Chce dobýt pro Česko Měsíc, sám raději zůstane na Zemi

3. června 2022

archiv

Do vesmíru už jeden český výrobek poslal, teď chce do osmi let dostat českou vlajku dokonce až na Měsíc. Petr Kapoun rozjíždí vlastní firmu TLR Space, se kterou plánuje zvýšit český podíl na globálním vesmírném výzkumu. „Naše země má potenciál být významným hráčem v kosmickém průmyslu,“ říká.

Lidstvo už ví, jak vypadá černá díra uprostřed naší galaxie, astronomové zveřejnili první obrázek tohoto kosmického giganta. Víme teď o vesmíru díky tomu víc?

Myslím si, že ne. Vesmír je obrovský prostor a černá díra je jen malé zrníčko z toho, co všechno ještě musíme objevit.

Jak chcete konkrétně do většího prozkoumání vesmíru přispět vy?

Naší misí k Měsíci, kterou teď připravujeme. Zatím jsme dali dohromady studii, které říkáme LUGO, což je zkratka Luna Geology Orbiter. Má to být iniciativa střední a východní Evropy, kterou povede Česká republika. Postupně objíždíme další státy, například pobaltské. Protože pro jednu zemi je to příliš velké sousto. Naším cílem je zmapovat podzemí Měsíce. O Měsíci už víme hodně, ale jen o jeho povrchu, obalu.

A čím je podzemí Měsíce zajímavé?

Jsou tam chodby, původně lávové jeskyně, ve kterých se ukrývá nějaké zajímavé nerostné bohatství. Mohou být významné i ve chvíli, kdy bychom na Měsíci chtěli stavět vesnice pro život člověka. Největší problém ve vesmíru je totiž radiace. Jednak ubližuje lidskému zdraví, ale ničí i přístroje. Pokud by se člověk i přístroje mohli pohybovat pod povrchem, jsou před radiací ochráněni. Jdeme tedy jinou cestou než agentury jako NASA nebo ESA, které tam chtějí vyslat rovery. Mise se už sice připravují, ale bude trvat deset patnáct let, než se to vyvine a přistanou. Takový rover (samočinné vesmírné vozítko řízené na dálku – pozn. red.) je navíc hrozně pomalý. Než vůbec objeví nějakou jeskyni, vjede do ní a prozkoumá ji, bude trvat strašně dlouho.

3D mapu podzemí

V čem budete vy jiní?

My tam naopak vyšleme Orbiter – sondu, která bude Měsíc oblétat. A pomocí vědeckých přístrojů, které vyvíjíme ve spolupráci s Akademií věd, vytvoříme sken Měsíce díky radaru a laseru. Tedy 3D mapu celého podzemí. Tu můžeme poskytnout všem misím, aby přistály na konkrétním místě. V tom chceme, aby měla Česká republika prvenství.

Kdy chcete toho prvenství dosáhnout?

V roce 2030. Misi máme naplánovanou tak, aby se v roce 2028 chýlila ke konci a v roce 2030 už byl Měsíc oskenovaný. Až to Orbiter zvládne a dokončí svoji službu, odhodí jednu ze svých částí, na které bude česká vlajka. Ta dopadne na Měsíc.

Na kolik taková mise vyjde?

Podpořte Reportér sdílením článku