Smělý plán: Proškolit o umělé inteligenci co nejvíc Čechů

1. září 2021

Lenka Kučerová

Tomáš Hejzler

Měníme Prahu v evropské centrum umělé inteligence. Tak zní motto platformy prg.ai, která si mimo jiné vytkla za cíl vzdělávat širokou veřejnost a zamířit do škol. Letos na jaře zařídili, aby Češi mohli zdarma absolvovat celosvětově oblíbený online kurz o umělé inteligenci Elements of AI. „Kurz je udělaný interaktivní formou a je zdarma,“ říká ředitelka prg.ai Lenka Kučerová.

Kde se vzal nápad na vznik iniciativy prg.ai, která chce lákat do Česka světové vědce, hledat AI (zkratka z anglického artificial intelligence) talenty, vzdělávat širokou veřejnost a také pomáhat ke vzniku nových technologických startupů?

Myšlenka vznikla v Kanadě na technologické misi, kam vyjela skupina pražských akademiků. Mezi nimi byli Michal Pěchouček a Pavel Kordík z ČVUT, Ondřej Bojar z Univerzity Karlovy a Pavel Juruš z Akademie věd.

A během cesty je napadlo, že je potřeba spojit síly?

Přesně tak. Dospěli k tomu, že pokud se má z Prahy stát významné centrum AI, musejí se o to pokusit společnými silami. Naše scéna byla totiž dost roztříštěná. Důkazem budiž i to, že pan Bojar neznal před odletem do Kanady pana Pěchoučka. Přitom jejich pracoviště dělí pár kilometrů.

Ve světě jsou takové „huby“ umělé inteligence běžné?

Ve světě najdete spíše významné firmy, které ve spolupráci se státem masivně investují do špičkových vědeckých kapacit. Spojení univerzit a města s cílem vytvořit platformu, která cílí na studenty, odborníky i veřejnost a jejímž hlavním úkolem je vzdělávání, propagace a budování ekosystému, je relativně unikátní. Praha je momentálně náš největší podporovatel, do konce roku 2022 od ní získáme dvanáct milionů.

Jednu z věcí, kterou jste letos začali nabízet, je kurz umělé inteligence Elements od AI. Je určený pro širokou veřejnost a vyvinuli ho ve Finsku. Jaká byla cesta finského kurzu do Česka?

Původní záměr Finů byl přiblížit svět AI jednomu procentu finské populace, tedy zhruba padesáti tisícům občanů. Kurz je udělaný interaktivní online formou a je zdarma. V rámci jejich předsednictví Rady EU v roce 2019 se rozhodli, že nechají kurz přeložit do všech jazyků Evropské unie. My jsme ho pak ve spolupráci s Úřadem vlády spustili v Česku letos v březnu.

Přibližte, jak kurz vypadá.

Kurz je rozdělený do šesti kapitol a celková průměrná doba jeho absolvování je dvacet pět hodin. Nepotřebujete k tomu žádné technické dovednosti. Dozvíte se, co umělá inteligence je, co naopak není, snaží se demystifikovat představy, které máme ze sci-fi filmů nebo novinových titulků. Pochopíte její dopady na náš každodenní život, tedy třeba jak fungují sociální sítě, Spotify nebo autonomní vozidla, jaká je budoucnost práce či jaké metody se používají, jako strojové učení nebo neuronové sítě. Dozvíte se třeba i to, jak předpovědět epidemii nebo co dalšího skočí do nákupního košíku v e-shopu.

Kolik Čechů už kurz absolvovalo?

Podpořte Reportér sdílením článku