Testy DNA odhalí problémy se srdcem i kolik kávy si můžu dát

22. srpna 2022

DNA ERA

Založit startup DNA ERA, který nabízí analýzy DNA, napadlo slovenskou genetičku Michaelu Šiškovou už během studia na vysoké škole. Načítala si nejrůznější studie, pracovala spolu s kolegy a manželem ve dne i v noci a povedlo se. Firmu založili v roce 2018, loni se jim podařilo expandovat do Česka a nyní mají v plánu i Polsko. Co všechno lze z DNA vyčíst? Predispozice k nemocím, zdravotní rizika, ale i to, zda jste spíš na vytrvalostní, či rychlostní sporty či kolik kafí denně je pro vás tak akorát.

Jak vás napadlo zaměřit se právě na testy DNA?

Studovala jsem genetiku v Bratislavě na Univerzitě Komenského, kde jsme měli jedno cvičení s docentem, který se zrovna vrátil z USA a testy DNA tam absolvoval. Vyprávěl nám, jak mu to změnilo život a jak se snaží sám aktivně měnit věci na základě výsledků, které mu vyšly. Zmínil například kardiovaskulární onemocnění s tím, že se tedy snaží zhubnout, trochu ovlivnit stravu. Všichni jsme z toho byli hrozně nadšení, a když jsem přišla domů, hned jsem si začala hledat, jestli existují takové testy i u nás.

A byly?

Nebyly. Ani na Slovensku, ani v Evropě nic takového nebylo. Velmi složitě jsme se nakonec dostali k těm americkým testům, a když přišly výsledky, říkala jsem si, že tohle by měl mít každý. Můj muž mi na to tehdy řekl: Vždyť jsi genetička, tak kdo jiný by s tím měl začít, když ne ty? On je zase matematik, dali jsme hlavy dohromady, vytvořili tým a začali jsme hodně studovat, načítat jednotlivé studie, řešili jsme i spoustu věcí s právníky, co se může, nemůže, jaká je legislativa. Postupně jsme to dávali dohromady a asi po roce a půl, dvou letech jsme založili firmu.

Jak těžké byly začátky DNA ERA? Jak se vám podařilo sehnat finance?

Začali jsme s vlastními úsporami. Co jsme měli, to jsme do toho dali. Nejezdili jsme na dovolené, já jsem si nevyplácela žádné peníze. Manžel měl zpočátku ještě jinou práci a večer se ke mně vracel a řešili jsme to spolu a ještě s dalšími kolegy. Vlastně všichni jsme to měli na takové dobrovolné bázi. Bylo to velmi náročné. Pak v roce 2020 jsme podepsali první investici v hodnotě téměř 6,2 milionu korun pomocí investičního fondu spravovaného společností CB investment Management, a to už byl znát rozdíl. Mohli jsme dát víc peněz do marketingu a přetavili jsme ty peníze na to, že zákazník už nedostával výsledky v PDF formátu, ale získal je ve webové aplikaci, která je dobře srozumitelná.

Všechno je risk

Manžel vás zpočátku neodrazoval s tím, že to může být riziko a co když se to nepovede?

Vůbec. Naopak říkal: Zkusme do toho jít, všechno je risk. Říkal, že se na tom můžeme i spoustu věcí naučit, což je pravda. Říkali jsme si, že buď to vyjde, nebo nevyjde, a zdá se, že to vyšlo.

Jak se startupu daří teď?

Minulý rok jsme měli velmi dobrý, v podstatě jsme zaznamenali sedmisetprocentní meziroční růst. Skončili jsme s tržbami přes 17,1 milionu korun. Bylo to i díky podpoře, kterou jsme získali od investorů. Letošní čísla ještě nemáme. Je pravda, že také cítíme inflaci i to, že je válka na Ukrajině, takže veškeré nákupy jsou trošku zpomalené, ale stále věříme, že největší sezona nás ještě čeká. Většinou to je kolem období Vánoc.

Začali jste na Slovensku, kam jste se posunuli dál?

Podpořte Reportér sdílením článku