Češi vytvořili mobilní laboratoř, která má odhalit ebolu i covid-19

25. března 2021

Hynek Roubík

archiv

Přírodovědec Hynek Roubík stojí u zrodu zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká vědec z České zemědělské univerzity a spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jeho hlavním těžištěm práce je přitom problematika zpracování organického odpadu v rozvojovém světě.

Opravdu můžete celou mobilní laboratoř převézt v autě typu SUV?

Ano, mobilita a jednoduchost pro nás byla nejzásadnější. Další nejmenší známé laboratoře se převážejí na velkém náklaďáku nebo mají velikost lodního kontejneru – ty využívají například armády včetně české i německé. My jsme nesrovnatelně menší, všechno se opravdu vejde do jediného SUV.

Je to tedy nejmenší mobilní laboratoř na světě?

Co vím, tak nikdo jiný takový koncept nemá, i když během loňského roku se jich v podobném duchu začalo připravovat víc, a jeden z nich chystala i Evropská vesmírná agentura. Byl jsem sám překvapený, že něco takového už někdo neudělal před námi.

Vaše mobilní laboratoř se prý dá využít i k testování na covid-19?

CZU MobiLAB, jak jsme ji nazvali, je komplexním řešením na detekci infekčních chorob, tedy nejen covidu-19, ale i zimnice, eboly, malárie, různých druhů chřipek i dalších infekčních nemocí a patogenů. Umíme mobilní laboratoř individuálně nadesignovat podle toho, co nemocniční zařízení potřebují v danou chvíli řešit. Součástí je nafukovací stan i dekontaminační sprcha. Laboratoř je provozuschopná během pouhé půl hodiny až hodiny.

Jakou metodu jste zvolili pro zjišťování koronaviru?

Jede to přes PCR, což je snad to nejpřesnější, co může být. Výhodou je, že celý systém je multifunkční. Plno věcí se dá přidávat a odebírat pro dané podmínky. Do budoucna chceme přidat další modifikace. Například v některých lokalitách je nedostupná analýza krevního obrazu, jinde by zase přivítali rozšíření o analýzu environmentálních vzorků, aby mohla laboratoř sloužit mnohem více i vědeckým účelům. Rádi bychom se posunuli i ke genetickým analýzám.

Hynek Roubík

Kde najdou například genetické analýzy své využití?

Je to smutné, ale když si vzpomenete třeba na zemětřesení na Haiti, tak k identifikaci obětí, což se jinak příliš nedělá. A je to obrovský problém.

Vy jste odborník na likvidaci odpadů. Jak jste se dostal k tomuto projektu?

Podpořte Reportér sdílením článku