Shání byty pro lidi bez domova a Evropa je za to ocenila

22. června 2021

Eva Nedomová je hlavní koordinátorkou projektu Housing first, který nyní získal evropskou cenu RegioStar Awards pro nejlepší projekt ukončování bezdomovectví za rok 2020.

Michal Dord

Před dvěma lety se nezisková organizace Romodrom pustila do projektu Housing first (bydlení především). Tento model pomoci vznikl v 90. letech v New Yorku a jeho podstatou je, že když lidé mají kde bydlet, jsou pak schopni se starat i o další aspekty svých životů. Mohou začít chodit do práce, jejich děti mají lepší známky ve škole, uvádí za organizaci Eva Nedomová. Romodrom nyní převzal v Lisabonu za svůj projekt evropské ocenění.

Jak dlouho už Romodrom pomáhá lidem, kteří nemají kde bydlet?

Věnujeme se tomu už několik let. V roce 2017 jsme pak začali přemýšlet o tom, že zkusíme koncept Housing first. O dva roky později se nám na to povedlo získat peníze z Evropského sociálního fondu.

Jaký je hlavní benefit modelu Housing first?

Nedílnou součástí Housing first je, že nabízí kromě bydlení také sociální podporu. Klientům pomáháme se vším, co je třeba na cestě jejich životem. Vyřídíme s nimi trvalý pobyt, dávky, hledáme s nimi zaměstnání, snažíme se je vést k co největší samostatnosti. Na začátku je to intenzivnější kontakt, třeba i třikrát čtyřikrát do týdne, který ale postupně slábne, a klient je pak schopný se o řadu věcí postarat sám.

Proč je to tak úspěšné?

Housing first stojí na myšlence, že pokud má člověk kde bydlet a má zajištěné základní potřeby, potom má čas a energii řešit další své problémy. V New Yorku, kde koncept vznikl, to bylo původně tak, že se tímto způsobem pomáhalo lidem závislým na drogách. Nedalo se totiž očekávat, že pokud lidé žijí na ulici, začnou abstinovat. A stejně tak platí, že pokud rodina žije třeba na ubytovně, má tři čtyři děti a bydlí na dvaceti metrech čtverečních, nedá se předpokládat, že se děti bodu pravidelně učit a nosit do školy úkoly, když nemají klid ani soukromí.

Co je to za byty, které svým klientům nabízíte?

Primárně spolupracujeme se soukromými vlastníky bytů, kteří byty pronajímají. Působíme hlavně v Moravskoslezském kraji, ale také ve Středočeském kraji, v Písku, Liberci či Olomouci.

Kde vaši klienti konkrétně bydlí?

Hledáme byty zásadně mimo vyloučené lokality. Zároveň se i snažíme dodržovat pravidlo, že máme maximálně dvě bytové jednotky na jednom čísle popisném. Cílem je, aby lidé měli kolem sebe pozitivní vzory. Pokud budeme lidi koncentrovat do jednoho místa, nic se nezmění.

Jak těžké nebo lehké je byty sehnat?

Podpořte Reportér sdílením článku