Čapí mláďata se daří spočítat jen díky dobrovolníkům

25. února 2022

Tomáš Binter

Čápi mají za sebou rekordní sezonu. Vyvedli 1 567 mláďat, což je nejvíce za posledních osm let, kdy probíhá projekt Čapí hnízda. Při něm pomáhají ornitologům sčítat dobrovolníci. I jejich počet byl v loňském roce rekordní. „Data nám posílají rodiny s dětmi, které si návštěvu čapího hnízda vezmou jako cíl výletu, i senioři, kteří vidí na hnízdo z okna,“ popisuje projekt ornitoložka Gabriela Dobruská, koordinátorka projektu Čapí hnízda.

Jak je možné dlouhodobě sledovat mláďata na více než 500 hnízdech v republice?

Jen s pomocí velkého množství dobrovolníků. Hnízdění sledujeme v rámci programu občanské vědy Čapí hnízda už od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku. Každý rok se nám zapojuje více a více lidí, kteří to ohromné množství hnízd kontrolují. Letos jich bylo už 1 008, o 233 více než loni. Podařilo se jim zaznamenat 1 567 mláďat na 571 hnízdech. Jen díky lidem, kteří nám hlásí svá pozorování, máme šanci získat takové množství dat. Sledovat detailně všechna hnízda v republice jinak není v silách zaměstnanců České společnosti ornitologické.

Kdo jsou vaši dobrovolníci? Musejí to být proškolení ornitologové?

Ne, nemusí, do programu se může zapojit kdokoli. Lidé nám mohou poslat jediné pozorování za rok, i soustavně sledovat určité hnízdo. Mohou třeba zmapovat okolí v době své dovolené. Jsme vděční za jakékoli pozorování. Zapojit se může opravdu kdokoli, data nám posílají rodiny s dětmi, které si návštěvu čapího hnízda vezmou jako cíl výletu, i senioři, kteří vidí na hnízdo z okna. A dokonce i lidé, kteří se k hnízdům osobně nedostanou, a to díky webkamerám. I tak se můžeme dozvědět, když se na hnízdech něco děje.

Takže vidím na výletě hnízdo, spočítám mláďata a napíšu vám?

Vlastně ano. Jen se musíte ještě zaregistrovat na stránkách našeho projektu www.birdlife.cz/capi. To proto, abychom vás mohli zpětně kontaktovat, kdybychom měli informaci, že se na hnízdě něco děje. Někdy například potřebujeme potvrdit, že jsou mláďata v pořádku. Nebo když například dostaneme zprávu, že se jeden z páru ztratil, požádáme dotyčné, zda mají možnost hnízdo v následujících 24 hodinách kontrolovat, abychom věděli, co se děje.

Čápům se u nás daří

Napočítali jste 1 567 mláďat, která v pořádku opustila hnízdo. Dá se tedy říct, že se u nás čápům daří?

Je to opravdu zajímavý nárůst, nejvyšší za trvání projektu, tedy za posledních osm let. A ano, čápům se u nás daří, i když ta čísla nemůžeme brát absolutně. Loňský rok byl sice velmi dobrý, ale některé jiné zase byly hodně špatné. V roce 2020 přišly bouřky a nevlídné počasí v kritickém období pro vyvádění mláďat a hodně jich nepřežilo. Nyní měli čápi štěstí. Bouřky sice také přišly, ale až v době, kdy byla mláďata velká a byla schopna tuto nepřízeň ustát.

Člověk v tom tedy nemá prsty? V dobrém, ani špatném?

Částečně má. Když se podíváme, jak jsou u nás hnízda rozmístěná, porovnáme například kraje Moravskoslezský a Jihočeský, kde je obsazených hnízd nejvíce, vidíme velké rozdíly. Zatímco v Moravskoslezském kraji počet hnízd v průběhu sledování roste, na jihu Čech naopak mírně ubývají, což potvrzují i lidé, kteří se zde věnují čápům desítky let. Dochází tam totiž k intenzifikaci zemědělství a homogenizaci krajiny, která tak přestává být pro čápy vhodná.

Kde tedy u nás čápy můžeme vidět?

Podpořte Reportér sdílením článku