Když bouchnete do hrnců, můžou vás okamžitě zastřelit

7. února 2023

archiv

Barma je dnes, dva roky po dalším vojenském převratu, rozdělenou zemí. Část ovládá vojenská junta, která vás za jakýkoli náznak protestu okamžitě zatkne, uvězní, v krajním případě dokonce zastřelí. Druhou část mají pod kontrolou prodemokratické síly, které proti Ruskem a Čínou podporované juntě bojují. Soe Myint, novinář a zakladatel nezávislé mediální skupiny Mizzima, vysvětluje, jak se dnes v Barmě žije a proč se před více než třiceti lety účastnil únosu letadla.

Od vojenského převratu v Barmě, kdy byla svržena vláda civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, uplynuly na začátku února dva roky. Co se za tu dobu změnilo?

Lidé trpí pod vojenskou nadvládou již léta, zažívají neustále represe, ale poslední dobou armáda ztrácí kontrolu nad některými částmi země a nezískala ani podporu v zahraničí. Vojenský režim uznaly a podporují jen Rusko a Čína. Za poslední dva roky se tak Barma v podstatě rozdělila na dvě území. Jedním jsou oblasti kontrolované juntou a druhým jsou části, které kontrolují nejrůznější prodemokratické síly. Některé mezinárodní organizace odhadují, že junta už ztratila kontrolu nad více než padesáti procenty území Barmy.

Stále lidé proti vojenskému režimu protestují?

Junta kontroluje hlavně velká města, jako je Rangún, Mandalaj, Neipyijto. Tam žádné protesty neuvidíte, protože kdokoli by se jich odvážil, toho vojáci na místě zatknou. Mohou po lidech i střílet, ve vězení pak čeká mučení nebo i smrt. V oblastech, které junta neovládá, je to jiné. Tam mají kontrolu síly bojující proti režimu, které nově spravují veškerou administrativu, zemědělství, školství a spoustu dalších věcí. Armádě se příliš nedaří postupovat v pozemní ofenzivě a neustále ztrácí další území. Snaží se proto na oblasti, které neovládá, podnikat občasné nálety. Letecké údery si může dovolit díky stíhačkám, které získala z Ruska. Je to podobné jako na Ukrajině, kde se také Rusové nemohou posunout dál po zemi, tak využívají rakety.

Když armáda v roce 2021 násilně převzala moc, dávali i obyčejní lidé najevo svou nespokojenost například tím, že mlátili do hrnců. Děje se aspoň něco takového?

Ne. Kdybyste to udělali, zavřou vás, nebo rovnou zastřelí. Jediné, co se koná a bude i nadále konat, jsou takzvané tiché protesty. Ty se odehrály i 1. února, v den výročí puče. Znamená to, že kdekoli jste, protestujete v tichosti, nejdete ven, neděláte nic, ulice zůstanou prázdné.

Kolik lidí bylo za poslední dva roky zadrženo a uvězněno?

V oblastech kontrolovaných juntou zatýkání neustále pokračuje. Ve vězení končí disidenti, aktivisté, novináři i mnoho dalších. Nevládní organizace AAPP (Asociace na pomoc politickým vězňům), která monitoruje zásahy barmských bezpečnostních sil, na svých stránkách uvádí, že od převratu do letošního 3. února vojáci zabili 2 951 stoupenců prodemokratických sil a nevinných civilistů. Celkem bylo zadrženo 17 645 lidí, 3 796 jich bylo propuštěno. Většina z nich se stala ve vězení terčem fyzického či psychického mučení.

Víte, kde se teď nachází svržená barmská vůdkyně Su Ťij?

Minulé vojenské režimy ji držely v domácím vězení v jejím domě v Rangúnu, nyní je ve skutečném vězení v Neipyijto a téměř nikdo k ní nemá přístup.

Nositelka Nobelovy ceny za mír byla dlouho pro Západ ikonou, mezinárodní renomé však začala ztrácet kvůli obviněním, že její vláda nezabránila vraždění a znásilňování muslimských Rohingů v roce 2017. Je Su Ťij v Barmě stále populární?

Podpořte Reportér sdílením článku