Voliči Trumpa i Bidena měli jednu věc společnou. Strach

8. února 2021

Jan Kaliba před Kongresem USA.

David Loch, Český rozhlas

Coby zpravodaj Českého rozhlasu v USA mluvil Jan Kaliba s mnoha americkými voliči v různých částech země. O jejich postojích informoval v rádiu, v článcích i na sociálních sítích. Viděl, jak je atmosféra vyhrocená, takže ho útok na budovu Kongresu 6. ledna tak úplně nepřekvapil. Je skeptický k možnostem, že by nový prezident Joe Biden dokázal sjednotit zemi. „Biden je částečně v kleštích,“ říká Jan Kaliba, který občas přispívá i do magazínu Reportér. Popisuje také, jaké to je pro českého novináře pracovat v Americe v době pandemie.

Několik měsíců jsi jezdil po Spojených státech za voliči Joea Bidena a Donalda Trumpa. Co hlavního sis z hovorů s nimi odnesl?

Kdybych měl to, co mi lidé říkali, vystihnout jedním slovem, tak by to byl strach. Strach obou táborů, že jejich Amerika v případě vítězství druhé strany skončí. Nemám úplně srovnání z terénu s volbami před čtyřmi lety, protože jsem zde tehdy ještě nebyl, ale Američané mi říkali, že letos šlo o jinou úroveň vypjatosti než v minulosti. A důkazem toho asi byla také volební účast…

… která byla o dost vyšší než v roce 2016.

A další zajímavý detail je, že oni ten strach často dokumentovali nějakou jinou zemí. Například říkali – já nechci, aby z Ameriky byla Čína. Nebo Severní Korea. Nebo Venezuela. Nebo dokonce komunistické Československo. A skutečně to byla argumentace z obou stran. Voliči Joea Bidena viděli nebezpečí v autoritářských sklonech Donalda Trumpa a voliči Trumpa zase viděli na straně Bidena hrozbu socialismu, nebo dokonce komunismu.

S kolika lidmi jsi vlastně mluvil?

Odhadem to bude sto až dvě stě. Projel jsem asi deset států od Georgie na jihu až po Iowu na Středozápadě. A do toho nepočítám oblasti kolem hlavního města Washingtonu, tedy část Marylandu, kde bydlím, a také kus Virginie. Hodně jsem si vybíral okresy, které se před čtyřmi lety nejvíce posunuly od demokratů k republikánům.

Jak moc jsi byl na základě rozhovorů s voliči překvapen, když Trumpovi příznivci pronikli 6. ledna do budovy Kongresu? Už v říjnu jsi v jednom příspěvku uvedl, že to v Americe „hrozí výbuchem“.

To vlastně říkali voliči z obou stran. Vysvětlovali mi, že cítí, že Amerika je hodně blízko občanské válce. A taky říkali, že jsou ochotni jít za svou věc do ulic. Takže 6. ledna jsem byl překvapený tím, jak málo zajištěná byla ochrana Kongresu, ale asi mě úplně nepřekvapilo, že se tam ti lidé pokusili dostat.

Co přesně voliči říkali, že tě obsazení Kongresu zase tolik nepřekvapilo?

Jak se blížila inaugurace Joea Bidena, tak atmosféra houstla. I běžní Trumpovi voliči, senioři z Texasu nebo lidi, co si vzali v práci dovolenou, aby mohli přijet 6. ledna do hlavního města protestovat, mi rozhořčeně vysvětlovali, že jim volby ukradli. Nebyli to žádní extremisté, ale tak moc se báli nástupu Bidena a tak moc chtěli, aby Donald Trump zůstal v Bílém domě, že když jsem se s nimi dal do řeči, pořád věřili, že se nějak prokáže velký volební podvod. A když jsem se ptal na praktickou stránku věci, jak by se Trump mohl udržet, říkali buď, že nevědí, nebo klidně byli ochotni přistoupit na to, že je potřeba povolat armádu nebo vyhlásit stanné právo.

Trumpovi příznivci ti také říkali, že ho volí, protože nesouhlasí s rabováním a násilnostmi, do nichž občas loni v létě přerostly protesty proti zabití Afroameričanů policisty. Bylo to něco, co zásadně ovlivnilo jejich volební preference, nebo by Trumpa volili tak jako tak?

Podpořte Reportér sdílením článku