Hry v Tokiu se musí obejít bez českého piva

Omezený režim tokijské olympiády má dopad i na Plzeňský Prazdroj, který je dlouhodobým partnerem Českého olympijského týmu. Český dům, tradiční místo setkávání sportovců s fanoušky i sponzory, v Japonsku z bezpečnostních důvodů není otevřený, a na olympiádu tak neodletělo ani české pivo. „Nebudeme mít na místě ani výčep, ani nejlepší výčepní ze soutěží Pilsner Urquell Master Bartender,“ říká Zuzana Dudová, senior brand manažerka Pilsner Urquell ve společnosti Plzeňský Prazdroj.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Prazdroj je partnerem Českého olympijského týmu už od roku 2001. V čem vaše partnerství spočívá?

Jsme partnerem celoročních akcí, různých vyhlášení cen pro sportovce, uvedení do Síně slávy, setkání sportovců. Když jsou olympijské hry, je to intenzivnější, jsme především oficiální pivo v Českém domě v dané zemi, což je pro nás velmi prestižní záležitost. K tomu máme možnost spolupracovat po celý rok se sportovci v rámci našich kampaní. Výjimkou jsou akce pro mládež, které také Český olympijský výbor dělá. Z nich jsme vyloučeni, na nich se nikde nezmiňuje naše logo ani partnerství.

 

Olympijské hry se měly konat už loni, ale kvůli koronavirové pandemii byly o rok odsunuty. A i nad těmi letošními visel velký otazník. Co pro vás znamenalo posunutí o rok?

Pro naše partnerství víceméně nic. Co se týče našeho marketingu, měli jsme připravenou velkou kampaň a komunikaci spojenou s olympijskými hrami. Uvedli jsme tehdy na trh spot s Emilem Zátopkem jakožto českou ikonou a slavným sportovcem. Nakonec jsme ho uvedli i bez olympijských her, protože věříme, že jeho cesta je relevantní, ať už se olympiáda koná, anebo ne. Zrušili jsme kampaň v rámci obchodů, nepřinášeli jsme žádné speciální balíčky pro zákazníky. Původní plán ale naplno realizujeme letos.

 

Museli jste původní plán nějak upravovat?

Tento rok jsme se rozhodli se spotem o Emilu Zátopkovi nepokračovat, ale v rámci konzistence jsme upravili současnou imageovou reklamu, kterou máme s Martinou Navrátilovou, naší výčepní. Do spotu jsme obsadili Barboru Špotákovou, protože je to česká hvězda, kterou prostě ve spotu chceme mít.

 

 

Posun olympijských her o rok, přepracování reklamních kampaní, spotů, to vše vás muselo stát peníze navíc?

Byly to dodatečné náklady. Ale je to komunikační kampaň, proto to nevyhodnocujeme tak, že bychom s tím měli extrémně další náklady.

 

Olympijské hry sice začaly, ale konají se bez diváků, z velké části i bez těch domácích. Jaký to má na vás dopad?

Omezení fanoušků na místě na nás reálně nemá vliv, to spíš na sportovce, kteří mají podávat výkon bez podpory fanoušků. Předpokládáme, že ani za normálních okolností by příliš mnoho lidí z Česka do Japonska necestovalo, jen ti největší fanoušci. Měli jsme nicméně v plánu využít Český dům. Fakt, že zůstal z bezpečnostních důvodů uzavřený, je pro nás asi ten největší zásah. Tím pádem nemáme na místě výčep a do Japonska neodcestovali ani naši nejlepší výčepní ze soutěží Pilsner Urquell Master Bartender. Kolegové z mezinárodního týmu plánovali dělat aktivity v japonských hospodách, kde je naše pivo normálně distribuované. Ale v rámci současné situace od nich nakonec taky upustili.

 

V Japonsku hospody nefungují?

Myslím, že fungují, ale za nějakých restrikcí. My jsme z Asie čerpali hodně informací i před otevřením restaurací tady u nás: jak jim fungují rozestupy stolů a podobně. Mohli jsme využít propojení s asijskými kolegy.

 

V běžných letech se v Českém domě na olympijských hrách vytočil velký objem piva, v Koreji téměř 32 tisíc piv…

Je to tak, Český dům je pro nás jedna z nejstěžejnějších aktivací. Většina českých sportovců po výkonu ráda zašla do Českého domu a dala si orosený půllitr nebo zde slavila vítězství. Je příjemné, že většinou jsou všichni sportovci přirození milovníci našeho piva. Viděli jsme nadšení sportovců, když si mohli orazit, a my jsme byli vidět spolu s nimi. Proto je to pěkné spojení.

 

Když není výčep, neexistuje nějaká alternativa, jak dostat do Japonska třeba lahvové pivo nebo plechovky?

Je to velmi náročné. V rámci bezpečnostních opatření musí teď sportovci žít v jednotlivých bublinách a ani nemohou vycházet, jejich pohyb je hodně kontrolovaný. Český olympijský výbor se nám snaží vycházet vstříc, hledáme cesty, jak bychom to mohli udělat. Pokud si ale vyhodnotíme, že je to strašně komplikované, tak to raději necháme být.

 

To rozhodnutí už padlo?

Ještě hledáme cesty, ale nemohu zatím říci více.

 

Plzeňský Prazdroj patří pod japonskou společnost Asahi, v distribuci v Japonsku jste, ale ani na tamním trhu teď nebudete nic dělat. Nemá to smysl ani v kontextu spojení s vaší mateřskou firmou?

On je navíc ještě během olympiády zakázán prodej alkoholu na jednotlivých místech konání. Takže jediná možnost, kde něco dělat a prezentovat se, jsou konkrétní hospody. Vyhodnotili jsme si, že v současném nastavení nemá smysl tlačit na pilu. Takže v Japonsku nic neplánujeme.

 

 

Nikdo tedy od vás do Japonska neletí?

Nikdo. Mrzí nás to. Hlavně tým, který pracuje na sponzoringu, pro ně to je taková třešnička na dortu při jejich práci. Pak jsou tu naši nejlepší výčepní, ty vždy, jak už jsem říkala, posíláme do Českého domu, což je pro ně ohromně prestižní. Reprezentují Pilsner Urquell, potkají se se sportovci, zažijí nezaměnitelnou atmosféru olympiády. Dnešní doba tomu ale nepřeje.

 

V Česku nicméně kampaň související s olympiádou začala...

Přesně tak. Pro televizi máme imageovou kampaň s Bárou Špotákovou, kterou jsem už zmiňovala. Pro digitální kanály máme rozšířený obsah s dalšími sportovci. A do obchodů jsme připravili speciální multipacky, kde máme limitovanou edici půllitrů. Na nich je ilustrace a jména českých olympioniků jako Emil Zátopek, Bára Špotáková, Jan Železný, Roman Šebrle a Martin Doktor. Už od konce června jsou k dispozici v Makru, Albertu a v Ternu.

 

Přináší vám kampaň v Česku v souvislosti s olympiádou vyšší prodeje?

Toto spojení není o tom, abychom dosáhli nárůstu prodejů. Motivace je dlouhodobá spolupráce a spojení dvou ikon.

 

Můžete uvést, v jakých řádech se pohybuje vaše podpora olympijského týmu?

Tento údaj nezveřejňujeme.

 

Partnerem Českého olympijského týmu jste od roku 2001. Partnerství se vždy prodlužuje na další čtyři roky?

Je tam vždy čtyřletá smlouva, která se prodlužuje.

 

O ukončení jste nikdy nepřemýšleli?

Spolupráce se vždy vyhodnocuje. Není to tak, že bychom si řekli, že ji chceme mít navždy. Ale prestiž je pro nás důležitá, a proto jsme partnerem už dvacet let. Vždy vyhodnocujeme jednotlivé olympijské hry. Ale cítíme, že je to velmi dobrý nástroj pro budování národní hrdosti, a ikona jako Pilsner Urquell, když je spojena s jinou ikonou, českým olympijským týmem, tak cítíme, že to je správně. Spolupráce nám dává smysl dlouhodobě, takže nějaké ukončení kontraktu neočekáváme.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama