Pořád platí, že Joe Biden umí věci zvorat

14. září 2020

Matěj Schneider

V listopadu čekají USA prezidentské volby a kandidát demokratů na prezidenta, bývalý viceprezident Joe Biden vede v průzkumech nad Donaldem Trumpem – jeho vítězství však rozhodně není jisté. Stav demokratické strany, protesty, které občas přerůstají v násilnosti, tak zvaná cancel culture, to vše je složitější, než se zdá z české kotliny – říká publicista a znalec americké politiky Matěj Schneider, který se speciálně zabývá americkou levicí.

Proti čtyřiasedmdesátiletému Trumpovi kandiduje v prezidentských volbách sedmasedmdesátiletý Biden. Proč se americká demokratická strana nebyla schopna shodnout na mladším kandidátovi?

Nedá se říct, že by se demokrati nesnažili najít jiného kandidáta než Joe Bidena nebo Bernieho Sanderse, což jsou oba staří pánové. Jenže všichni mladší kandidáti byli mizerní. Sice v průběhu roku před primárkami občas nějací kandidáti vyletěli v průzkumech nahoru, ale mám pocit, že to bylo proto, že si je na chvíli oblíbila část amerických médií. Ale když se pak na ně voliči podívali pořádně, zjistili, že pro ně nejsou zajímaví.

Proč byli mladší kandidáti mizerní?

V demokratické straně je chaos a štěpí se tam různé frakce. Primárky skončily tím, že strana se shodla na společném jmenovateli, jímž byl zrovna Biden. Stalo se tak po tom, co zkoušela najít nějakou jinou cestu, ale prostě se ukázalo, že žádní jiní kandidáti nejsou připraveni.

O Joe Bidenovi spousta lidí říká, že jeví známky senility. Stáří je na něm jistě patrné, není však takový obraz přece jen trochu přehnaný – i vzhledem k tomu, že Biden od malička bojoval s koktáním?

Za sebe musím říci, že když si srovnám Bidenova vystoupení před několika lety a teď, jeho projev se zhoršuje. Ale nechci spekulovat o tom, co za tím je…

Chápu, není správné dělat diagnózy od stolu…

Přesně. Zároveň ale rozumím, proč se o to lidé zajímají. Ano, Biden měl vždy pověst krále přeřeků, „King of the gaffe“, jak se říká v angličtině. Uměl si pustit pusu na špacír. Na druhé straně duševní kondice je tradiční součást kampaně, která se u prezidentských kandidátů řeší. Třeba se řešilo, v jakém mentálním stavu byl ve druhém volebním období Ronald Reagan, který pak v roce 2004 zemřel s Alzheimerovou nemocí.

Jak moc dobrý je ale ve srovnání s Bidenem mentální stav Trumpa? I stávající prezident má přece za sebou řadu zvláštních výroků typu: pandemie chřipky v roce 1917 ukončila druhou světovou válku a v 18. století byla letiště?

Nevím už, kdo to řekl, ale jednu dobu koloval výrok, že rozdíl mezi Trumpem a Bidenem je, že voličům úřadujícího prezidenta jsou jeho výroky jedno. Zatímco Biden a jeho tým se snaží slovní lapsy minimalizovat a popírat, Trump a jeho lidi prostě řeknou – vždyť víte, jak to myslel. Během republikánského sjezdu řekla jeho manželka Melania, že u Donalda vždycky víte, na čem jste, protože vám to řekne. Takže Trump a jeho tým na výrocích umí více stavět image, snaží se to přetavit ve výhodu a mám pocit, že minimálně u jeho skalních příznivců mu to vychází.

Cancel culture byla vždy

Začátkem léta, po zabití neozbrojeného černocha George Floyda policií, otřásaly americkými městy demonstrace, někdy přerostly v násilí. Protesty, byť v menší míře, probíhaly i koncem léta. Přesto se podle průzkumu zdá, že Trumpovi zatím nepomáhá jeho snaha tvrdit, že jen on je schopen zajistit „Law and Order“, právo a pořádek. Proč?

Podpořte Reportér sdílením článku