Afghánistán pod vládou Tálibánu: bída, ale i relativní klid

26. května 2022

archiv MK

Na jedné straně obrovský ekonomický propad, chudoba a nedostatek jídla, na straně druhé paradoxně nejlepší bezpečnostní situace za poslední roky. Tálibán po necelém roce vlády v Afghánistánu vnitřně bojuje, soupeří umírněné a radikální křídlo. "Radikálové se snaží utahovat šrouby, například omezit ženská práva," říká Tomáš Kocian, ředitel blízkovýchodní sekce organizace Člověk v tísni.

V létě to bude rok, co se z Afghánistánu stáhli američtí vojáci a vládu v zemi rychle převzalo hnutí Tálibán. Jak to teď v zemi, kterou už dekády sužuje násilí, vypadá?

Afghánistán čelí obrovské ekonomické krizi. Víc než polovina populace je ohrožena hladem, spousta lidí ztratila práci, vláda nemá peníze, aby pravidelně vyplácela mzdu státním zaměstnancům, ať už jde o učitele, doktory nebo vojáky. To je samozřejmě i bezpečnostní problém. Ke zhoršení ekonomické situace přispělo i zmrazení fondů, které měla afghánská vláda v zahraničních bankách. Rozpočet země byl totiž vždycky závislý na externích příjmech, dotacích od jiných vlád. Zmrazení těchto prostředků bylo pro Tálibán samozřejmě velkou ránou. Zároveň je oslabený bankovní sektor, banky jsou pod sankcemi, fungují v omezeném módu, lidé se dlouho nemohli dostat k úsporám. Teď si mohou v lepším případě vybrat jen omezenou částku.

Takže ekonomika je úplně na dně?

Po ekonomické stránce je to katastrofa, i když zas ne tak velká, jak se čekalo. Při prognózách se totiž nebraly v potaz příjmy od afghánské diaspory, tedy peníze, které posílají rodinní příslušníci svým příbuzným ze zahraničí. Je to částka, která není dosud zmapovaná, ale jde o dost zásadní příjem pro lidi v nouzi.

Jak je to teď v zemi s bezpečností?

Po pádu předešlé vlády určitě nastalo období klidu. Prvního půl roku panovala bezprecedentní, nejlepší bezpečnostní situace za posledních patnáct let. Teď vidíme ojedinělé pokusy ze strany takzvaného Islámského státu a bývalých provládních skupin situaci destabilizovat, ale úroveň bezpečnosti pořád zůstává velmi dobrá – hlavní aktér bezpečnostních incidentů v minulosti je totiž u moci a nemá důvod útočit sám na sebe.

Co na to samotní Afghánci?

Pro afghánskou společnost je bezpečnost alfou a omegou. A tak když se teď bavíte s Afghánci, řada z nich si výrazné zlepšení bezpečnostní situace samozřejmě pochvaluje. Nicméně uvidíme, co se bude dít dál. Jsou náznaky, že opět dojde ke zhoršení.

Hnutí Tálibán převzalo v Afghánistánu moc loni v srpnu. Jaká je tedy jeho aktuální pozice?

Evidentně dochází k určitému napětí mezi jednotlivými frakcemi uvnitř hnutí. To vede k současnému přijímání takových pravidel a norem, kterých se mezinárodní společenství i afghánská společnost obávala. Jde většinou o pravidla, která se týkají role žen ve společnosti. Tálibán nově vydal několik dekretů, které zpřísňují pohyb žen a jejich fungovaní ve společnosti nebo které upravují způsob oblékání.

Tálibán ženám přikázal opět se zahalovat na veřejnosti, kam navíc mají chodit jen v nejnutnějších případech. Dodržují to Afghánky? Nebo proti tomu protestují?

Podpořte Reportér sdílením článku