Videohry jsou větší než film, točí se v nich stamiliony

20. září 2021

Michael Durčák

Videoherní průmysl v Česku, to už dávno není pár nadšenců v garáži. Za necelé tři dekády se české hry staly důležitým exportním artiklem, znají je statisíce lidí po celém světě. Odvětví se přitom potýká s nedostatkem lidí. „Je velká disproporce mezi tím, kolik je tu univerzitních programů a jejich absolventů, a tím, jak rychle videoherní odvětví roste. Je to zhruba o řád jinde,“ říká Pavel Barák, předseda Asociace herních vývojářů.

Proč by měl laika, který třeba ani moc nehraje, zajímat český videoherní průmysl?

V první řadě jde o relativně silné ekonomické odvětví, které navíc v poslední době hodně roste. Laika by mohlo také zaujmout, že je to v oblasti kulturně-kreativního průmyslu lídr. Nejen u nás, ale celosvětově. To si mnoho lidí neuvědomuje, protože je pořád zažitá představa, že vedoucí roli plní film.

Takže videohry jsou z byznysového hlediska větší odvětví než kinematografie?

Z pohledu ekonomického jsou hry určitě silnější. Co se týče objemu peněz, počtu konzumentů daných produktů atd… Film je samozřejmě jinak strukturovaný, tam se to točí kolem jednotlivých štábů, tady kolem firem, které mají stálý set zaměstnanců. Ale co se týká obratu, herní průmysl je větší. I v rámci České republiky. Lidé utratí za zábavu v oblasti her násobně víc, než kolik dají za film.

Kolik stojí vyvinout hru?

Pochopitelně záleží na rozsahu a typu hry. Vyvinout nějakou mobilní hru bude stát určitě méně než vytvořit velkou hru na počítače a konzole. Ale i ty nejlevnější hry se těžko zrealizují za méně než několik desítek milionů korun.

To se týká i zmíněných mobilních her?

Určitě. Když u nás studia jako Geewa nebo Madfinger Games dělají mobilní hry, náklady můžou přesáhnout i sto milionů. Je jasné, že když se bavíme o studentském studiu nebo nějakém start-upu, nějaká menší hra jde zrealizovat i za jednotky milionů. Ale to jsou výjimky.

A větší projekty?

Jak už jsem říkal, i v českých poměrech se bavíme klidně o několika stovkách milionů korun, v celosvětovém měřítku pak o několika stech milionů dolarů. Třeba Assassin’s Creed Valhalla stál něco mezi 300 až 400 miliony dolarů.

Jaká je návratnost těchto investic? Zaplatí se z prodejů každá hra?

Podpořte Reportér sdílením článku