Ukrajinci už pro Čechy nejsou jen uklízečky a dělníci

25. dubna 2022

6263d8cce4b0b2f00e9ffad7_CBE43E27-2FFC-4178-900D-5F24419BF992

archiv

Stereotypy, které dřív v české společnosti panovaly ohledně Ukrajinců, se nyní mění, myslí si ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Před válkou byli Ukrajinci pro Čechy hlavně pracovní síla: ženy uklízečky a muži stavební dělníci. „Teď se mi ale zdá, že Češi začínají vidět Ukrajince v jiném světle. Ukrajinci si vybojovali úctu za to, jak hrdinsky vzdorují Rusku,“ říká.

Jak válka na Ukrajině změnila váš život?

Válka, kterou momentálně zažíváme, změnila život každému Ukrajinci. My jako velvyslanci jsme určitým způsobem v přední linii, protože naším úkolem je zajistit mezinárodní podporu, dodávky zbraní a humanitární pomoci. Takže samozřejmě i naše každodenní práce se naprosto změnila.

Pokud jste ale měla na mysli osobní rovinu života, tak tu to bezesporu zasáhlo také. Možná i více, protože realita je taková, že na vaši zemi útočí cizí armáda, která zabíjí vaše lidi. A to mění životní priority. To, co pro mě bylo důležité před dvěma měsíci, už pro mě v těchto dnech nemá skoro žádný význam. Nechodím na recepce ani na jiné společenské akce a zabývám se jen tím, jak co nejvíc pomoci ustát agresi proti naší vlasti.

Byl jste překvapený z postoje, který Česká republika po vypuknutí konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem zaujala?

Postoj, který Česká republika zaujala, nevznikl na zelené louce. Česká vláda podporovala boj Ukrajiny proti ruské agresi i před 24. únorem. A ano, čekali jsme a doufali jsme, že nás Česko podpoří. Spíš mě překvapil rozsah podpory ze strany české vlády a také vlna solidarity české společnosti. Ať už se to týká symbolické podpory, jako jsou vyvěšené ukrajinské vlajky, nebo i pomoci konkrétní. Česká republika je jednou z vůdčích zemí v poskytování pomoci a figuruje mezi pěti největšími dodavateli zbraní Ukrajině. A to není samozřejmost, obzvlášť když vidíme, jak některé státy s pomocí váhají. Já samozřejmě chápu, že dodávky zbraní jsou citlivá záležitost, ale když vidíte masakry, kterých se dopouštějí ruští vojáci například v okolí Kyjeva, tak tady jde citlivost stranou. Buď stojíte na straně zla, anebo na straně dobra. Buď budete pozorovat, jak Rusko vyhlazuje obrovský evropský národ, nebo nám pomůžete se zachránit. Proto jsem Česku tak vděčný za veškerou podporu.

Myslíte si, že by byla podpora Ukrajiny stejná i za někdejší vlády Andreje Babiše?

To se těžko hodnotí, protože teď je u moci vláda premiéra Petra Fialy, která nás velmi silně podporuje. I pan Babiš podporoval Ukrajinu, v roce 2019 ji navštívil. Jak by se ale jeho vláda zachovala v této situaci, si netroufám hodnotit. Jsem si vědom toho, že pomoc Ukrajině je pro Česko finančně náročná a někteří lidé za to vládu kritizují. Doufám ale, že česká společnost pochopí, že se nejedná jen o válku Ukrajiny. Rusko rozpoutalo válku, která bude mít dlouhodobé následky pro mezinárodní bezpečnostní systém. Takže investice do obrany Ukrajiny je zároveň investicí do ochrany České republiky.

Změní se podle vás nějak vztah Čechů k Ukrajincům?

Rozhodně. Ten vztah se už změnil. Nebudu popírat, že existovaly určité stereotypy ohledně Ukrajinců. Byli to pro Čechy uklízečky nebo stavební dělníci, prostě pracovní síla. Zdá se mi ale, že teď Češi začali vidět Ukrajince v jiném světle. Myslím, že si Ukrajinci od Čechů vybojovali úctu za to, jak hrdinsky Rusku vzdorují. Slýchám od lidí, že si za svoje činy zaslouží obdiv.

Bezletová zóna, sankce a humanitární pomoc

Ukrajina opakovaně volá po bezletové zóně, NATO s tím váhá a Rusko Alianci varuje, že by takový krok považovalo za vstup do války. Byla by podle vás bezletová zóna zdrojem konfliktu mezi Aliancí a Ruskem?

Podpořte Reportér sdílením článku