not random 0

Karanténa vyhnala zahraniční studenty, s Indy a Američany už letos FAMU nepočítá

Andrea Slováková se koncem května stala novou děkankou Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze – FAMU. Na nejznámější filmovou školu se vrací po turbulentním období, kdy vnitřní spory vyvrcholily odvoláváním předchozího děkana, a to s ambiciózním cílem rozhádanou fakultu uklidnit a více propojit s praxí současné světové kinematografie. Již od začátku však muší řešit dopady koronakrize na výuku a ekonomiku školy – kvůli výpadku zahraničních studentů přijde fakulta jen letos o více než pětinu z celkových příjmů.

9. července 2020
not random 1

Pesimista na dobu určitou. Myslet pozitivně se lze naučit

Sice se jako pesimista můžeme narodit, nemusíme jím ale zůstat navěky. Jak získat optimistický pohled na svět, zkoumá už pár desítek let směr nazvaný pozitivní psychologie. Vědci došli k tomu, že dokážeme „přepnout“ a začít myslet jinak. „Pokud se nám nelíbí, jak na věci nahlížíme, zkusme na své pesimistické myšlenky začít kriticky nahlížet, diskutovat sami se sebou,“ říká zakladatelka Centra pozitivní psychologie v ČR Alena Slezáčková.

8. července 2020
not random 2

Noste si vlastní krabičku místo jednorázových, není to bizár, nabádá lidi šéfka Bezobalu

První bezobalová prodejna vznikla v Praze před pěti lety. Dnes je jich v Česku kolem stovky. To dokazuje, že koncept je smysluplný a lidé ho chtějí, i když v menších městech se někdy bohužel neudrží, říká v rozhovoru Veronika Nováčková, šéfka neziskové části Bezobalu. Bát se podle ní zákazníci nemusí ani teď v období koronaviru, protože všechny potraviny mají zakryté, a hygienická pravidla zpřísněná.

7. července 2020
not random 3
not random 4

Jak mohou počítačoví hráči urychlit vývoj vakcíny

Jde o největší jednorázový dar v dějinách tuzemských korporací. Antivirová společnost Avast věnovala na vývoj a výzkum spojený s nemocí covid-19 celkem 25 milionů dolarů, tedy víc než 600 milionů korun. Podrobnosti přibližuje technický ředitel společnosti Michal Pěchouček, který mluví i o vlivu epidemie na rozvoj umělé inteligence a kybernetickou bezpečnost.

3. července 2020
not random 5

Egypťané mívali i desítky titulů a funkcí, placeni za ně byli v pivu či masu

Jak vypadaly sociální sítě ve starověkém Egyptě? Byly tak složité, že na jejich rozplétání si egyptoložka Veronika Dulíková přizvala kybernetika. Ten jí pomáhá vytvořit unikátní databázi význačných lidí s desítkami titulů a funkcí. Časem tak usnadní práci i ostatním egyptologům – některá data nebudou muset sbírat týdny či měsíce. Vzpomíná i na svůj pobyt v zamčené hrobce v divoké době arabského jara.

2. července 2020
not random 6

Odchovaní pstruzi jsou „hloupí“, původních populací je jen pár

Drtivá většina pstruhů, které můžete zahlédnout či ulovit v českých řekách, je uměle namnožená, vychovaná a vysazená do řek rybáři. Místa, kde žijí ti opravdu původní pstruzi, byste spočítali na prstech jedné ruky. Dokládají to genetické testy, které objevily ty původní geny jen v několika lokalitách Krkonošského národního parku a Šumavy. Krkonošský výzkum vedl Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky.

1. července 2020
not random 7

Pražský maraton letos nebude. Nešlo by to zařídit, říká šéf Carlo Capalbo

Maraton, půlmaraton ani desetikilometrová Grand Prix se letos v Praze nepoběží. Organizátoři z RunCzech se rozhodli letošní ročník pražských závodů zrušit. Šéf firmy Carlo Capalbo říká, proč nemohou běhy uspořádat, co bude místo nich, i jak mají postupovat lidé, kteří již nakoupili startovní čísla. Pro magazín Reportér rovněž odtajňuje jedno svoje předsevzetí.

30. června 2020
not random 8

Ztracený most u Mikulova. Skládaly jsme ho cihlu po cihle, vyprávějí projektantky

Celé dekády vězel pod nánosy hlíny. Prorůstal stromy a keři a nevěděli o něm ani místní. Barokní most u Mikulova, stometrový cihlový skvost ze 17. století. V půlce července se po rekonstrukci znovu otevře, bude sloužit na cestě mezi Českem a Rakouskem. Jak se obnovuje zapomenutá a těžce zanedbaná stavba z ručně dělaných cihel, vysvětlují projektantky Stanislava Poláková a Denisa Boháčová.

not random 9

Jiří Pavlica: Chlapče, přijď do sklepa, naučím tě tahat koštéřem!

Když před pár dny vyšel na dvojalbu záznam neobvyklého koncertu, na němž se sešly skupiny Hradišťan, Spirituál kvintet a operní zpěvačka Dagmar Pecková, vzpomněl jsem si, že mám výročí. Před dvaceti lety jsem nastoupil do novin, a vůbec první rozhovor tehdy vedl s Jiřím Pavlicou, primášem Hradišťanu. „Krásná deska,“ volám mu, „nesejdeme se zas?“ A Jiří přijíždí z rodného Dolňácka do Prahy...

26. června 2020
not random 10

Vyhýbám se Praze a bublinám, říká velký investor do bytů

Jakub Kořínek je soukromý investor, který postupně nakoupil zhruba tři sta bytů a rodinných domů, které pronajímá. Nyní jako spoluzakladatel Fondu českého bydlení SICAV, a.s., vytváří pro investory portfolio, které by mělo mít do tří let okolo tisíce nájemních bytů. Při nákupech se vyhýbá Praze, Brnu i městům závislým na jednom velkém zaměstnavateli. V souvislosti s covidem-19 teď podle něho nastala situace, kde se prodávající a zájemce nepotkávají na ceně. „Prodávající mají představu o ceně nemovitosti, jaká byla před koronavirem, kupující by rádi kupovali levněji. Můj osobní odhad je, že to po zbytek roku zůstane,“ říká k následkům pandemie na trh s nemovitostmi.

25. června 2020
not random 11

Ještě nikdy v minulosti nebyly školy tak dlouho zavřené, říká historička

Nejčastěji zůstávaly brány škol zamčené za válek, to ale nebývalo plošně. Letošní covidové uzavření se tak zapíše do historie školství jako první svého druhu. Naopak plánované volno, letní prázdniny, se zavedlo hned na počátku povinné školní docházky za Marie Terezie. „Jen byly dříve letní prázdniny kratší a v různých krajích začínaly a končily jinak dle toho, jak tam zrovna dozrávaly plodiny, které bylo nutné sklidit,“ říká historička školství Magdaléna Šustová.

24. června 2020
not random 12
not random 13

Dopady viru na gastronomii? Restaurace čistě online a další podpora české kuchyně

Chce-li vláda pomoci gastronomii, ať snad nedělá nic, hlavně ať nevydává nejasná nařízení – říká uznávaný expert v oboru Roman Vaněk. Nouzový stav kvůli viru měl na odvětví tvrdé dopady, ale na druhé straně ho také transformuje, například se rozvine sektor „podniků bez hostů“, v nichž se bude jídlo objednávat pouze online a rozvážet. Pražský kulinářský institut, který spolu s manželkou Janou založil a který je znám též jako Prakul, musel v březnu přestat organizovat kurzy vaření, obnovit je mohl až v květnu. Dobu karantény v něm využili k přípravě další kuchařky.

22. června 2020
not random 14

Devatenáct tisíc duší Zdenky Wasserbauerové

Zachraňovat životy pacientům s leukemií pomáhá bývalá účetní z Otrokovic Zdenka Wasserbauerová. Do databáze Českého národního registru dárců dřeně, ve které je registrováno 98 tisíc lidí, jich přivedla víc než pětinu. Příběh ženy šířící „dobro od kosti“ začal v roce 1997, kdy onemocněl její vnuk. Sama se tento víkend dožívá osmdesáti let a už se těší, až skončí všechna koronavirová omezení, aby zase vyrazila do terénu.

19. června 2020
not random 15

Prezident svazu minipivovarů: kdo přežije léto, bude na konci srpna král

„Z pěti set minipivovarů v Čechách a na Moravě jich v současné podobě nepřežije čtvrtina až třetina,“ říká Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů. Sešli jsme se spolu v jednom z jeho pražských podniků, v Pivovarském domě u Karlova náměstí, kde mě přivítal slovy „sranda teprve začne“.

18. června 2020
not random 16

Za hranicemi nás vítali, u nás jsme byli černé ovce, říká zdravotní sestra, pendlerka

Petra Kopecká jezdí každý den do Německa starat se o vážně nemocné pacienty. Jezdila i v době koronakrize. Nejprve se jí dokonce posmívali za to, že nosí roušku, a u zaměstnavatele si musela prosadit, aby ji k pacientům vůbec nosit směla. U nás se na ni zase dívali skrz prsty, že si jezdí vydělávat a může do Česka přivézt nebezpečný vir zpoza hranic. Platila pro ni totiž výjimka určená zdravotníkům, a v práci tak nezameškala jediný den. I když ji to, co viděla a prožila, několikrát rozplakalo, věří, že se na všechno zase hodně rychle zapomene.

17. června 2020
not random 17

Vodáci nemusí mít roušky, na řeky jsou natěšení, říká vodácký instruktor

Kvůli epidemii koronaviru začala letošní vodácká sezona mnohem později. Jak se ale zdá, lidé jsou na řeky natěšení, a tak začali jezdit ve velkém a neodradil je ani déšť v uplynulých dnech, popisuje vodácký instruktor a zakladatel vodácké půjčovny Dronte Míla Pražák (52). Bývají všechny hlavní toky v létě přeplněné, nebo se dá ještě někde zažít opravdová vodácká romantika? „Takovou skrytou, tajnou řekou, kam se dá jet a kde je člověk prakticky sám, je Jizera ve svém středním a spodním toku,“ prozrazuje.

16. června 2020
not random 18

Máša a její robotický zedník na cestě k Marsu

Vysloužilá hala výměníku na českobudějovickém sídlišti Máj se stala dějištěm historické události: vytištění prvního českého prototypu obytného domu. Robota s chapadlem, který dokázal za dva dny postavit obvodové zdi průkopnického obydlí jménem Prvok, naprogramoval a ovládal sedmadvacetiletý Jiří Vele. „Na 3D tisku mě baví hlavně svoboda,“ říká vystudovaný architekt.

15. června 2020
not random 19

Zpěvačka Načeva: Jsem Indiánka, žádné běsy mě nedostanou

Kdybych řekl mladé Monice Načevě, že bude v červnu roku 2020 vydávat desáté album, poslala by mě do háje. O muzice počátkem devadesátých let nepřemýšlela, hrála v Divadle Sklep, ale stalo se: její nová deska dostala jméno Zdivočelí koně. „Duší jsem Indiánka,“ překvapuje v rozhovoru Načeva, a potom popíše, jakým stylem by jednou chtěla odejít ze světa: „Sednu si na lavičku u nás na zahradě, budu koukat směrem k brdským kopcům, usnu, a to bude nádhernej konec.“

12. června 2020
not random 20

O děti se nebojte, jsou to nezdolní optimisté

Posledních několik měsíců opustil náš život zavedené koleje. Kvůli epidemii koronaviru byly děti zavřené s rodiči doma, odříznuté od kamarádů. Teď po dlouhé přestávce mají zase všichni naskočit tam, kde původně byli. Jak na takové změny reaguje dětská psychika? „Problémy se mohou objevit, ale zase odezní,“ uklidňuje přední dětský psycholog Václav Mertin.

11. června 2020
not random 21

Umělci jdou ven. Tvořit budou na pražském sídlišti Vlasta

Veřejný prostor ho vždycky lákal a rád do něho vstupoval. Za socialismu na sebe sochař a organizátor výstav Čestmír Suška upozornil ojedinělou výstavou Malostranské dvorky. Svou touhu dostat umění ven pak před třemi lety přetavil do nápadu založit festival s názvem m3 s podtitulem Umění v prostoru. Čtvrtý ročník startuje 16. června a bude k vidění až do podzimu. Dočasnou „galerií“ se letos stane sídliště Vlasta v pražských Vršovicích.

10. června 2020
not random 22
not random 23

Jiří Paroubek 10 let po politickém pádu: Kdybych neskončil, už bych dnes nežil

V roce 2010 vyhrál Jiří Paroubek s ČSSD volby se ziskem 22 procent hlasů. Několik hodin po uzavření volebních místností rezignoval na post předsedy a de facto tak ukončil vrcholnou politickou kariéru. „Kdybych neskončil, nepřežil bych to,“ říká. Současného předsedu Jana Hamáčka považuje za schopného, zato na Bohuslavu Sobotkovi nenechá takřka nit suchou. Vláda ANO není podle něj schopná přinést nějakou vizi. A u lobbisty Tomáše Hrdličky je prý jen běžným nájemníkem.

8. června 2020