not random 0

Velké pozadí a krátká sukně? Proč ne, oceňuji kuráž mladých

Některé ženy mají odmalička třeba široká ramena, a i kdyby bůhvíjak zhubly, stejně to tak zůstane. Podobně jsme na tom s pasem, obvodem hrudníku, boků… Někdo je hranatější, někdo zase oblejší. Všechny vrozené dispozice bere v úvahu v zahraničí rozšířená typologie Kibbe. Do Česka ji přinesla Adéla Paroulková. „To, že někdo má silnější postavu, neznamená, že se má schovat a hodit na sebe pytel. Nebo čekat, až zhubne, protože to se většinou nestane,“ říká.

26. září 2023
not random 1

Ženský fotbal: Musíme si všechno víc vybojovat, přitom kopeme stejně dobře jako chlapi

Doslova překopává sportovní dějiny. Profesionální fotbalistka Klára Cahynová se ze Zlína dostala do jedné z nejprestižnějších evropských lig, hraje za španělskou Sevillu. A je také česká reprezentantka. Byť je podle ní ženský fotbal na vzestupu, ve srovnání s mužským je pořád dost v ofsajdu. Má nesrovnatelně menší propagaci i finanční podporu. Hráčky tak musí mít větší tah na bránu nejen na hřišti, ale i mimo něj.

25. září 2023
not random 2

Moje řemeslo voní a má duši, říká truhlářka

Ke dřevu měla Eva Havlová blízko od dětství, její otec je totiž dřevorubec. Odmalička taky chodila do dílny svého dědy, domácího kutila. Sama se ale k truhlařině dostala až po studiích ekonomie, zkušenosti pak sbírala třeba i na Novém Zélandu. Nejradši vyrábí jídelní stoly, které pro ni představují srdce domova. „Nad tím, že jsem žena truhlářka, se zákazníci pozastavují, ale je jim to sympatické a chtějí mě podpořit,“ říká Havlová, která má na Instagramu účet s názvem holka_s_dilnou.

22. září 2023
not random 3

Jak se zachraňuje stará pletárna ve Šluknovském výběžku

Svou firmu na pletení punčoch a dalšího textilu založil Stefan Schindler v roce 1854 a od té doby se pletařské stroje v Krásné Lípě nezastavily. Posledních pět let Schindlerův odkaz udržuje podnikatel Martin Veselík. „Myslím, že toho pletárna ještě může hodně ukázat,“ říká Veselík, který letos převzal i výrobu další známé pletařské značky – varnsdorfské Elite.

21. září 2023
not random 4

Třicet kostek cukru byste dětem nedali, ale v pití jim je dovolíte

Ve výživě nebyl nikdy takový chaos a přehršel informací jako nyní, soudí nutriční expert Martin Jelínek. Jenže i když se někteří lidé zajímají o stravu až extrémně, „nutriční gramotnost“ populace neroste. Naopak přibývá případů obezity a diabetu, a to i u dětí. „Rodiče, kteří nerozvíjí svoji nutriční inteligenci a podléhají trendům západního stravování, sebe i své děti doslova zabíjejí,“ je přesvědčen Jelínek.

20. září 2023
not random 5

Rakovina děložního čípku je zbytečná, v Austrálii brzy skoro zmizí

V České republice umírá každý rok tři sta žen na rakovinu děložního čípku. Většina z nich zbytečně. „Téměř všem případům rakoviny děložního čípku lze předejít,“ říká Jiří Sláma, vedoucí lékař onkogynekologického oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Změny se ale blíží. Od příštího roku se bude moci proti lidskému papilomaviru, který rakovinu způsobuje, očkovat víc dětí. A jedná se i o zavedení bezplatných spolehlivějších testů u nejohroženější skupiny žen.

19. září 2023
not random 6
not random 7

Kéž by naše deska vyšla až někdy později, říká zpěvák kapely Povodí Ohře

Patří mezi to nejoriginálnější na domácí rockové scéně. Jmenují se Povodí Ohře, jsou ze západních Čech, právě vydali svou třetí desku Místo odpočinku. Na rozhovor do redakce Reportéra přišel celoživotní bohém punkerského typu Sisi, kterého doprovodil kytarista Bouše. Svérázní muži mívají svérázné historky, můžete si je poslechnout i formou podcastu.

15. září 2023
not random 8

Kulturistika je trochu na ústupu. Ale Arnold zůstává bohem

Když se chystá na závody, musí spálit takřka všechen podkožní tuk. To aby se mu svaly „vyrýsovaly“, jak je třeba. Naopak po závodě si může dopřát – třeba rýži nebo kus dortu. „V profesionální kulturistice jdete opravdu na hranu,“ říká Slavoj Bednář. S posilováním začal v šestnácti, díky bratrancům a Schwarzeneggerovi. Dnes je mu přes čtyřicet a patří do světové špičky. Přestože slýchal, že nemá předpoklady.

14. září 2023
not random 9

Čína je veliká, ale na osobu vypouští méně emisí než my

Letošní léto bylo bláznivé. Sněhové pluhy musely odstraňovat kroupy v Německu, v severním Atlantiku a Středozemním moři byly naměřeny rekordně vysoké teploty, nevídané lesní požáry a následně záplavy sužovaly Řecko, Kanadu, Čínu, Indii a další místa na planetě. Co za rekordy a extrémy stojí a s jakým počasím musíme počítat v příštích desetiletích, vysvětluje fyzik Jan Hollan.

13. září 2023
not random 10

Screening rakoviny plic není odměna pro kuřáky, zachránil už desítky životů

Už rok funguje v Česku program, který má včas odhalit rakovinu plic. Pojišťovny proplácí vyšetření každému mezi 55 a 74 lety. Podmínkou však je, aby v životě vykouřil zhruba sto padesát tisíc cigaret a víc, neměl jiné vážně onemocnění a souhlasil se vstupem do programu odvykání kouření. „Screening není odměnou pro kuřáky, jak někdy slýchávám. Zachraňuje životy a šetří náklady, neboť léčba nepokročilých stadií rakoviny plic je o dost levnější,“ říká Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

12. září 2023

Nejlepší nabídka:
Premium + časopis

Výhodné balíčky předplatného.
12 čísel magazínu Reportér a rozhovory na každý den.

Nejvýhodnější cesta k zajímavému čtení.
Zařídíte za pár chvil a můžete číst celý rok. Vyberte si zde.

not random 11

Čech, který pomáhal záchranářům v New Yorku: Nejhorší bylo to ticho

Jedenácté září. Drtivé většině lidí se v souvislosti s tímto datem vybaví hořící věže Světového obchodního centra v New Yorku. Jiřímu Boudníkovi také – a spolu s tím i špitlavý pach, podobný, jako když se pálí elektrické kabely nebo plast. „Občas stačí, aby někdo řekl jediné slovo, a najednou jsem zas přímo tam,“ říká americko-český architekt, který v době útoku na WTC v roce 2001 v New Yorku žil a který na místě teroristického útoku pomáhal záchranářům. Vytvořil i modely, které jim pomáhaly s orientací na místě.

11. září 2023
not random 12

Mars je sci-fi, velké věci se však mohou dít na Měsíci

Nedávno navrhl tři malé raketoplány, na nichž bylo připevněno tisíc Lego panáčků. Vesmírný architekt Tomáš Rousek se ale věnuje i vážným projektům, od roku 2010 spolupracuje s NASA, kde právě teď řeší, jak dostat na Měsíc co největší moduly. Řešením je poslat tam jen komponenty, které by vesmírní roboti sestrojili buď na oběžné dráze, anebo přímo na Měsíci.

8. září 2023
not random 13

U služebního psa na plemeni nezáleží, důležitá je povaha

Umějí hledat drogy nebo bankovky. Když je vyčenichají, nezačnou štěkat, ale přestanou se hýbat, „zamrznou“. Psi celní správy se cvičí ve špičkovém středisku v Heřmanicích nedaleko polských hranic, s celníky pak pracují u nás i ve světě. Jak takový výcvik vypadá, jaká potom psa čeká „kariéra“ nebo jak se utváří vztah mezi psem a jeho psovodem, vysvětluje šéf výcvikového zařízení Martin Kobrč.

7. září 2023
not random 14

Marketing je mužský svět, to chceme změnit

Na počátku bylo naštvání, že ženy v marketingu jsou neviditelné a vysoké pozice patří mužům. Z původně facebookové skupiny #HolkyzMarketingu je po devíti letech největší marketingová vzdělávací platforma, v jejímž čele stojí tři spoluzakladatelky - Aneta Martinek, Lucie Audi a Pavlína Louženská. Jejich semináři a akademiemi prošlo přes osm tisíc studentů a studentek, především mámy malých dětí. Jedním z hlavních cílů zakladatelek je, aby kariéra žen po porodu nekončila. Anebo začala nanovo.

6. září 2023
not random 15

„A teď, děti, diskutujte s Komenským.“ Když umělá inteligence mění školství

Dnešní děti se umělé inteligenci ve svém životě nevyhnou. Můžou diskutovat s Komenským. Místo psaní čtenářského deníku si namluví audioverzi. A pak si vytvoří mluvícího avatara, který přeříká jejich referát. „Budou už napořád obklopeni digitálními technologiemi a kdo s nimi nebude umět zacházet, bude vytlačený z pracovního trhu,” říká Ivana Böhmová, koordinátorka aktivit pro AI ve vzdělávání v Národním pedagogickém institutu.

5. září 2023
not random 16

Jak muzikant pátral v USA po spisech slavného Čecha

Je především špičkový violoncellista, jeden z nejlepších ve své generaci. Zároveň je i pedagog, autor řady hudebních projektů – a nově i trochu detektiv. Tomáš Jamník nedávno v USA pátral po ztracených spisech jednoho českého houslového pedagoga, podle jehož metody se učí po celém světě. V rozhovoru vysvětluje, jak se spisy vlastně ztratily, proč má tak rád práci s mladými muzikanty nebo co letos předvede na festivalu Dvořákova Praha.

4. září 2023
not random 17

Rentgen mého obličeje vypadá jak ze sci-fi

Je to pěkný člověk, však taky občas dělá modela, a proto některé pasáže následujícího rozhovoru překvapí. Například: „Po čtvrté operaci jsem vůbec nepoznával vlastní obličej a dlouho se s tím nedokázal sžít...“ Devětadvacetiletý Jakub Strach, známější coby NobodyListen, je pro mladé posluchače jednou z největších hvězd současné české hudby. Dýdžej a producent míchá rap s taneční elektronikou, ale zároveň složil hudbu pro baletní představení v Národním divadle.

1. září 2023
not random 18

První „skleněnku“ vyrobila omylem, teď už si je objednávají i z ciziny

Studovala veřejnou správu a v ní taky viděla svou budoucnost – věřila, že najde „teplé místečko“, na němž bude spokojená. Nakonec ale šumavská rodačka Kateřina Macháčková zakotvila v úplně jiném oboru. Vyrábí Šumavské Skleněnky – jedinečná lízátka, která připomínají spíš ozdobu. Jsou totiž čirá a uvnitř najdete jedlé květy, sušené ovoce nebo jedlé zlato. Ročně jich Kateřina vyrobí až dvacet tisíc, část z nich putuje do zahraničí. Koupit se dají třeba i v jedné vídeňské cukrárně.

31. srpna 2023
not random 19

Octomilky mohou lidstvu pomoci porozumět autismu

Jako amatérská žokejka jezdila dostihy a ještě během vysoké školy uvažovala o práci u koní. Místo kopytníků, kteří váží stovky kilogramů, se nyní bioložka Michaela Fencková profesně věnuje titěrným organismům o rozměrech několika milimetrů – octomilkám. Zkoumá na nich molekulární mechanismy, které vedou k takzvané habituaci, a zabývá se jejich možným využitím při léčbě neurovývojových poruch – například autismu.

30. srpna 2023
not random 20

Kompost ve městě už není úlet, lidé chápou jeho význam

Kompostování a třídění bioodpadu je na vzestupu, a to i ve městech. Tuny slupek, trávy nebo listí, které se dřív házely do popelnic na směsný odpad, už tak nemusejí končit na skládkách. Naopak, lidé z nich získají úrodný materiál pro zahradu či vnitroblok. I při kompostování je však potřeba dodržovat pravidla, říká expertka Kristýna Mrkvičková z projektu Kokoza.

29. srpna 2023
not random 21

Nemůžete čekat, že každý bude řešit módu

Jako malý snil, že bude malířem. Dnes je Lukáš Macháček jedním z nejvýraznějších českých módních návrhářů. Na módním průmyslu mu vadilo, jak moc chrlí nové kolekce, proto se rozhodl, že on představí každý rok jen jednu. Nehaní polyester, o udržitelnosti tvrdí, že nic není černobílé a tolik oblíbená výroba džín dokáže životnímu prostředí taky zavařit. Jen se o tom tak nemluví.

28. srpna 2023
not random 22

Dva nejhorší pátky v životě Tomáše Belka. Dnes je ten druhý...

Několikrát během rozhovoru těžko zadržuje slzy. „Když jsme se s Honzou viděli naposledy, ani jsem mu při odchodu neřekl čau,“ vypráví textař a muzikant Tomáš Belko. Minulý pátek náhle zemřel jeho životní souputník a přítel Jan Kalina, frontman kapely Sto zvířat, dnes odpoledne se koná pohřeb. Celý rozhovor s Tomášem Belkem si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

25. srpna 2023