Brýle nasadit, operace se blíží. Virtuální realita pomáhá s komplikovanými operacemi

6. ledna 2023

Tomáš Binter

V posledních dvou letech pomáhala při více než stovce komplikovaných operací chirurgům z IKEM virtuální realita. Nyní navíc vyvinuli speciální software, který dokáže převést data z CT a magnetické rezonance do virtuálního modelu jater či ledviny během hodiny. Dosud trvala příprava jeden či dva dny. „Čas je pro nás naprosto zásadní a čím méně ho strávíme při přípravě jednoho pacienta, o to více dalších můžeme ošetřit,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Když si vybavíte svou poslední operaci, jak vypadala příprava?

Poslední případ byl minulý týden, operace nádoru jater u malého dítěte. V ambulanci jsem vyšetřil pacienta, viděl jsem, jak vypadá, v jakém je stavu, jak je velký a kolik váží. Pak jsem šel do kanceláře, kde jsem teprve mohl vidět rozsah nádoru z předoperačních vyšetření. Nasadil jsem si headset, tedy brýle pro virtuální realitu se speciálním softwarem, díky kterému jsem si mohl prohlížet snímky CT a magnetické rezonance v mnohem tenčích vrstvách. Sledoval jsem model jater i s přesným uložením a velikostí nádoru. Detaily jaterních struktur a přesná místa, kde se jich nádor dotýká. Nález si můžete prohlížet v libovolném průřezu, z libovolného úhlu i v téměř jakémkoli zvětšení. Prostě virtuální realita.

To zní jako bezpracná příprava…

Tak to úplně není, i když nám tento software velmi ulehčuje přípravu, ani tak to není záležitost minut. Je skvělé, že můžeme model orgánu zkoumat vlastně v uvozovkách, jak dlouho chceme i odkud chceme. Z kanceláře, z domova, ale bereme si ho samozřejmě i na sál. Obvykle nález studujeme několik hodin a vyvodíme z něho jakousi indikaci, tedy navrhneme konkrétní typ operačního výkonu, který je v danou chvíli pro pacienta nejvhodnější. Typ nebo typy, protože ne vždy si můžeme být jisti, že tou jednou metodou bude možné nádor odstranit.

Typy? Ani s těmito zobrazovacími metodami nemáte jistotu?

Ne. Například v tomto konkrétním případě mi virtuální realita ukazovala, že levá jaterní tepna může obvodem své stěny částečně zasahovat do stěny nádoru. Pokud by to tak bylo, nemohla by v těle zůstat. Na druhou stranu se ale stává, že po chemoterapii vznikne na nádoru jakási slupka. A pokud by se tepna dotýkala jen této slupky, není důvod ji odstraňovat. To například vidíme až opravdu při té operaci. V řadě případů nejdeme dělat jeden konkrétní výkon, ale jsme připraveni na dvě nebo tři řešení. Pacient musí vědět o všech a lékař se až na sále rozhodne, které je to správné.

Čas hraje velkou roli

Jak vypadala vaše příprava na operaci před rokem 2019, než jste začali s virtuální realitou?

Vypadala podobně, jen byla složitější a obvykle časově náročnější. A byla tam možná trošku větší míra nejistoty toho finálního výkonu.

Stávalo se tedy, že jste pacienta otevřeli a vlastně jste si nebyli jistí, co přesně budete dělat?

To zase úplně ne. Není to tak, že by nás tato naše metoda takříkajíc posadila do komfortní židle. Ona nám výrazně urychlí přípravu. Což ale znamená hodně. Práce je strašně moc, případů se na nás v uvozovkách valí stále více a čas hraje velkou roli. Máme čtyři operační sály, které jsou plné od rána do noci a mnohdy jedou čtyřiadvacet hodin denně. To znamená, že čas je pro nás naprosto zásadní a čím méně ho strávíme při přípravě jednoho pacienta, o to více dalších můžeme ošetřit.

Má tato metoda ještě další výhody?

Podpořte Reportér sdílením článku