Žije na Slovensku až 4 000 medvědů? Spor Slováků vyřeší Češi

10. března 2022

Jaroslav Slašťan

Na Slovensku by mohly podle odhadů myslivců žít až čtyři tisíce medvědů. Ochranáři naopak mluví o číslu čtvrtinovém. Spor by měl vyřešit až výzkum Karlovy univerzity v Praze, které slovenští ochranáři poslali tři a půl tisíce vzorků exkrementů šelem z tamních lesů. „Výzkum přinese nejen odborný odhad populací medvědů, vlků i rysů, ale odhalí také například jejich nemoci nebo míru hybridizace vlka se psem,“ říká Jaroslav Slašťan, vedoucí Zásahového týmu pro medvěda hnědého při Státní ochraně přírody Slovenské republiky.

Jak velké množství šelem žije na Slovensku? A jak si stojíte v Evropě?

Relevantní a současné údaje o počtu šelem bohužel zatím neexistují. Co se týká medvědů, máme odbornou studii z roku 2014, která uvádí 1 256 jedinců. Například u vlků máme jen expertní odhad ochranářů, který je 400 až 600. V případě rysů je to asi 300 jedinců. Systematický výzkum rysa prokázal, že předcházející odhady velikosti populace byly šestinásobně až jedenáctinásobně nadhodnocené. Jedinou objektivní metodou pro stanovení počtu šelem je tak DNA analýza.

Jak se provádí?

Při té se ze vzorků trusu zkoumá počet unikátních genotypů a z nich se pak modeluje odhad velikosti populace. Tento výzkum právě probíhá, a i když i toto číslo nebude úplně přesné, bude se nejvíce blížit skutečnosti.

Neměl být výsledek výzkumu zveřejněn do konce minulého roku?

První fáze proběhla už v letech 2019 až 2021, kdy jsme my jako Státní ochrana přírody Slovenské republiky v terénu sbírali trus šelem. Druhou fázi realizuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Počet unikátních genotypů budeme znát již brzy. A pak nastane modelace. Je ale pravda, že se výzkum zdržel. Situaci zkomplikovala pandemie covidu-19.

Co nám řekne počet genotypů?

Vlastně jen to, kolika jedincům patří vzorky, jež se nám podařilo najít. Při sběru se samozřejmě může stát, že najdeme více vzorků jednoho zvířete. Analýzy dokážou tyto duplicitní vzorky identifikovat a vyřadit. Díky tomu je tato metoda objektivní a maximálně přesná. Nicméně vzhledem k tomu, že toto číslo říká vlastně jen to, od kolika zvířat jsme našli vzorky, rozhodli jsme se ho ani nezveřejňovat, aby nedošlo ke špatnému pochopení.

Kdy budete znát kompletní výsledky?

Věříme, že budou do konce tohoto roku. Jak jsem ale řekl, současná pandemická situace výzkum komplikuje.

Proč je vlastně důležité vědět, kolik šelem žije na Slovensku?

Podpořte Reportér sdílením článku