Kouzlo Petera Sagana? Talent, fyzická kondice, a navíc se nebojí

12. srpna 2021

Marek Knittl

Nynější vítěz Tour de France Slovinec Tadej Pogačar, Švýcar Fabian Cancellara, Polák Michal Kwiatkowski, slovenská hvězda Peter Sagan, Němec Tony Martin, ale i Nizozemec Mathieu van der Poel. Ti všichni se předtím, než se prosadili v elitním světě cyklistiky, zúčastnili Závodu míru juniorů v Terezíně. Na konci srpna se koná již jeho 49. ročník, říká ředitel závodu Svatopluk Henke, bývalý reprezentant v silniční cyklistice a dlouholetý trenér.

Nedávno skončila letošní Tour de France, kterou už podruhé za sebou vyhrál Slovinec Tadej Pogačar. Hned poté na olympiádě byl bronzový. Čím je slovinský závodník výjimečný, proč je tak dobrý?

Já ho znám už od roku 2016, tehdy vyhrál u nás v Roudnici jednu z etap Závodu míru juniorů. Myslím, že v podstatě nemá žádné slabiny, je vynikající v kopcích, vynikající v časovce a umí i zaspurtovat. Je to komplexní závodník. Tou komplexností mi trošku připomíná Eddieho Merckxe, který je považován za jednoho z nejlepších světových cyklistů všech dob. Tadejovi je dvacet dva let a je opravdu vynikající.

Slovincům se celkově daří, kromě Pogačara dosahuje dobrých výsledků i Primož Roglič. Co za tím stojí?

Oni se zaměřili na ty vytrvalostní disciplíny, podobně jako kdysi Italové na běh na lyžích. A pořádají závody a k cyklistice mají hodně blízko. Je to u nich velmi populární sport.

A když to vezmeme obecně: co musí mít úspěšný cyklista?

Určitě musí mít vlohy, talent a nezměrnou vůli. Já jsem odchovanec silniční cyklistiky a tam musí být cyklista hlavně komplexní. Ze začátku musí mít určitě také podporu v rodině a v oddíle. I když ta podpora v rodině by měla být spíš jenom ekonomická. Dnes se rodiče moc míchají do tréninku a moc rozumujou, což je chyba. Ale není to jen v cyklistice, je to i v hokeji, na fotbale, všude. Rodiče by se měli spíš starat o to, aby dítě dodržovalo správný denní režim a správné stravování.

A odkdy by vůbec děti měly začít profesionálně závodit?

Dneska při konkurenci velkých sportů nám Národní sportovní agentura eviduje děti už od pěti let, takzvaná kategorie U6. Ale ty by se tím sportem měly hlavně jenom bavit. Cyklistika je těžká, spousta lidí začíná s BMX. My třeba máme v Litoměřicích asi třicet malých dětí, je o to opravdu zájem. Tam je důležitý zejména všestranný trénink a příprava. Jezdí sice už mladší žáci, to jsou jedenáctiletí, ale myslím, že je důležité začít trochu závodit v těch starších žácích (13 a 14 let). A pak to začít zodpovědně dělat v kadetech (15 a 16 let).

Svatopluk Henke (69)

Mluvil jste o tom, že pro úspěch je důležitá zejména všestrannost a vůle. Který z cyklistů tyto charakteristiky splňuje?

Myslím, že z té špičky to musí mít všichni. Jsou sice někteří, kteří mají trošku volnější náhled na život, třeba Francouz Julian Alaphilippe, který byl teď mistr světa. Všichni ale musí být stejně velmi svědomití a tvrdí. A mít perfektní životosprávu. Třeba o Peťovi Saganovi se říká, že vypadá takový rozverný a je samá legrace. Nicméně když před pár lety vyhrál jednu z etap na Tour de France, byl jsem tehdy na závodech společně s jeho bývalým trenérem Milanem Novosadem, který Sagana přivedl až k profíkům, a říkám mu: Tak co, už si mu volal? A on na to: Nenene, ani mi nevezme telefon. Jedině přes manažera. Když skončí etapa, tak následuje regenerace, jídlo, pak se podívá na nějaký film na notebooku, a tím to pro něj všechno končí. Roman Kreuziger, ten ani nechtěl dávat žádné rozhovory s novináři, jak byl uzavřený do sebe a soustředěný. Na Tour panuje šílený tlak na závodníky, proto také bývají časté ty pády v prvních etapách.

Právě na fenomén jménem Peter Sagan jsem se také chtěla zeptat… V čem je jeho kouzlo?

Podpořte Reportér sdílením článku