Dinosauří svět roste každý rok o padesát nových druhů

19. března 2021

Vladimír Socha

archiv

Dinosauři měli často peří, tyranosaurovi byste utekli a rakovina není nemoc dneška. Zapomeňte na to, co jste věděli o dinosaurech, protože všechno je jinak. „Dnešek je zlatou érou výzkumu dinosaurů,“ říká popularizátor paleontologie Vladimír Socha. I když šance, že u nás při procházce najdete fosilii dinosaura, je podle něj zhruba jedna k milionu.

Jak moc známe svět dinosaurů? Dá se to vyčíslit v procentech?

To se dá velmi těžko říct, protože aspektů života dinosaurů je hodně. Pokud bychom to převedli na počet druhů, objevili jsme jich zhruba pět až dvacet procent. Ale i to je jen hrubý odhad. Obrovské množství poznatků nemáme, a to i přesto, že v posledních letech dochází i díky novým technologiím k velkým průlomům v našich znalostech.

Jakým například?

Například byly objeveny pozůstatky po parazitech v krevním řečišti dinosaurů, různé stopy po chorobách, dokonce byla publikována zpráva o zhoubném kostním nádoru jednoho rohatého dinosaura. O takových objevech si mohli nechat v minulosti paleontologové jen zdát. Od konce 90. let bylo objeveno zhruba padesát dinosauřích druhů, které měly prokazatelné opeření, a to je jen jeden z důkazů, že dinosauři byli předky ptáků. Dnes žijeme ve zlaté éře výzkumu dinosaurů, každý rok je popisováno kolem padesáti nových druhů a znalosti se posouvají.

Jak se mohlo peří dochovat?

V jemnozrnných sedimentech, které dobře zachovávají otisky těla. Objeveny byly především v Číně, ale i v Německu, USA a nedávno i v Brazílii. A u mnoha dalších druhů opeření zřejmě existovalo, ale nedochovalo se. Například největší zatím známý opeřený dinosaurus byl vzdálený příbuzný slavného druhu Tyrannosaurus rex, dostal jméno Yutyrannus huali a měl na sobě zhruba 20 cm dlouhá vlákna, vytvářející na pohled spíš jakýsi kožich, jako mají dnešní savci. Vážil 1,5 tuny, je to tedy zatím historicky největší tvor s peřím, kterého známe. Vzhledem k tomu, že byl příbuzným tyranosaura, je možné, že i ten mohl být částečně opeřený.

Lebka tyranosaura.

archiv

Dinosauří rekordy

Když jsme u velikosti, který dinosaurus je největší?

Za toho nyní platí Argentinosaurus huinculensis. Vážil zhruba 80 až 100 tun, měřil na délku až 40 metrů a například jeho stehenní kost byla vysoká asi 2,5 metru. Takže by zabrala na výšku celý obývák. Nicméně letos už byl oznámen objev možná ještě většího druhu. Zatím známe jen ocasní obratle, nicméně už ty naznačují, že by mohl být stejně velký, možná i větší než Argentinosaurus.

Máte v záloze ještě nějaký rekord?

Nově byla také vůbec poprvé objevena dinosauří kloaka. To je společný vývod trávicí, vylučovací a rozmnožovací soustavy, který mají ptáci, plazi a obojživelníci. Stalo se tak v Číně u fosilie malého rohatého dinosaura, vzdáleného příbuzného triceratopse. Sice se nepodařilo rozlišit, jestli se jednalo o samce, či samici, ale otisk kloaky byl zčásti zachovalý. Takže i takové rekordy máme.

Vy jste napsal desítky knížek a brožur. Jedna z nich pojednává přímo o dinosauřích rekordech. Dá se jim ještě věřit?

Podpořte Reportér sdílením článku