Literatura 19. století není out. Jen je potřeba ji umět přiblížit

Říká, že literatura je její slabost. Vystudovala bohemistiku, jezdí po republice a debatuje s lidmi o knížkách a spisovatelích a taky je literární influencerka: její instagramový účet cojezoe, kde popularizuje českou literaturu devatenáctého století, má už přes třicet tisíc sledujících. Karolína Zoe Meixnerová.

Jak vás napadlo propagovat literaturu devatenáctého století na sociálních sítích? Popularizovat sto padesát let mrtvé spisovatele?

Byl covid a já neměla doma co na práci. Mé vnitřní já už si nějakou dobu chtělo vyzkoušet tvořit videa na TikToku, ale dost se bálo reakcí přátel a okolí. Vždyť zapadnout do nějaké škatulky je tak snadné. Jednoho dne jsem se však odhodlala. Co budu točit? říkala jsem si. Přece nepůjdu s davem! Hledala jsem téma, které mě baví a které má potenciál lidem něco předat. Jelikož jsem studovala bohemistiku a literatura je moje slabost, volba byla celkem jasná. Mé první video, které jsem vydala na svém TikToku, bylo oblékací neboli outfitové. Předváděla jsem, jak by se oblékaly spisovatelky z 19. století v dnešní době.

 

Jak by se dnes podle vás oblékla Božena Němcová?

Němcová by byla podle mě rafinovaně sexy. Dala jsem jí ve videu červenou rtěnku a oblek s decentním výstřihem, který v sobě nesl nádech pánského střihu.

 

 

Takže pokud to dobře chápu, při vytváření videí sice vycházíte z dobových dokumentů, třeba korespondence, ale zároveň vše obohatíte vlastní fantazií.

Přesně tak. A nijak se tím netajím. Já to ráda kořením, fabuluji a dělám z toho pohádku, která se dá vyprávět a poslouchat. Nepřijde mi, že je to špatně. Naopak. Pokud to má někomu pomoct v cestě za literaturou, tak proč ne. Nejsem zdaleka první, kdo s myšlenkou popularizace literatury přišel. Existuje spousta literárních vědců, kteří mají načtenou dobovou korespondenci, životopisy a historické prameny. Já převážně čerpám právě z knih těchto popularizátorů.

 

Kterých?

Zmínila bych například Miroslava Ivanova, Petra Horu Hořejše nebo Helenu Sobkovou. To jsou lidé, kteří mají na akademické půdě u svého jména pomyslný vykřičník, ale pro pochopení literární historie jsou pro veřejnost dle mého nezastupitelní. Popsala bych je jako takový mezistupeň mezi akademickou půdou, mnou a laickou veřejností. Jednoduše řečeno, já vezmu jejich knihy a ještě víc je zpřístupním pro lidi na sociálních sítích.

 

První krůčky

Které z vašich videí bylo nejúspěšnější?

To, na němž Božena Němcová chodí po ulici, záběr je jen na ni a ona se různě tváří na lidi kolem sebe. To bylo obrovsky sdílené. Ale řekla bych, že obecně velmi oblíbená všechna videa s Boženou.

 

Říkala jste, že jste se zpočátku obávala reakcí okolí. Jaké byly?

Bodem zlomu byl pro mě TikTok, ne Instagram. Zpočátku jsem tam měla účet pod nicneříkajícím jménem, nikdo z blízkých mě tam neznal. Když jsem vydala první video, přistál mi u něj komentář: „Kdyby se takhle vyučovala literatura, to by bylo něco.“ To mi dodalo odvahu sdílet video i na Instagramu – a drtivá většina komentářů byla pozitivní.

 

A co vaše bezprostřední okolí?

Tam to bylo trochu jiné. Víte, i já byla dřív člověk, který pohrdá sociálními sítěmi. Sama jsem influencerům říkala „chodící billboardy“. A moji kamarádi mají – logicky – podobné názory. Zajímavé je, že jezdím povídat o literatuře po celé České republice a nejméně lidí si mě přišlo poslechnout v mém rodném Turnově. Bylo mi to líto. Byl to důkaz toho, že nejvíce vám fandí lidé, kteří vás vlastně neznají.

 

Ženy s knírkem

Proč jste se rozhodla zrovna pro literaturu devatenáctého století? Ve školních lavicích to není příliš oblíbené téma.

Právě proto. Myslím si, že devatenácté století si popularizaci zaslouží nejvíc. Pro mě to bylo zajímavé období až na vysoké škole a zásluhu na tom má jeden z mých pedagogů. Pokud máte dobrého učitele, můžete si oblíbit třeba i chemii. Právě i díky pikantním zajímavostem ze života spisovatelů jsem dokázala lépe přijmout jejich díla. Ale chápu, přece jen je to období o dvě stě let dozadu, lidem se to hůř čte, tehdejší čeština už nám není tolik blízká. V jádru to je ale jen o tom, jak to lidem naservírujete.

 

Už jste zmínila, že jezdíte na besedy, při kterých vykládáte právě o literatuře a životě spisovatelů devatenáctého století. Říkají vám lidé, že si třeba díky vašim videím o tématu zjistili víc?

Téměř denně mi chodí zprávy, že si lidi právě na základě mých videí na sociálních sítích dohledávají víc informací – a to je super. Takhle koneckonců vznikly i ty moje besedy. Před nějakou dobou jsem vytvořila dva díly podcastu o Boženě Němcové. Měla jsem tehdy na Instagramu asi dva tisíce sledujících, ale mělo to velký ohlas a lidé mi psali, že by to chtěli slyšet naživo. A tak jsem vymyslela právě ty besedy. Jenže jsem stihla jen dvě v mém rodném Turnově. Pak jsem měla mít premiéru v Praze, ale přišel covidový lockdown, legrace skončila.

 

 

Jan Neruda nebo Josef Čejka, blízký přítel Boženy Němcové, měli mohutné vousy. Vy si je pro videa vytváříte. Jak?

Řasenkou! Vždycky se podívám, jak dotyční pánové vypadali, pak vezmu řasenku a šup, knír nebo plnovous je na světě. S Nerudou to dá celkem dost práce, Mácha má bradku a chudák Josef Kajetán Tyl má filtr, který mu vytváří zvětšenou hlavu. Problém nastává, když některé scénky musím přetáčet. Už se mi stalo, že některé ženské postavy měly kvůli této peripetii pod nosem lehkou černou šmouhu. Voděodolná řasenka se špatně sundavá!

 

Proč zrovna Tyl dostal instagramový filtr, který mu zvětšuje hlavu?

Když jsem začínala točit, vybrala jsem si šestici lidí, o kterých videa primárně budou. Je to šestice nejvýraznějších osobností 19. století a já mezi nimi potřebovala najít nějakého otloukánka. Bohužel to spadlo na Tyla a je to svým způsobem k jeho životu příznačné. Dostával se do různých situací, ze kterých nevycházel jako vítěz, a každá taková další událost mu poměrně ublížila. Jinak to byl ale pěkný muž. Tím filtrem jsem chtěla poukázat právě na jeho život, ne na jeho vzhled.

 

Doba jako kterákoli jiná

 

Z vašich videí usuzuji, že vaší oblíbenou postavou z devatenáctého století je už několikrát zmíněná Božena Němcová. Proč byla podle vás ve své době tak kontroverzní?

Ona byla ve spoustě věcí první. První výrazná spisovatelka, první žena, která se nebála veřejně hovořit o ženském vzdělávání a o roli ženy v manželství. Nebála se jít si za svým cílem, za kterým si šla bez ohledu na pověst svou, pověst rodiny nebo čest manžela. To, co je dnes pro nás ženy běžné a normální, bylo tehdy výjimečné a pokrokové. A ona byla ta, kdo řekl: Přesně takhle to chci.

 

Nekonfrontoval vás někdo s tím, že právě Boženu Němcovou třeba vykreslujete jinak, než jaká ve skutečnosti byla? Myslím to tak, jestli z ní například ve videích neděláte až příliš velkou záletnici.

Já právě z Boženy nedělám záletnici. Tu z ní dělají bulvární plátky. Ano, já sice podle dobové korespondence popisuji, s kým se stýkala nebo s kým měla poměr, ale snažím se to lidem přiblížit jako normální věc. Neosočuji ji z prostituce nebo ze záletnictví. To, co ona dělala, bylo něco naprosto přirozeného, vždyť i ženy mají právo na lásku. To, že byla v sedmnácti letech natlačena do nešťastného manželství, přece neznamená, že by si nemohla jít za svým štěstím. Spíš se ji snažím dát do neutrální pozice.

 

A co ty reakce lidí?

Že špiním něčí odkaz a podobně, tak takové zprávy mi chodí denně. V začátcích jsem z toho byla smutná a říkala jsem si: Vždyť i já mám vystudovanou bohemistiku, asi mají pravdu, neměla bych to dělat. Ale dneska si spíš říkám: Jaký odkaz? Uměle vytvořené adorování někoho, o kom dnešní mládež moc neví právě proto, že ji otravuje tenhle uměle vytvořený „odkaz“?

 

Co by si lidé měli podle vás z literatury devatenáctého století přečíst?

Cokoli. Nejen to, co máme ve školní povinné četbě. V 19. století se nepsaly jen zdlouhavé romány. Byly to povídky na různá témata, která nám jsou blízká i dnes. Sex, psychické problémy... To nepřišlo nově, společností to rezonovalo i dřív.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama