Jak mohou počítačoví hráči urychlit vývoj vakcíny

3. července 2020

Michal Pěchouček z Avastu

archiv

Jde o největší jednorázový dar v dějinách tuzemských korporací. Antivirová společnost Avast věnovala na vývoj a výzkum spojený s nemocí covid-19 celkem 25 milionů dolarů, tedy víc než 600 milionů korun. Podrobnosti přibližuje technický ředitel společnosti Michal Pěchouček, který mluví i o vlivu epidemie na rozvoj umělé inteligence a kybernetickou bezpečnost.

Co vás přivedlo k tak rozsáhlému filantropickému počinu?

Zažíváme jednu z největších pandemií v dějinách lidstva. Ohrozila spoustu lidí na životě, ale přináší i velmi negativní ekonomický dopad, neboť ještě víc rozevírá příjmové nůžky mezi chudými a bohatými. Rozhodnutí, které učinila naše správní rada, exekutivní management a akcionáři, je založené na pocitu odpovědnosti a snaze porozumět světu kolem nás. Nemůžeme ignorovat, že miliony lidí po celém světě přicházejí o své existenciální jistoty.

Jak probíhalo rozhodování, kam pomoc zaměřit?

Jsme technologická firma. Od začátku tak bylo jasné, že se musíme soustředit na věci, kterým rozumíme nejvíc, kde jsme nejkovanější. A to je výzkum a vývoj.

Proč nejvýznamnější část vašeho daru putuje do koalice COVID-Zero?

Chtěli jsme zajistit co největší dopad naší pomoci. Zakládajícím členem této iniciativy je Nadace Billa a Melindy Gatesových, která má dlouhodobou zkušenost s vývojem vakcín a je efektivní v tom, jak připravit lidstvo na krizové situace.

Váš příspěvek zřejmě nepředstavoval žádné drobné. Opečovali vás manželé Gatesovi nějak speciálně?

Nešlo o žádné drobné, ale že by nás někdo plácal po ramenou, jak jsme dobří, to se nestalo. Ocitli jsme se ve společnosti, kde každý pomáhá, jak může. A takhle se dívají i na nás.

Máte nějaké přednostní informace o vývoji vakcíny, když jste tak významní investoři?

Bohužel nemáme. V této oblasti se zdržím jakéhokoliv komentáře, protože jsem hlavním povoláním vědec. Jestli někdo chce termíny, ať se zeptá třeba amerického prezidenta, ten tomu zřejmě hodně rozumí a nějaký termín jistě rád vystřelí.

Vedle hledání vakcíny pokračuje i proces schvalování některých léků, nejdále je zatím certifikace Remdesiviru, který nese českou stopu. Sledujete aktuální vývoj?

Podpořte Reportér sdílením článku