Lifehackerem může být každý. Stačí chuť na sobě experimentovat

26. února 2021

Tomáš Baránek

archiv

Nosí prsten na měření srdečního tepu, spí s čelenkou monitorující mozek a pod prostěradlem má pás na kontrolu dechu. Spánek je přitom jen jednou z mnoha oblastí, které si nakladatel Tomáš Baránek „hackuje“ - ladí a vylepšuje pomocí sebeměření a sebepozorování. Nyní se jeho společnost Jan Melvil Publishing chystá zaměřit na úplně novou oblast: práci s informacemi získanými z knih. Podtrhávat si prý totiž rozhodně nestačí.

Lifehacking označuje snahu inovátorsky, pomocí experimentů na sobě, zlepšit různé oblasti svého života, například nakládání s časem, paměť, pracovní výkon. Biohacking se zaměřuje na zdravotní aspekty a pokroky sleduje pomocí technologií měřících různé biomarkery (REM fázi spánku, tepovou frekvenci apod.). Kořeny vedou do komunity ajťáků v Silicon Valley, kteří hledali nové způsoby, jak v ostré konkurenci zvýšit vlastní pracovní produktivitu. Lifehackerský jazyk se proto hemží anglicismy. Místo lifehack ale můžeme říkat hezky česky fígl nebo zlepšovák.

Objevil jste nějaký zlepšovák pro život v lockdownu?

Osvědčily se mi domácí stroje na cvičení. Běhací pás měl na zlepšení mého spánku mnohem větší vliv než všechna ostatní opatření, protože se člověk fyzicky unaví.

A proč si nejdete zaběhat ven?

To udělám rád za předpokladu, že je vzduch čistý – což bohužel u nás po většinu roku není. Sledujeme tento údaj doma na přístroji AirVisual. Když vidím, že ukazuje hodnotu 154, což je znečištění vzduchu skoro jako v Pekingu, běhám uvnitř. Sport a dlouhý pobyt venku za špatných smogových podmínek vám ubližuje. Před vyběhnutím proto doporučuju vždy aspoň zkontrolovat web Českého hydrometeorologického ústavu. Když jde hodnota v záložce čistota vzduchu do červené či fialové, je lepší zůstat doma. Pokud žijete v místě se zhoršenou čistotou ovzduší, můžete si pomoci kvalitními čističkami vzduchu.

Dodejme, že bydlíte v Brně.

Ano, to je bohužel jedno z nejznečištěnějších měst v Evropě. Lidé si často myslí, že když žijí mimo centrum, třeba někde u lesní cesty nebo parku, je tam vzduch výrazně čistší. Absolutně ne. Zplodiny všeho druhu se snadno šíří po celém městě. Myslím, že pro zdraví naší rodiny udělal tento relativně malý a dostupný hack – chození ven a větrání s využitím lepších informací plus čištění vzduchu uvnitř – hodně dobrého minimálně v oblasti respiračního zdraví.

Za technologické „hračičky“ jste utratil přes čtvrt milionu korun. Za nejlepší „lifehacky“ přitom označujete špunty do uší, zatemňovací závěsy, antidepresiva a taky chalupu. Který vám přinesl největší efekt?

Lifehacků jsem zkusil stovky, fungují desítky. Zásadní dopad na můj život považuji důmyslné otestování probiotik. Díky tomu jsem se zbavil dráždivého tračníku, přestože lékaři tvrdili, že ho mám napořád. Probio- a prebiotika jsou jedním z nástrojů, jak své zdraví zlepšovat skrze složení střevního mikrobiomu. Mikrobiální složení střevní mikroflóry je u každého specifické, takže to, co na někoho funguje, u druhého vůbec nemusí. Abyste zjistila, jak na tom jste zrovna vy, musíte je začít biohackersky testovat.

Jak to probíhá?

Podpořte Reportér sdílením článku