Home office je jako oheň. Dobrý sluha, špatný pán

24. června 2021

Vojtěch Bednář

Marek Knittl

Žádné velké výkony ze začátku nečekejte, říká lidem, kteří se vracejí z home office do kanceláří, firemní sociolog Vojtěch Bednář. Samotným firmám pak doporučuje, aby svým zaměstnancům úkolů spíš ubraly a zlepšily pracovní prostředí.

Je pro lidi návrat z home office spíš starost, nebo radost?

To je docela otázka. Před pandemií byl home office považován za jeden z neužitečnějších a nejvítanějších benefitů, který lidé opravdu oceňovali a chtěli. Ale ve chvíli, kdy na něj byli mnozí vyhnáni proti své vůli, a navíc do stavu, který nebyl úplně připravený, se najednou z dříve vítaného benefitu stal veliký problém. A teď, když se vracíme zase do původního stavu, je to radost, protože to přece jen znamená jistý návrat k realitě. Ale přináší to taky problémy. Jsme stále trochu v nejistotě, kdy nevíme, co nás čeká.

Co mají lidé udělat pro co nejhladší návrat?

Některé firmy, které poměrně intenzivně a ve velké míře zaváděly home office, se teď třeba nevrací úplně do původního stavu, ale do různých hybridních a kombinovaných režimů. Z naší zkušenosti můžu říct, že i když jsou firmy a lidé, kterým to vyhovuje, je lepší návrat do víceméně původního stavu s tím, že si ponecháme některé nástroje a výhody home office. Lidi se na to musí taky nějakým způsobem připravit. Udělat si revizi, jaké úkoly dosud dělali a jaké úkoly by měli dělat do budoucna. Řídící pracovníci by se měli podívat, jak hodnotí zaměstnance, jakou jim dávají zpětnou vazbu a jak to plánují dělat v okamžiku, kdy se teď zase ten stav změní. Je to pro nás i výborná příležitost, abychom si nastavili nové milníky nebo se zbavili zlozvyků, které nás dlouhodobě pronásledují. Určitě bychom si do začátku neměli dávat příliš těžké úkoly, a pokud je to možné, můžeme návrat spojit s nějakou pozitivní změnou. Neměli bychom ale doufat, že budeme mít okamžitě velkou výkonnost, a neměli bychom se taky divit, pokud se stane, že nám práce nejde, jak bychom si představovali. Je to normální, trvá to nějakou dobu a je potřeba se na to připravit.

Jak může přestup z home office do kanceláře donutit lidi skoncovat s dlouhodobými zlozvyky?

Chodit do práce znamená absolvovat určitou rutinu. A velká výhoda rutiny je, že mohu vzít věci, které bych za normálních okolností měl problém dělat, a navázat je právě na tu rutinu. Krásný příklad je, pokud chcete přestat kouřit. Pro kuřáka je důležité, že si cigaretu zapálí cestou do práce a cestou z práce. V okamžiku, kdy do práce nechodil, se mu mohlo stát, že kouřil neustále. Teď, když se vrací, má možnost zbavit se původního návyku a nahradit ho něčím jiným. Třeba si místo cigarety dát ovoce, bonbon. Ale v každém případě navázat na nastupující rutinu běžné práce něco pozitivního, co se dá dělat pravidelně jako například cvičení, prostě něco, co mu přinese dobro do života.

A co člověk, který na home office ztratil právě běžnou pracovní disciplínu?

To je velký problém. Dlouhá doba home office vytvořila určitou kategorii „denních spáčů“. Tedy lidí, kteří dokázali svoji práci vykonávat i velmi dobře a velmi efektivně, ale dělali ji v noci a pak přes den spali. To je pochopitelně problém. V první řadě se doporučuje, aby se snažili vrátit opravdu do denní rutiny. Tedy, že se ráno pravidelně budím a ideálně chodím pravidelně spát, udržuji určitou dobu, po kterou spím a neponocuji, a snažím se fungovat od rána. A mé tělo se velmi pravděpodobně zase vrátí do původního rytmu. Mimochodem je velmi důležité, aby i v té době člověk konzumoval nějaké vitaminy, protože změna rutiny, a zejména spánkové, s sebou může nést riziko, že mohu onemocnět nebo se mi zhorší imunita. Jakmile se mi zase daří fungovat v tom původním stylu, tak to poznám. Moje výkonnost zase začne stoupat, a hlavně se budu cítit fit.

Naředit úkoly a vymalovat

Říkal jste, že lidé nemají na začátku čekat velké výkony. To ale asi firmy nechtějí slyšet, když se jim zaměstnanci vrátí z tak dlouhého home office. Jak se s tím mají vypořádat?

Podpořte Reportér sdílením článku