Než sbírat zraněná zvířata, raději se podívejte po vlastních pastích

29. září 2022

Hana Makoňová

Archiv HM

Hana Makoňová je zubní lékařka a zároveň už dvacet let pomáhá v Záchranné stanici živočichů Plzeň. Každý rok řeší desítky případů, kdy musí přímo na místě ošetřovat zvířata, vážně zraněná jen rybářskými vlasci. „Zvířata tu byla už před námi. Snaží se na naše prostředí adaptovat a my bychom měli být trochu ohleduplnější,“ říká lékařka.

Nedávno jste se dostala na stránky novin po záchraně jedné labutě, kvůli které na vás Komora veterinárních lékařů podala oznámení. O co šlo?

Ten příběh se odehrál zhruba před půl rokem. V rámci činnosti Záchranné stanice živočichů v Plzni jsme ošetřovali labuť, která spolkla rybářský vlasec i s háčkem a poranila si jícen a kůži na krku. My jsme to zvíře ošetřovali standardně jako vždy v takové situaci.

To znamená, že jste ho operovala na místě?

Nedá se říct přímo operovala, spíš ošetřovala. Jiné řešení v tu chvíli nebylo možné. Labuť se s partnerem připravovala na Třemošenském rybníce v Plzni na hnízdění. Po nelegálním rybolovu však na rybníce zůstal vlasec i s háčkem, který tato samice spolkla. Vlasec byl dlouhý pět šest metrů, a jak ho za sebou táhla, o něco se zasekl a háček jí tak stále více perforoval jícen. Protrhl i kůži na krku, takže si lidé všimli toho, že labuť krvácí, a zavolali nás. Obvykle stačí, že háček vytáhneme přes ránu a odstraníme vlasec. Zvíře se pak dokáže spontánně zahojit. Nicméně zde jsme už viděli, že jsou pod kůží uvízlé zbytky potravy, což ukazovalo právě na protržený jícen.

Samo zahojit?

Zvířata jsou v tomto obdivuhodná. Často se setkáváme s tím, že se divoká zvířata dokážou zotavit i z takových úrazů, které by člověk velmi pravděpodobně sám nepřežil. Například komplikované zlomeniny, fraktury končetin a podobně.

Protržený jícen by se ale nezahojil?

Takové poranění se už samo nezahojí. Rána měřila sedm centimetrů. V tu chvíli jsme se museli rozhodnout. Protože se jedná o divoké zvíře, představuje pro něj každý transport značný stres. Navíc to byl hnízdící pár, který jsme nechtěli oddělovat a narušovat jim hnízdění. Zvíře jsme proto ošetřili na místě, aby to pro něj bylo co nejméně stresující. Zůstat na místě je i lepší pro následné hojení a regeneraci. A konečně, v tu chvíli se už jednalo o výkon, který zachraňuje život.

Obě profese mají jedno společné

Krajská veterinární správa uznala, že jste jí zachránila život, stěžujícím ale vadilo, že jste zubařka a ne veterinářka. Jak to oznámení vnímáte?

Od začátku jsme byli ve spojení s revizní komisí Komory veterinárních lékařů a věc jsme řešili, ale někteří členové komory si nenechali věc vysvětlit a trvali na exemplárním potrestání. Navíc nás překvapilo, že to oznámení přišlo z druhého konce republiky, od někoho, kdo vlastně neví, jak pracujeme a jak spolupracujeme se zdejšími veterináři, a že se nás ani nikdo neptal na to, co se odehrálo a proč jsme to řešili tak, jak jsme to řešili. A co se týče toho, že jsem zubařka a ne veterinářka, tak ony mají obě profese jedno společné. To, co v danou chvíli děláte, chcete udělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vyhodnotíte situaci a podle svých zkušeností se rozhodnete.

Kdybyste nebyla lékařka, postupovala byste jinak?

Podpořte Reportér sdílením článku