Němci v českých hotelích? Nejspíš až v roce 2022

22. března 2021

Radka Telyčková spoluvlastní firmu zabývající se hotelovým poradenstvím.

archiv

Hotely ve velkých městech, závislé na zahraničních turistech, budou i letos patřit v cestovním ruchu k těm nejvíce postiženým. Turisté se do nich vrátí nejdříve v příštím roce, říká Radka Telyčková, Češka žijící v Německu, která se zabývá hotelovým poradenstvím. „Než se Česko dostane na německém seznamu zemí na lepší pozici, bude to trvat,“ říká.

Kromě poradenství poskytujete hotelům i rezervační software. Co se z něj dá nyní vyčíst, pokud jde o rezervace?

V Česku na léto poptávky jsou i přes období nejistoty. Menší ubytovací zařízení jsou a budou poptávaná daleko více. Velkou roli při výběru hotelu či penzionu může hrát velikost s tím, že „čím méně kontaktů, tím lépe“. Situace v Mariánských Lázních, Karlových Varech, Praze, Ostravě, Brně je špatná.

Jak moc špatná?

Například v Praze je otevřeno maximálně třicet procent hotelů, měsíční obsazenost je ale bohužel pět až deset procent. Na část nákladů spojených s provozem si vyděláte a jste vidět, to je marketingově důležité, neztratit se. Ale dlouhodobě je tento stav neudržitelný.

Všichni asi čekají na léto, že se cestování trochu rozjede…

Samo se nerozjede, turisté nepřijedou, pokud to v Česku nebude lepší. Pokud se nezvýší počet očkovaných a zároveň nesníží počty lidí v nemocnicích. Jsem přesvědčena, že hoteliéři měli vždy vysoké standardy na hygienu a teď jsou ještě vyšší. Pokud můžete fungovat v práci s testem, pak proč by nemohla být možnost jet do hotelu s antigenním či PCR testem. Můžeme dát hostům při příjezdu sadu antigenů, vyčkat, jak jim vyjde, v restauraci mohou být oddělené stoly, bude povinnost mít roušky. Ale teď jsme někde jinde kvůli nynější situaci. Věřím však, že až se oznámí otevření ubytovacích kapacit pro rekreaci, nastane stejný scénář jako loni. Poptávka půjde nahoru, nálada cestovat bude velká.

Vy jste zpracovali s hoteliéry návrh, jak by mohlo otevření za dodržování nějakých hygienických podmínek vypadat…

Navrhovali jsme už na podzim, že například může být pokoj po odjezdu hosta 24 hodin neobsazený, do výtahu může jen jedna rodina, ta má stále stejný stůl pro sebe v restauraci. Navíc hoteliér musí evidovat podle zákona každého hosta. Odpadá tak povinnost jako v restauracích, že by se museli nově registrovat. V Německu to bylo normální už loni.

Jak vypadala situace z pohledu zákazníka v Německu?

Když jsme přišli do restaurace, zaregistrovali jsme se pomocí QR kódu a teprve poté se nám zobrazil jídelní lístek a mohli jsme si objednat. A při odchodu jsme museli udělat check out. U menší restaurace jste se musela zapsat, to není problém, dnes u kadeřníka je to stejné. Mají vaše jméno zapsané třicet dní, pak seznam znehodnotí. V Česku by to mohlo fungovat podobně, kdyby se to lidem vysvětlilo, nebyla by taková nevole.

V jaké fázi je v Německu hotelový byznys?

Podpořte Reportér sdílením článku