Ukrajinci už pro Čechy nejsou jen uklízečky a dělníci

Stereotypy, které dřív v české společnosti panovaly ohledně Ukrajinců, se nyní mění, myslí si ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Před válkou byli Ukrajinci pro Čechy hlavně pracovní síla: ženy uklízečky a muži stavební dělníci. „Teď se mi ale zdá, že Češi začínají vidět Ukrajince v jiném světle. Ukrajinci si vybojovali úctu za to, jak hrdinsky vzdorují Rusku,“ říká.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Jak válka na Ukrajině změnila váš život?

Válka, kterou momentálně zažíváme, změnila život každému Ukrajinci. My jako velvyslanci jsme určitým způsobem v přední linii, protože naším úkolem je zajistit mezinárodní podporu, dodávky zbraní a humanitární pomoci. Takže samozřejmě i naše každodenní práce se naprosto změnila.

Pokud jste ale měla na mysli osobní rovinu života, tak tu to bezesporu zasáhlo také. Možná i více, protože realita je taková, že na vaši zemi útočí cizí armáda, která zabíjí vaše lidi. A to mění životní priority. To, co pro mě bylo důležité před dvěma měsíci, už pro mě v těchto dnech nemá skoro žádný význam. Nechodím na recepce ani na jiné společenské akce a zabývám se jen tím, jak co nejvíc pomoci ustát agresi proti naší vlasti.

 

Byl jste překvapený z postoje, který Česká republika po vypuknutí konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem zaujala?

Postoj, který Česká republika zaujala, nevznikl na zelené louce. Česká vláda podporovala boj Ukrajiny proti ruské agresi i před 24. únorem. A ano, čekali jsme a doufali jsme, že nás Česko podpoří. Spíš mě překvapil rozsah podpory ze strany české vlády a také vlna solidarity české společnosti. Ať už se to týká symbolické podpory, jako jsou vyvěšené ukrajinské vlajky, nebo i pomoci konkrétní. Česká republika je jednou z vůdčích zemí v poskytování pomoci a figuruje mezi pěti největšími dodavateli zbraní Ukrajině. A to není samozřejmost, obzvlášť když vidíme, jak některé státy s pomocí váhají. Já samozřejmě chápu, že dodávky zbraní jsou citlivá záležitost, ale když vidíte masakry, kterých se dopouštějí ruští vojáci například v okolí Kyjeva, tak tady jde citlivost stranou. Buď stojíte na straně zla, anebo na straně dobra. Buď budete pozorovat, jak Rusko vyhlazuje obrovský evropský národ, nebo nám pomůžete se zachránit. Proto jsem Česku tak vděčný za veškerou podporu.

 

Myslíte si, že by byla podpora Ukrajiny stejná i za někdejší vlády Andreje Babiše?

To se těžko hodnotí, protože teď je u moci vláda premiéra Petra Fialy, která nás velmi silně podporuje. I pan Babiš podporoval Ukrajinu, v roce 2019 ji navštívil. Jak by se ale jeho vláda zachovala v této situaci, si netroufám hodnotit. Jsem si vědom toho, že pomoc Ukrajině je pro Česko finančně náročná a někteří lidé za to vládu kritizují. Doufám ale, že česká společnost pochopí, že se nejedná jen o válku Ukrajiny. Rusko rozpoutalo válku, která bude mít dlouhodobé následky pro mezinárodní bezpečnostní systém. Takže investice do obrany Ukrajiny je zároveň investicí do ochrany České republiky.

 

 

Změní se podle vás nějak vztah Čechů k Ukrajincům?

Rozhodně. Ten vztah se už změnil. Nebudu popírat, že existovaly určité stereotypy ohledně Ukrajinců. Byli to pro Čechy uklízečky nebo stavební dělníci, prostě pracovní síla. Zdá se mi ale, že teď Češi začali vidět Ukrajince v jiném světle. Myslím, že si Ukrajinci od Čechů vybojovali úctu za to, jak hrdinsky Rusku vzdorují. Slýchám od lidí, že si za svoje činy zaslouží obdiv.

 

Bezletová zóna, sankce a humanitární pomoc

Ukrajina opakovaně volá po bezletové zóně, NATO s tím váhá a Rusko Alianci varuje, že by takový krok považovalo za vstup do války. Byla by podle vás bezletová zóna zdrojem konfliktu mezi Aliancí a Ruskem?

Rusko straší svět, že zavedení bezletové zóny bude vnímáno jako vyhlášení války a že toho využijí jako záminku k nasazení jaderných zbraní. Tomu já nevěřím. Ruský prezident Vladimir Putin je cokoli, jen ne sebevrah. Člověk, který se bojí si připustit nejbližší zaměstnance na třicet metrů, určitě nevypadá na sebevraha, který rozpoutá jadernou válku. Jaderná válka nemá vítěze. Myslím si, že bychom se těchto výhrůžek neměli bát a měli bychom naopak Putinovi ukázat svou sílu. Už se všichni přesvědčili o tom, že ruská armáda není tak silná, jak ukazovali v kreslených filmech. Rovněž vidíme, že Ukrajinci způsobují Rusům obrovské ztráty. Jsem přesvědčený, že NATO by bylo schopno ruskou armádu velice rychle porazit. Chápeme ale, že západní země to nechtějí, nechtějí vstupovat do války. Proto, i když se v té válce ocitneme sami, potřebujeme aspoň zbraně, kterými by naši vojáci mohli zemi bránit.

 

Takže jaderné války ze strany Ruska se neobáváte?

Můj názor je takový, že se ze strany Ruska jedná o vydírání. Putinovi do hlavy nevidím, ale myslím si, že jadernou válku nerozpoutá. Možná je to šílenec, který to udělat může, ale uvědomte si, že použití jaderných zbraní je složitý proces, to není zmáčknutí jednoho tlačítka.

 

Co dalšího, krom sankcí, posílání zbraní a humanitární pomoci, by měly země na podporu Ukrajiny podniknout?

Zbraně a sankce jsou to nejdůležitější. Zbraně potřebujeme proto, abychom se ubránili. Sankce proto, aby se zničila ruská ekonomika. Jen tehdy ruská společnost pochopí, že se něco děje. Jsou to oběti propagandy a jediný způsob, jak to změnit, je zničit jejich ekonomiku, aby ruská společnost pocítila, že jejich vláda dělá něco špatně.

 

Vaše ambasáda spolu s českým ministerstvem obrany zřídila účet, na který lidé mohou posílat peníze na nákup vojenského materiálu. Jak si sbírka vede?

Velmi dobře. Překročilo to mé očekávání. Lidé nám poslali už více než miliardu korun. Nejsou to jen peníze z České republiky, jsou to i peníze od jiných států. Větší část je ale od lidí z Česka. Každý, kdo se do sbírky zapojí, přispívá na mír. Ukrajina na nikoho neútočí, my nechceme získat cizí území, my se pouze bráníme.

 

A tahle spolupráce mezi ministerstvem obrany a ambasádou je jen v Česku? Nebo to funguje i v jiných státech?

Další ukrajinské ambasády v jiných státech mají také sbírky, ale ty jsou většinou na humanitární pomoc. Co se týče zbraní, tak to je naše know-how s českým ministerstvem obrany.

 

Kolik jste už z té sbírky utratili?

Utratili jsme už více než 900 milionů. Zbraně nakupujeme u českých výrobců a funguje to velmi dobře.

 

Další tvrdé boje

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že konflikt na Ukrajině může trvat několik měsíců, možná i roky. Souhlasíte s ním?

Vypadá to, že konflikt bohužel ještě nějakou dobu potrvá. Rusko stáhlo svá vojska z centrální části Ukrajiny a přemístilo je na východ (kde zahájilo novou ofenzivu – pozn. red.). Nevypadá to zatím, že by se Rusko stáhlo a válku ukončilo. Myslím si, že právě na východě Ukrajiny nás čekají ještě hodně tvrdé boje.

 

Celý svět nedávno šokovaly záběry z města Buča, kde se ruští vojáci dopustili masakru civilních obyvatel. Obáváte se, že takových otřesných snímků bude přibývat?

Myslím si, že v nejbližší době nás čeká zveřejnění ještě horších věcí, než kterých jsme byli svědky v Buči. Bohužel nebyla to náhoda, co se tam odehrálo. Byla to jasná strategie a rozkazy, které vojáci ruské armády plní. Jejich cílem je zabít co nejvíce Ukrajinců. Ukrajinci nechtějí žít v režimu, který nastolil Putin, a ten proto zvolil taktiku jejich vyhlazení. Podobná zvěrstva se bohužel odehrála ve vícero ukrajinských městech.

 

Proč podle vás Rusko strategii v podobě nejbrutálnějších útoků na civilní obyvatelstvo zvolilo?

To já nevím. Tohle normální zdravý člověk neudělá.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama