Řídit město jako hotel nejde, říká primátorka Karlových Varů

10. září 2020

Andrea Pfeffer-Ferklová, primátorka Karlových Varů za hnutí ANO 2011

foto Nikol Starostová

Šéfovala dlouho nejslavnějšímu lázeňskému hotelu u nás – Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Dnes je Andrea Pfeffer Ferklová (hnutí ANO) už dva roky primátorkou města, kterému kvůli koronaviru výrazně chybí ruští a arabští hosté. „Léto jsme zvládli, větší strach mám z podzimu,“ říká.

Jaké jsou Karlovy Vary na konci léta?

Stále je na ulicích slyšet čeština, což je oproti předchozím letům změna. Je to zajímavé a milé. Hodně ve městě rekonstruujeme a nově k nám začíná jezdit pendolino, což sice není nejrychlejší propojení s Prahou, ale určitě bude pohodlnější než dosud. Navíc je to skvělé propojení až do Ostravy.

Cizinci tvořili ve Varech 75 až 80 procent klientely. Vrátili se už alespoň Němci, kterých sem jezdilo nejvíce?

Němci k nám jezdit už opět začali, ale zatím se jedná o krátkodobější pobyty. Přijíždějí zejména z příhraničních oblastí typu Bavorska nebo Saska.

A jak je to s Rusy, kteří zde zase trávili nejvíce nocí?

Ruská klientela nám velmi chybí, podobně jako arabská, ty se nám nepodaří nahradit asi ničím. Jezdili obvykle na dlouhodobé lázeňské pobyty, ze kterých Karlovy Vary žijí nejvíce.

Asiaté nechybí?

Asijská klientela jezdila do Varů na otočku z Prahy na jednodenní výlety. V oblasti stravování je nahradili Češi. Opačná situace však platí pro ubytování. Asiaté sice jezdili na jednu noc, ale masově dokázali vykrýt plonkové termíny od neděle do čtvrtka. Vlastně se tak střídali s Němci, kteří se naopak zaměřují na dvou- třídenní pobyty o víkendech.

Kdy se může situace změnit?

Potrvá nejméně do začátku příští sezony, tedy dubna 2021. Úplné zavření hranic znamenalo pro město zkázu a otvírají se pomalu. Dokud se neotevřou, nebudeme fungovat jako dřív. I poté bude trvat nejméně tři roky, než se dostaneme zpátky na úroveň roku 2019.

Jak to zvládají místní podnikatelé?

Podpořte Reportér sdílením článku