Přichází čtvrtá kávová vlna, zákazníkovi přinese lepší servis

5. října 2022

archiv TB

Češi pijí špatné kafe hlavně ze zvyku a pohodlnosti. Drsnou a hořkou chuť, kterou taková káva má, přebíjejí mlékem a cukrem. Přitom to jde jednoduše i jinak, říká Tereza Procházková Balá, která se před dvanácti lety stala českou baristkou roku a od té doby se přípravou kávy živí. Učí další nadšence a profesionály, jak ji dělat, a vybírá, s jakou odrůdou bude pracovat její domovská pražírna i kavárna. Pomalu se ale chystá i na dobu, kdy i baristy jako ona nahradí stroje. Co potom?

Co by se muselo stát, aby Češi přestali pít špatnou kávu?

Bylo by dobré, kdyby hlavně omezili bezhlavou konzumaci kávy. Přestali pít tu nejlevnější z automatů, kde je nejmíň kvalitní káva vyrobená z největších zbytků. Pak by byl prostor pro větší poptávku po kvalitnější kávě. Vedlo by to ke zkulturnění pěstovaní i konzumace.

A co se chuti týče?

Záleží, v jaké formě lidé kafe pijí. Řada z nich bere kávu jako něco, do čeho se musí nutně přidat mléko a cukr, aby se to vůbec dalo vypít. Kdyby ho totiž pili černé, chutnalo by spáleně: jde totiž o kávu z levných zdrojů, zrno je málo kvalitní a tím pádem hodně tmavě upražené. Pak se do kafe musí logicky přidat mléko a cukr.

Takže nejlepší je dobré černé kafe?

My nerazíme teorii, že se kafe musí pít jen černé. Ale říkáme, že chuť odráží různou kvalitu zeleného zrna. Mnoha lidem nemusí výběrová káva zachutnat – a je to v pořádku. I tak si ale mohou vybírat kvalitnější kávu, která se k nám dostala etičtější cestou. Spousta lidí má třeba pocit, že kvalitní kafe musí být kyselé, a přes to nejede prostě vlak. Nebo jsou přesvědčení, že příprava dobrého kafe je zbytečně složitá, a proto pijí rozpustné, jak jsou zvyklí. Ale pozor, i kvalitní kávu jde udělat relativně nízkonákladově.

Na kolik to vyjde?

Pokud budete kupovat kávu, která byla lokálně upražená, dokážete dohledat její původ, mít jistotu, že není stará, zplesnivělá, zkyslá ani jinak poškozená, počítejte s náklady zhruba sto korun za sto gramů. Na začátku je dobré zainvestovat do mlýnku, dobrý ruční se dá sehnat od sedmi osmi set. Takže i obyčejného turka si člověk může udělat s čerstvě umletým kafem mnohem lépe. A nestojí ho to o moc víc práce, než když si zalije vodou nekvalitní předemleté kafe.

Přesto si řada lidí raději zalije tu instantní kávu. Jsme v tom prostě pohodlní?

Je to trochu zvyk. Instantní káva přeci jen chutná trochu jinak, než když udělám černou filtrovanou kávu. Lidé jsou zvyklí na tu chuť a jednoduchost. Také asi mají dojem, že by to mohlo být složité, tak se do toho radši nepouštějí.

Z čeho vlastně rozpustná káva je?

Podpořte Reportér sdílením článku