Podnikům, které profitovaly z covidu, by se měly zvýšit daně

20. července 2021

Dřív učil fyziku a chemii na pražském gymnáziu, dnes má v české metropoli sýrový butik.

foto: Marek Knittl

Dřív učil fyziku a chemii na pražském gymnáziu. Jenže se mu tak moc stýskalo po „rodných“ sýrech, až se Francouz Gaël Dandelot před lety rozhodl otevřít v české metropoli sýrový butik. Podniku se dařilo – až do pandemie covidu. Během ní přišel Dandelot o příjmy z trhů i bistra a o polovinu zákazníků. Co pomohlo podniku přežít? A kolik sýrů se muselo vyhodit?

Podle šéfkuchařů zažívaly během covidu velkou slávu tradiční české pokrmy: řízky, guláš, svíčková. Změnily se i chutě milovníků sýra?

Ano. Nikdy jsem neprodal tolik raclettu jako během letošní zimy!

I francouzská média psala, že prodej raclettu loni explodoval. A sýrů s modrou plísní se prý prodávalo dvakrát víc než obvykle.

U plísňových sýrů jsem takový vzestup nezaznamenal, ale raclette šel na dračku. Je to typicky zimní jídlo, lidé na něj nemohli zajít do restaurace a také je takzvaně konviviální, společenské, podobně jako fondue. Nabírá se ze společného grilu uprostřed stolu, jí se s přáteli, je to důvod k setkání a zábavě.

Což se ovšem během covidu oficiálně nesmělo…

K tomu mám pár vtipných historek. Vždycky se zákazníků zcela nevinně ptám, pro kolik lidí sýr nakupují, abych jim dokázal poradit ohledně kvantity. A dvakrát odpověď zněla, že pro pětadvacet.

Zašeptali to a tvářili se provinile?

Vůbec si neuvědomili, co vlastně prozrazují. Mnohokrát to bylo pro 10–15 lidí, nejčastěji pro 7 nebo 8. I to ale bylo víc, než povolovala vládní nařízení.

Prodáváte spolu se sýrem i speciální grily na raclette?

Ne, to už je jiný obor. Ale půjčujeme je, zdarma na zálohu. Letos byly všechny rozpůjčované.

Podpořte Reportér sdílením článku