Nejsme zubní uklízečky, dentální hygiena je hlavně prevence

26. října 2022

Lenka Novotná

Archiv Lenky Novotné

Je nepsaným pravidlem, že většina lidí v létě zanedbává čištění zubů a na podzim se to pokouší dohnat. S prevencí a dočištěním chrupu i dásní dokáže většině lidí pomoci stále populárnější dentální hygiena. „Čištění tím nenahradíte, ale pomůžete tím jak svému tělu, tak peněžence,“ říká dentální hygienistka Lenka Novotná z pražské ordinace DéHá hygiena. Zároveň vyzdvihuje vysokou úroveň českých zubařů.

Na úvod se zeptám úplně jednoduše. Proč bych měl vlastně chodit na dentální hygienu?

Jestli chcete mít zdravé zuby a dásně po celý život, je to skvělá prevence. Navíc vás to naučí, jak o chrup správně pečovat a čistit jej. Což ve finále pomůže i vaší peněžence, protože nebudete muset platit v průběhu života za drahá stomatologická ošetření a zákroky.

Jak často by měl člověk na hygienu docházet?

To záleží na úrovni ústní hygieny, stavu zubů, dásní, ale třeba i na věku. A kromě řečeného to záleží i na tom, jestli v ústech řešíte akutní či chronický problém, nebo zda chodíte na pravidelnou prevenci.

A co když k vám přijdu úplně poprvé?

Jestli přijdete na dentální hygienu poprvé a nejste důslední ve svém čištění, bude nutné přijít i třeba několikrát během pár týdnů. Je důležité udržet vaši motivaci k čištění, zkontrolovat, jak si vedete s domácí péčí, a my vám zuby postupně dočistíme od zubního kamene. Při zánětu se toto čištění neprovádí snadno. Ale vám i vašim zubům to pomůže.

A pokud si čistím zuby pravidelně a správně?

U běžných pacientů je doporučená pravidelná návštěva zhruba dvakrát ročně. Pokud ale někdo z mých pacientů trpí například parodontitidou nebo nosí rovnátka, provádíme kontrolu a dočišťování častěji. Zhruba třikrát až čtyřikrát ročně.

Jak dlouho zhruba dentální hygiena trvá a dokáže nahradit klasické čištění zubů?

To rozhodně nedokáže! Jak už jsem říkala, jedná se především o prevenci. Co se týče času, dentální hygiena trvá hodinku až dvě. První návštěva je o vstupním vyšetření zubů a dásní, zhodnocení stavu a úrovně hygieny a výběru pomůcek, nácviku techniky čištění zubů, výběru mezizubních pomůcek.

A co se děje potom?

Podpořte Reportér sdílením článku