Babiškničemu nebo nudlobraní. Vyhrocená situace vždy přinese vlnu novotvarů, říká autor projektu Čeština 2.0

5. dubna 2021

Martin Kavka je autorem bestselleru Hacknutá čeština, který vychází z jeho projektu Čeština 2.0.

archiv

Nápad založit slovník neologismů dostal Martin Kavka v roce 2008, kdy v tramvaji zachytil z rozhovoru dvou dívek slovo sračkogán (výraz má hned tři významy). Začal podobná slova sbírat a o rok později spustil projekt Čeština 2.0. Nyní je v jeho databázi, která je dostupná na webu cestina20.cz, přes 21 tisíc novotvarů. A vedle toho vydal bestseller Hacknutá čeština, který ze sebraných slov vychází.

Máte nějaký nejoblíbenější novotvar?

To je strašně složité. Říkám tomu Sofiina volba, protože jak mi všechna ta slova prochází rukama, tak k nim získávám vztah, i když jsou dost často blbá. Ale úplně nejraději mám rád taková typicky česká slova. Třeba takový ten hluboký nosohltanový výtěr, který se provádí kvůli covidu, lidé nazvali nudlobraní, což mi přijde geniální. Nebo výraz znosilnění, kdy nový výraz vznikl použitím původního slova a výměnou jednoho písmena. Taková slova mám fakt rád.

Oba uvedené výrazy jsou z poslední doby. Mění se tedy ta vaše oblíbená v průběhu času?

Jo, to jo. Ale mám samozřejmě i stálice. Například slova, která souvisí s Českou poštou. Třeba tichá pošta, což je samozřejmě dětská hra, ale v souvislosti s Českou poštou to znamená, že vám vůbec nic neoznámí, nedají vám ten lísteček do schránky a jenom s vámi hrají tichou poštu a vy se musíte chodit každý den na pobočku ptát, jestli už zásilka přišla. Další výborné slovo týkající se České pošty je snaženka, což je ten lísteček, který vám dají do schránky, že se vás snažili marně zastihnout, přestože jste byl celý den doma. A třeba ještě jeden výraz, který vznikl už před pandemií: žhavenka. Jeho význam je, že vám neustále posílají esemesky, že už to doručí, že se to blíží, ale v momentě, kdy se to mělo stát, se to nestane.

Ještě v roce 2018 jste měl v databázi 11 tisíc slov, nyní jich je o deset tisíc víc. Čím to, že výrazů v posledních letech výrazně přibylo?

Myslím, že velký rozdíl byl před knihou a po knize Hacknutá čeština, která vyšla v říjnu 2018. Potom začalo slov hodně přibývat a od té doby je roční přírůstek kolem čtyř tisíc výrazů. Přitom na začátku dlouho trvalo, než jsem se dostal na tisíc slov. Nájezd byl prostě pomalý.

Dneska už vím proč. Měl jsem hrozně jednoduchou představu, jak vytvořit slovník, kde bude obsah generovaný uživateli, ale jaksi jsem zapomněl, že k tomu potřebuju ty uživatele. A ti byli na začátku vlastně jen čtyři. Já, moje manželka, moje maminka a kamarád. Teprve potom se na to začali postupně nabalovat další a další lidé, za což jim hrozně děkuji, protože sběr nových slov dělají fantasticky.

A potom bych měl asi zmínit ještě jeden důvod pomalejšího rozjezdu. Myslím tím, že původní web Češtiny 2.0 byl prostě debilní. Nebyl promyšlený, měl spoustu nedodělků a postupně začal připomínat ruský raketoplán, ze kterého odpadávají části a funguje jen po zabušení na určitý dveře. Nešlo třeba vyhledávání, některá slova se nezobrazovala. Změnilo se to až poté, co se toho chopili profíci.

Martin Kavka (43)

Převažuje ve slovech, která na webu máte, nějaká skupina výrazů? Třeba ta, která souvisí s politikou, nebo ta s vazbou na každodenní život?

Podpořte Reportér sdílením článku