Kreslení je moje práce. Mohu tak pomoci Ukrajině, své rodině i armádě

30. srpna 2022

Aleksej Bordusov

Petr Kopal

Říká si AEC Interesni Kazki. Vlastním jménem Aleksej Bordusov. Pochází z Ukrajiny a jeho surrealistické kresby zdobí zdi domů po celém světě. Svůj poslední mural dokončil před pár dny v Praze v rámci prvního ročníku festivalu Wall Street. Jmenuje se Chasing the Red Demon (Pronásledování rudého démona) a je věnován Ukrajině a jejímu boji proti ruské agresi. Inspiroval se ale i historií České republiky a jejím bojem proti komunistické nadvládě.

Kreslil jste rád už od malička?

Jak vždycky vypráví moje máma, kreslil jsem rád už jako dítě, asi od tří let. Když jsem dokončil střední školu, rozhodl jsem se jít studovat na Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě, kde jsem získal základní znalosti o kresbě a klasické umělecké vzdělání. Školu jsem sice dokončil jako architekt, ale nikdy jsem jako architekt nepracoval. Nebavilo mě to, chtěl jsem se věnovat pouze umění. Psal se konec devadesátých let a já jsem začal malovat graffiti v ulicích Kyjeva.

Kolik vám tehdy bylo?

Myslím, že kolem dvaceti. Graffiti jsem kreslil asi čtyři roky. Postupně mi ale začalo docházet, že mi to nestačí. Že chci něco víc, že se chci dál rozvíjet a že mám jiné umělecké ambice. Začal jsem se tedy víc věnovat opravdu výtvarnému umění. Nejen písmena a graffiti, zajímaly mě i příběhy, jednotlivé postavy. Bavilo mě rozvíjet nejrůznější vizuální nápady a vytvářet vizuální obrazy.

Jak populární bylo tehdy graffiti a kresby na ulici na Ukrajině?

Ze začátku to nebylo příliš známé, ale rychle se to začalo rozvíjet a obliba nejrůznějších kreseb na ulici narůstala. Informace o této kultuře přicházely tehdy na Ukrajinu z mnoha směrů.

Pak jste začal cestovat?

Po světě jsem začal jezdit, když jsem začal dělat muraly s vlastními příběhy. Ne graffiti. Moje práce začala být více vidět, lidé si ji oblíbili, a tak mě začali zvát i do různých dalších zemí, abych jim něco nakreslil.

Neřeším, jakou mám nálepku

V roce 2005 jste se spojil s umělcem, který si říká Waone, a vytvořili jste duo Interesni Kazki. O vašich kresbách se říkalo, že mají jedinečný styl, že jde o propojení sci-fi, fantasy i tradiční ukrajinské kultury. Po více než deseti letech spolupráce se ale vaše spojení v roce 2016 rozpadlo a každý jste začal působit sólo. Když se podíváte zpátky, co vás tehdy inspirovalo? Ovlivnilo?

Byla to spousta různých věcí. Moje práce se za ty roky hodně vyvinula. Ale přesně, jak říkáte, tehdy mě bavily různé fantasy příběhy, komiksy a například práce francouzského umělce Jeana Girauda známého jako Moebius (jedna z největších hvězd francouzského komiksu – pozn. red.).

Cítíte se víc jako umělec, nebo jen muralista?

Podpořte Reportér sdílením článku