Hledáme velkého investora, který by Arku nahradil

22. července 2021

Rudolf Vřešťál

archiv Redside

Rudolf Vřešťál je zakladatelem a majoritním akcionářem investiční společnosti Redside. Její fondy a investice byly posledních sedm let spojené s finanční skupinou Arca, která skončila v úpadku. Majitele Redside nyní zřejmě čeká boj s bývalým partnerem o vymožení některých půjček a zároveň hledání nového investora, který padlou Arku nahradí v obřím nemovitostním fondu.

Pro bohaté retailové investory spravujete čtyři fondy, v nichž Arca byla nebo stále je významným investorem. Je pro vás teď problém, že jste léta spolupracovali s Arkou?

To je teď samozřejmě největší bolest. Skutečnost, že Redside s Arkou spolupracoval, investiční společnosti reputačně nepomáhá a reputace je pro správce fondů vším. Investoři se ptají, co jsme měli společného, a pro část z nich je to i důvod, proč do našich fondů nyní neinvestovat. Na druhou stranu, když jsme začali s Arkou před šesti sedmi lety spolupracovat, byla to úspěšná investiční skupina s patnáctiletou historií. Věřili jí tisíce bohatých a úspěšných lidí, kteří jí půjčovali velké peníze, a to v zásadě jen na dobré slovo. Dnes, po bitvě, je každý generálem.

Jak ta spolupráce začala?

Když to hodně zkrátím, tak v roce 2002 jsem založil se svou kolegyní Petrou Rychnovskou poradenskou a účetní společnost ASB Group, což je úspěšná skupina se třemi stovkami profesionálů ve čtyřech středoevropských zemích V4. Krátce poté přišel první realitní boom spojený se vstupem do EU a my jsme od té doby velkou část našich služeb poskytovali velkým realitním investorům, kteří do regionu přišli. Zhruba před deseti lety jsem se rozhodl založit investiční společnost. Šel jsem do toho s myšlenkou vytvořit velký nemovitostní fond a hledal jsem pro něj strategického investora. Nejdříve jsem šel za našimi zahraničními klienty a říkal jim: Kupujete nemovitosti ve střední Evropě, pojďte s námi udělat fond podle českého práva; vy budete investoři a my se budeme starat o zhodnocování peněz, které do fondu vložíte.

A tím investorem se nakonec stala slovenská skupina Arca Investments?

Jednal jsem s několika velkými zahraničními asset manažery (správci majetku), ale oni neradi mění zajeté postupy. Pokud jim byznys funguje s fondy sídlícími v Lucembursku nebo v Nizozemsku, nemají důvod pouštět se do nějakého dobrodružství s českým fondem. V té době jsem se potkal s Arkou, což bylo někdy v létě 2014, a oni na tu myšlenku vybudovat fond investující do nemovitostí slyšeli. Na československé poměry jsem chtěl postavit robustní fond, a na to jsem potřeboval poměrně dost peněz.

Arca tehdy získala necelých deset procent ve vaší investiční společnosti Redside. Měla však dostat až polovinu, k čemuž nikdy nedošlo. Proč?

Arca v zásadě řekla, že jsou silní v raisingu (získávání peněz od investorů). Já jsem je do té doby neznal, a to ani Veliče, ani Krúpu (současný a předchozí hlavní akcionář Arca Investments). Domluvili jsme se, že oni budou získávat peníze od investorů a zajišťovat financování velkých realitních transakcí a Redside se jako investiční společnost bude starat o fondy. Arca za to požadovala podíl v Redside. Ten byl na začátku necelých deset procent a mohl růst podle jejich úspěšnosti v získávání peněz. K tomu však nedošlo, zejména protože velcí prodejci a zprostředkovatelé spříznění s Arkou dávali přednost prodeji směnek Arca Investments než prodeji investičních akcií ve fondech spravovaných Redside.

Prodejci Arky mi říkali, že z prodeje fondů měli asi o půl procentního bodu nižší provizi než z prodeje směnek. To byl ten důvod?

Pro většinu prodejců to mělo velký význam. Proto se také stalo, co se stalo (Arca Investments v úpadku dluží především na směnkách, a to asi patnáct miliard korun). Před třemi lety jsme proto jako Redside začali budovat vlastní prodejní síť. Když jsme se scházeli s obchodníky, kterým jsme nabízeli možnost vydělávat na dlouhodobém prodeji investičních akcií v našich fondech a nabízeli jim, z hlediska výše našeho obhospodařovatelského poplatku, přiměřenou a udržitelnou provizi, často jsme naráželi ve strukturách Arky na nezájem. Bylo to pro ně málo, prodávat směnky bylo jednoduše výhodnější. Myslím, že tady byl jeden z problémů Arky: financovala se příliš dlouho z drahých směnek a udělala příliš málo pro to, aby se to změnilo, i když nějaké snahy v Arce tu a tam byly.

Jaký byl oběh peněz od investorů? Když prodejce prodal směnku Arky, posílal peníze k vám?

Podpořte Reportér sdílením článku