Kdo chce vyhrát, nesmí koukat před sebe, říká nejrychlejší český lyžař

3. května 2022

Závodníci rychlostního lyžování neboli speed ski jezdí z kopce rychleji než auta na dálnicích. Nejúspěšnějším Čechem v této disciplíně je aktuálně Radim Palán. Ve světovém poháru se mu v sezoně, která právě skončila, podařilo dosáhnout na čtvrté místo. Líp na tom z Čechů nikdy nikdo nebyl. V červené upnuté kombinéze a s helmou ve tvaru kapky chce příští rok útočit ještě výš a přivézt medaili.

Co člověka žene k tomu, že jezdí na lyžích rychleji než běžně lidé v autě?

Nevím jak ostatní, ale mě to přitahovalo od první chvíle, kdy jsem si stoupnul na lyže. Stačí se podívat na malé děti. Ty nechtějí zatáčet, ale jezdit rovně a rychle. To, že jezdíme rychleji než auta, je hlavně tím, že máme speciální vybavení. Nemyslím si ale, že je to vyloženě strašidelné. Do doby, než se člověk vyseká a spadne, tak samotnou rychlost vyloženě neřeší.

A co řešíte?

Hlavně aerodynamiku. Když jedete nad 200 km/h, tak ve vzduchu jakoby plavete, protože vzduch zhoustne. Taky zatáčíme jiným způsobem než normální lyžaři. Nepřenášíme tlak, ale měníme pozici těla, což nás stahuje na ideální nejrychlejší dráhu. Navíc máme dlouhé lyže. Měří dva metry a 38 centimetrů, rádius mají 96 metrů. Lidi na sjezdovkách mají kratší lyže, které se při stovce rozklepou, ty naše ne. Samozřejmě, když si člověk v rychlosti 200 kilometrů za hodinu lehne, tak to pálí, ale nic fatálního se nestává. Je to relativně bezpečné, když to třeba porovnám se sjezdem nebo ski crossem.

Takže to vypadá nebezpečněji, než to ve skutečnosti je?

Myslím, že ano, pokud člověk vyloženě neudělá nějakou chybu. Každý průměrný lyžař ten kopec nějak sjede, často i rychle a udělá si svůj osobní rekord. Ale když chcete být na světě top a dostat se mezi legendy, musíte riskovat. Tedy držet lyže na plochách, být v ideální aerodynamické pozici a nehýbat se. Čím víc se totiž hýbete, tím víc měníte proudění vzduchu a zpomalujete.

NEDÍVAT SE PŘED SEBE

Kdy jste začal jezdit rychlostní lyžování, tedy speed ski?

Když mi byly dva roky, akorát jsem to nevěděl. Tehdy jsem ujel mámě rychle dolů na Mísečkách. Deset let jsem jezdil ski cross a pak mě přetáhli ke speed ski, protože někteří naši skvělí ski crosaři ho začali jezdit – například Radek Čermák, který je držitel českého rychlostního rekordu, nebo Petr Urban. V Andoře v roce 2018 jsem jel první světové závody. Ve speed ski to chodí tak, že když začínáte, jdete nejdřív do pomalejší kategorie, které se říká sjezdová alpská. Jezdí se v alpském vybavení a na lyžích, které jsou na světové poháry ve sjezdu. Rychlosti jsou tam řádově o 30 kilometrů nižší. V ní se kvalifikujete. Je to ale pořád víc lyžovaní než aerodynamika. A vyhraje ten, kdo se nedívá před sebe.

Proč?

Nejrychleji jedete, když máte hlavu sklopenou dolů a díváte se na paty lyží. Je to hodně o morálce. Kdo to dokáže, může do S1 kategorie. My jí říkáme latex, i když to s latexem nemá nic společného. Tam už je to jiné, rychlejší. Já jsem začal v pomalejší kategorii v Andoře, kde jsem vyhrál. A další rok už jsem šel do S1.

Jakou největší rychlost máte na kontě?

Podpořte Reportér sdílením článku