Praha je na tom nejhůř, říká majitel kaváren CrossCafe

8. března 2021

Ladislav Němec, MF Dnes (Profimedia)

Srdce to bolelo, ale podle rozumu to jinak nešlo, říká o uzavření všech poboček v Praze majitel sítě kaváren Jan Janák. Soustředit se bude na krajská města, kde je situace mnohem lepší. Stát podle něj dělá vše pro to, aby platil zavřeným podnikům co nejmenší kompenzace. „Vláda nám nařídila zavřít a pramálo se starala o to, aby za svá rozhodnutí byla zodpovědná. Zavři a mlč! Možná ti něco dáme, ale budeme dělat všechno pro to, aby to bylo co nejméně.“

V únoru jste zavřeli všechny vaše pobočky v Praze. Proč?

Praha se nám jeví jako nejproblematičtější město nejen dnes, ale i v dohledné budoucnosti. Historicky jsme v Praze dosahovali nejnižšího procentního zisku v porovnání s ostatními městy, kde CrossCafe působí. Ani vyšší ceny našich produktů nebyly schopny vyrovnávat nadprůměrné náklady. Mzdy a hlavně nájmy jsou v Praze v porovnání s jinými městy významně vyšší. A pokud vezmu počet gastroprovozů a jejich připravenost vyrovnávat přetlak, který vytváří každodenní příliv lidí přijíždějících do Prahy za prací, studiem nebo turistikou, a kteří teď ten potřebný přetlak nevytváří, stává se takové množství provozů neudržitelným. Samozřejmě tím nechci říct, že je všem dnům konec a že se Praha nevzpamatuje. Je však otázka, jak dlouho to bude ve srovnání s ostatními městy trvat.

Znám dobře vaši kavárnu na Smíchově, u metra Anděl, kde jste byli na několika podlažích, měli na klíč vyrobený interiér. Předpokládám, že i ostatní pobočky byly vypiplané a na těch správných místech. Jak složité bylo rozhodování o jejich uzavření?

Takové rozhodování je vždy složité, přestože to o Praze bylo učiněno během jediné porady. To nejsložitější bylo se s tím smířit pocitově. Racionálně to bylo vcelku jednoduché. Z pěti kaváren byly tři před úplnou a nezbytnou rekonstrukcí. To by znamenalo investici asi deset milionů korun. Tržby na „okýnkách“ byly v Praze na čtvrtině proti jiným městům. I v letních otevřených měsících se tržby nepřehouply přes padesát procent ostatních měst, turisté v nedohlednu, spousty lidí pracují z domova, studenti jsou online… To by vytvářelo v krátké budoucnosti další ztráty z provozu, a to mluvím jen o tomto roku. Tyto ztráty se špatně odhadují, ale vyšší jednotky milionů by to jistě byly, možná i desítky milionů, pokud by špatná situace pokračovala i v příštím roce, což nemusí být daleko od reality. No, a když si to dáte dohromady a pořád věříte, že jedna a jedna jsou dvě, nezbývá už moc možností. Ta jediná správná se nám jeví, že příští měsíce a v následujícím roce budeme investovat do jistější perspektivy, což jsou krajská města. Ale abych Praze nenasazoval jen psí hlavu, určitě se tam vrátíme.

Nejvíce kaváren teď máte v domovské Plzni, v Hradci Králové a v Liberci. Tam není dopad tak výrazný?

Dopad – lépe řečeno propad – je v ostatních městech výrazně mělčí. Tržby „okének“ jsou mezi městy srovnatelné a letní svoboda přinesla meziročně vyšší tržby než v roce 2019. V tom vidíme velikou naději.

Zmínil jste odliv turistů, lidí z kanceláří a úbytek studentů. To jsou pro vás klíčoví zákazníci?

Máme velkou základnu stálých zákazníků, na ty se soustředíme. I v Praze byli našimi hlavními hosty stálí zákazníci, ale těch v současnosti chodí po městech jen velmi málo. Turisté jsou pro nás důležití hlavně z hlediska toho zmiňovaného přetlaku, bez kterého se v Praze podniká těžko.

Můžete popsat, jak vypadá finanční bilance kavárníka, který poslední rok funguje v omezeném režimu nebo musí mít zavřeno?

Když si odmyslím chaos a neuvěřitelné prodlevy v úhradách od státu, dostáváme kompenzace na mzdy. Pro někoho to je šedesát procent, pro jiného sto. Rozdíly mezi tím nemají vůbec žádnou logiku. Pak tady byly náhrady nájmů. Za první jarní období padesát procent, za podzim sto, nyní nula. Od loňského 14. října do letošního 10. ledna, s prosincovou přestávkou, kdy bylo otevřeno, fungoval ještě program Covid gastro, což je čtyři sta korun na zaměstnance a den. Při sečtení těchto náhrad, sto procent mzdy, sto procent nájmů a čtyř set korun na zaměstnance a den, pokryjete asi sedmdesát procent nákladů. To už jde přežít. Ale kde jsou úhrady za jaro, kdy nám dotace pokryly jen dvacet procent? A jaké budou úhrady pro rok 2021? Od ledna už zase jedeme na náš účet, v současné době (zkraje března) jsou pouze příspěvky na mzdy. Jinak zhola nic!

Jan Janák (56)

To, že jsou v podpoře díry a náhrady za uzavřené provozy, zdaleka nepokrývají ani náklady, zmiňuje řada lidí z oboru…

Podpořte Reportér sdílením článku