not random 0

V pokoji mi běhaly myši a já šel na oběd za 500 eur

Vařit jako v Alcronu. České přirovnání, které se stalo synonymem kvalitního jídla. Co si však vlastně pod tako-vým výrazem představit? Lukáš Hlaváček, současný šéfkuchař pražského hotelu Alcron, se po zahraničních michelinských zkušenostech vrátil do Česka a stal se vycházející hvězdou zdejší gastronomie.

27. května 2022
not random 1

Afghánistán pod vládou Tálibánu: bída, ale i relativní klid

Na jedné straně obrovský ekonomický propad, chudoba a nedostatek jídla, na straně druhé paradoxně nejlepší bezpečnostní situace za poslední roky. Tálibán po necelém roce vlády v Afghánistánu vnitřně bojuje, soupeří umírněné a radikální křídlo. "Radikálové se snaží utahovat šrouby, například omezit ženská práva," říká Tomáš Kocian, ředitel blízkovýchodní sekce organizace Člověk v tísni.

26. května 2022
not random 2

Češi míří na Island odhalit tajemství žraloka, který žije 400 let

Existuje jeden druh žraloka, který žije déle než ostatní. Ne o pět nebo o deset let, ale o stovky let. Žralok malohlavý se prokazatelně dožívá 400 let. Jak je to možné, se vydává do Grónského moře zjišťovat česká expedice vedená Václavem Brázdou z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR spolu s kolegy z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. „Pokud se nám podaří odhalit, proč tomu tak je, mohl by stejný mechanismus přispět k prodloužení života nebo k jeho zkvalitnění v pozdějším věku i u lidí,“ říká Václav Brázda.

25. května 2022
not random 3

Stres, deprese, vyhoření. Učitele je třeba podpořit

Covidová doba byla pro učitele velmi zatěžující. Přitom jakmile se vše začalo vracet do normálu, přišla válka na Ukrajině a české školy se otevřely ukrajinským dětem. „Učitelé a ředitelé mají chuť pomoci, potřebují ale podporu, zejména finanční prostředky, aby si mohli najmout další zaměstnance. Rovněž když bude potřeba zřídit například dodatečnou kontejnerovou učebnu, tak aby to bylo vyřízené za měsíc, za dva a netrvalo to rok,“ říká Martin Kozel, ředitel organizace Učitel naživo, která pořádá vzdělávací programy pro učitele i ředitele.

24. května 2022
not random 4

Nejradši mám soutěžící, co berou AZ-kvíz s nadhledem

Nedávno oslavil AZ-kvíz, populární vědomostní soutěž České televize, pětadvacáté výročí. Celou tu dobu jím diváky a soutěžící provází moderátoři Eva Machourková a Aleš Zbořil. „Zpětně mě mrzí, že jsme si s Alešem od začátku nepsali AZ-kvíz deník. Bylo by to zajímavé počtení,“ říká Machourková. Těší ji prý, že se do soutěže i dnes hlásí mladá generace.

23. května 2022
not random 5

Umí padesátníci pracovat na počítači? Komická otázka!

Věková diskriminace je sice zakázaná, ale v inzerátech se stále opakuje slovní spojení o mladém kolektivu. „Padesátník se na takové místo nepřihlásí. Odpovídá na jiné inzeráty a čím dál víc má pocit, že ho nikde nechtějí, protože je starý. Hodně by pomohlo, kdyby ve společnosti bylo víc pozitivních příkladů lidí okolo padesátky,“ říká Ilona Štorová, která se celý profesní život zabývá vzděláváním dospělých a je ředitelkou neziskové organizace Age Management.

20. května 2022
not random 6

Chtěla pomoci zvířatům, na Ukrajinu už poslala 260 tun materiálu a krmiv

Začala sama, postupně se spojila s několika podobně smýšlejícími lidmi. „Po ukrajinských městech se začalo pohybovat mnohem víc bezprizorních zvířat než kdy dříve. Spousta lidí utíkala ze země a nechávala je za sebou na ulici,“ říká Markéta Pavleje, která iniciovala vznik aliance Pomoc zvířatům UA.

19. května 2022
not random 7

Člověk by neměl zpívat o vlastním pohřbu v minulém čase, říká Lucie Redlová

Je radost potkat písničkářku Lucii Redlovou: na rozhovor přijde i s mandolínou na zádech, ochotně ji vytáhne z futrálu a hraje: „Horehron, Horehron, ja som Horehronka, poďte chlapci do nás, budem vám frajerka!“ Potom nadšeně vypráví – za hodinu toho řekne tolik, co jiní za celý den, a posluchač má pocit, jako by seděl s dávnou výbornou kamarádkou. Celý rozhovor si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

18. května 2022
not random 8

Vařila guláš na Donbasu, učila češtinu v Kyjevě. A pak přišla invaze

Několikrát za svůj život začínala znova na novém místě, naposledy ovšem nedobrovolně. Vysokou školu Radka Garbuzová vystudovala v 80. letech v Kyjevě, kde potkala svého budoucího manžela. Společně žili, podnikali a vychovávali děti na Donbase. Společně strávili taky šest let na Krymu. V roce 2013 se pak jejich domovem stal Kyjev, kde až do invaze Radka učila češtinu. Po útěku z Ukrajiny začala z Brna koordinovat kurzy češtiny, které uprchlíkům nabízí Českobratrská církev evangelická.

17. května 2022
not random 9

Pořád se třesu, když slyším zvuk letadla nebo sirénu

Od ruské invaze toho Oksana Maslova příliš nenaspala. Rychle se rozhodla, že ze země musí zmizet. Po pětidenním putování se jí podařilo dostat do Česka. „První dny v Česku byly těžké. Objímali mě lidé, které jsem předtím neznala. Těšila mě lidská účast. Bolelo mě, že to nejsou ruce mých příbuzných, jejich hlasy a úsměvy,“ říká novinářka a kurátorka, která v Česku založila telegramový kanál Ukrajinka v Česku s informacemi pro ukrajinské uprchlíky. Nedávno byl spuštěn stejnojmenný web.

16. května 2022
not random 10

Přestavba InterContinentalu. Museli jsme imitovat socialistický šlendrián

Měla to být výkladní skříň československé architektury a umění postavená za americké peníze. Místo toho se pražský hotel InterContinental stal symbolem komunistického luxusu a veksláctví. Nyní by se stavba, poškozená rekonstrukcí z devadesátých let, měla přiblížit někdejšímu ideálu. Autorem přestavby, která zahrnuje i významnou proměnu okolí, je architekt Marek Tichý.

13. května 2022
not random 11

Prozkoumávám, kolik vrstev má věznice

Vězeňský komplex z 19. století stojí přímo v centru Uherského Hradiště. Za druhé světové války tu byli odpůrci nacismu, po roce 1948 pak odpůrci komunismu. Před pár lety hrozilo, že věznici nahradí obchodní centrum. Díky úsilí Anny Stránské, zakladatelky spolku Memoria, se tento záměr podařilo zvrátit, ale budoucnost historického objektu je stále nejistá.

12. května 2022
not random 12

Klimatická změna přivedla do Česka nový ptačí druh

Na jihu Moravy zahnízdil nový druh. Pro kormorány malé se stala Věstonická nádrž nejen prvním hnízdištěm v Česku, ale je také nejsevernějším místem v Evropě, kde se letos rozhodli přivést na svět mláďata. A nejsou jediným ptačím druhem, který vstoupil na území republiky prvně právě tady. „Na druhou stranu u nás také celá řada druhů ubývá,“ říká Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

11. května 2022
not random 13

S dopady covidu to není tak zlé, ale na onkologické prohlídky se chodí málo

Na 8. května připadá Světový den boje s rakovinou vaječníků. Gynekologických zhoubných nádorů sice v Česku nijak dramaticky nepřibývá, přesto by počet nemocných mohl být ještě mnohem nižší. „Jako populace totiž příliš zodpovědní nejsme. Na kontroly a screeningy chodí ženy, když jsou mladé. U starších už tomu tak často není,“ říká profesor David Cibula, který je vedoucím Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

10. května 2022
not random 14

Velký třesk se kvůli válce na Ukrajině nejspíš odkládá

Ruská věda je v mnoha oblastech na vysoké úrovni, ale zpřetrhání vazeb kvůli invazi na Ukrajinu bude bolet víc Rusy než Západ, soudí jaderný fyzik Vladimír Wagner. Které významné projekty budou mít zpoždění, popřípadě se vůbec neuskuteční? Co udělá válka na Ukrajině s evropskou energetickou politikou? A kdy naše energetické problémy vyřeší termojaderná fúze?

9. května 2022
not random 15

Kdybych si připustil, že se nevrátím, vůbec bych neodjel

Říká, že žádná reportáž „nestojí ani za zlomenou nohu“, ale jeho vlastní novinářská dráha takovému „pravidlu“ vlastně protiřečí: Jakub Szántó je válečný reportér České televize a bývalý stálý zpravodaj na Blízkém východě. Jaká vlastně je válečná novinařina? Co musí člověk znát především? Jak se reportování z ozbrojených konfliktů vyvíjí a čím je jiná současná válka na Ukrajině?

6. května 2022
not random 16

Ve stresu jsme jako zaťatá pěst. Uvolníte ji a vyplují běsi

Jak mluvit s lidmi, kteří přežili válečné hrůzy? Proč je naprosto klíčová psychologická pomoc bezprostředně po tragédii? A čeho se naopak vyvarovat, když chceme za každou cenu pomáhat? To vše učí izraelská psycholožka Idit Michael, která pracuje pro izraelskou neziskovou organizaci NATAL. Nyní radí uprchlíkům z Ukrajiny a školí odborníky po celé Evropě.

5. května 2022
not random 17

Jak Albatros a Starý lev pomohly ukrajinským dětem

Většina ukrajinských uprchlíků přijela do Česka narychlo, jen s jedním zavazadlem. Nakladatelský dům Albatros Media na to zareagoval mimo jiné tak, že se spojil se lvovským nakladatelstvím Starý lev a v těchto dnech z tiskáren vyjíždí pět knih ukrajinských pohádek. „Zároveň po Česku distribuujeme od začátku invaze i jazykové učebnice a slovníky,“ říká Jindra Marešová, ředitelka Nadace Albatros.

4. května 2022
not random 18

Kdo chce vyhrát, nesmí koukat před sebe, říká nejrychlejší český lyžař

Závodníci rychlostního lyžování neboli speed ski jezdí z kopce rychleji než auta na dálnicích. Nejúspěšnějším Čechem v této disciplíně je aktuálně Radim Palán. Ve světovém poháru se mu v sezoně, která právě skončila, podařilo dosáhnout na čtvrté místo. Líp na tom z Čechů nikdy nikdo nebyl. V červené upnuté kombinéze a s helmou ve tvaru kapky chce příští rok útočit ještě výš a přivézt medaili.

3. května 2022
not random 19

Ten objev léku je neskutečný úspěch, ale držím se při zemi

Radioaktivita ji fascinovala už od dětství, i proto se rozhodla studovat jadernou chemii. „Mým celoživotním posláním je ukázat i tu dobrou tvář radioaktivity,“ říká jaderná chemička Martina Benešová. Daří se jí to dokonale. Během doktorandské stáže v německém Heidelbergu se jí povedlo spoluobjevit lék na rakovinu prostaty. A pacientů, kteří se i díky ní vyléčili, přibývá.

2. května 2022
not random 20

Studenty zasáhla velikost a síla Strahova, říká urbanistka

Jak by se mohl proměnit pražský vrch Strahov, který znají generace Čechů hlavně díky spartakiádám, představili studenti z pěti evropských univerzit. „Chtěli jsme odšpuntovat vnímání tohoto jedinečného území ze strany politiků, úředníků i odborné veřejnosti,“ říká urbanistka Jana Zdráhalová z Fakulty architektury ČVUT.

29. dubna 2022
not random 21

Na spáleništi hledáme důkazy, ale Poirot nejsem

Se speciálním vyšetřovacím týmem vyráží na místa požárů i k soudům. „Vstupujeme do případů s vysokou škodou nebo vyššími počty zraněných či mrtvých,” říká Ondřej Sanža Šafránek, šéf skupiny hasičských expertů, kteří odhalují příčiny vzniku požárů.

28. dubna 2022
not random 22

Deník Anne Frankové je pro mladé lidi stále aktuální

Světoznámý příběh dospívající dívky, která popisuje život za války v Amsterdamu, se dá vyprávět i jinak. V centru Berlína je stálá expozice Vše o Anne Frankové, kde se návštěvníci dozvědí méně známé informace o jejím životě a paralelách do současnosti. „Chodí k nám hodně mladých. Diskutujeme s nimi o antisemitismu za války, ale také o projevech rasismu, které sami zažili,“ říká kurátorka výstavy Verena Haug z Anne Frank Zentrum.

27. dubna 2022
not random 23

Kreslí komiksy, Francie jí za ně udělila řád

Lucie Lomová kreslí ráda od malička. Ilustruje, můžete vidět její vtipy, ale za ideální prostředek pro vyjádření považuje komiks. Je to ale náročné. „Vytvořit komiks dá hodně práce a času, takže člověku musí to nadšení a odhodlání vydržet. Musíte mít silnou motivaci, být si jistá, nebo aspoň tomu hodně věřit, že je pro vás to téma, ta práce dostatečně zajímavá, abyste s ní strávila třeba další dva roky. Na rozdíl od kreslení vtipu, který máte hotový za odpoledne,“ říká ilustrátorka a autorka komiksů, která letos získala vysoké francouzské vyznamenání.

26. dubna 2022