovat raněná zvířata nebo budete sloužit i jako chovná stanice?

Momentálně nevíme, jestli je to nutné, nevíme totiž, kolik jich v přírodě žije. Až tohle zjistíme, budeme teprve řešit další postup. Nicméně naše zařízení bude schopné v budoucnosti i odchovu kočky divoké.

Čím je tato šelma zvláštní? Proč bychom se o ni měli zajímat?

Ona žije hodně skrytě a dá se jen velmi těžko zkoumat. Obvykle je také velmi ohrožená hybridizací, to znamená, že se kříží s kočkami domácími, proto také často uniká naší pozornosti – máme ji za kočku domácí. U vás, v České republice, vyhynula už v 50. letech minulého století, takže přestože se u nás zachovala, víme, že je možné populaci úplně zlikvidovat. I když vlastně přesně nevíme jak. U nás zůstala stejně jako všechny velké šelmy. Patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny a na celém kontinentu je v současnosti chráněným druhem.

Proč u nás nezůstala a u vás ano?

Podpořte Reportér sdílením článku